Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Tgyás, táppénz, vagy Gyed?...

Tgyás, táppénz, vagy Gyed? Hogyan is járok jobban? Mikor igényeljem meg?

Figyelt kérdés
Úgy terveztem,hogy szülés után igényelem meg a tgyást és addig táppénzen vagyok.2éve így csináltam,de már nem emlékszem hogy miért is pontosan.A tgyás több,ment a gyed?
2011. dec. 27. 20:54
 1/6 anonim ***** válasza:

Igen, a Tgyás több, mint a GYED.

Az ellátás a szülési szabadság időtartamára, azaz 168 napon keresztül jár. A kismama dönti el, hogy mikor kezdi meg szülési szabadságát. Indítható a szülés napjától, de akár megkezdhető a szülés várható időpontját megelőző 28 nap bármelyikén is.

A terhességi gyermekágyi segély összege a napi átlagkereset 70%-a.


Tgyást igényled meg először. Ezután jön a GYED, melyet a gyermek 2 éves koráig kapod. Ezt is szintén igényelned kell.


Majd, ha 2 éves elmúlik a gyermeked, akkor jön a nevetséged GYES, ami 3 éves korig jár.


Én terhesség elejétől táppénzen voltam itthon, majd szülés napjától (július 15) kapom a TGYÁS-t, ami pont mai nappal járt le. Így a decemberi "fizetésem" a TGYÁS dec. 1 - dec. 27-ig tart. Majd dec. 28-tól a GYED dec. 31-ig.


Nekem a munkahelyem intéz mindent az OEP felé, mivel kifizetőhely.


Szülés után intéztük egyből személyesen a MÁK-ba a családi pótlékot és az egyszeri anyaságit. Nekünk ott ismerősünk van, így 'jól jártunk' és hamar - 10 perc alatt - minden elintéződött. Igényléstől számítva pedig 1 hét alatt (hónap közepén, augusztus) minden a kártyámon volt.


A szülés napján lezárta a háziorvosom a táppénzt, majd a kórház a felvételem napjától a bent tartózkodás végéig kiállította a papírt és az is kellett a munkáltatómnak.


Húúú, remélem nem lett kusza és érteni fogod :]]]

2011. dec. 27. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Jó,akkor ezek szerint attól hogy változtatták a táppénz %-át attól még jobban járok ha szülésig táppénzen vagyok és a Gyed idejéből veszem el a Tgyást.Ezt szűrtem le a válaszodból.Más is így számol?Biztos így járnék a legjobban?(Szerencsére nekem is a munkahelyem tb kifizetőhely és a városunkban van kormányablak is)
2011. dec. 27. 21:24
 3/6 anonim ***** válasza:

Én Júliusban szültem, de rám még a régi törvények vonatkoznak.

Te mióta vagy táppénzen? Még a törvény változás előtt vagy után?

2011. dec. 27. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
2009 feb. táppénz,utána jun7szülés tgyás,Gyed.2011jun7ig Gyed ,jun8-tól táppénz.2012 feb 9-re vagyok kiírva.
2011. dec. 27. 21:40
 5/6 anonim ***** válasza:

Az, hogy a táppénz éri meg jobban, vagy a tgyás hamarabb, az attól függ, hogy mennyi volt a béred.


Csak egy gyors példa:

1. 200 ezres bruttó bérrel megéri táppénzen maradni, mert a táppénz több, mint a gyed.

Ha hamarabb igényled a tgyást, értelemszerűen tovább kapod a gyedet, így az a lényeg, hogy a táppénz a gyednél legyen több.

2. 100 ezres bruttó bérrel a táppénz 60%, mínusz szja, gyed 70%, mínusz szja, és nyugdíj - a gyed több, mint a táppénz, így érdemes hamarabb elmenni tgyásra, hogy a magasabb összeget kapd tovább.

2011. dec. 27. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Már nem is emlékszem mennyi volt a bérem.Az alap bruttó 110.000ft és pótlékokkal 85-90.000ft körül kaptam.De mindegy.Fölhívom a bérszámfejtést a munkahelyemen.Azt hittem ez egyszerűbb.
2011. dec. 27. 22:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!