Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Tanácsot szeretnék kérni,...

Tanácsot szeretnék kérni, főleg a jogban jártasaktol?

Figyelt kérdés

Egy éve elhagyott a párom két gyerekkel. Akkor a bíróságon megegyeztünk, hogy gyerektartas minden hónap 10-ig, gyermekenként 20000 ft kézbe. Az apa nemigen akar fizetni, nem tudom a tartózkodási helyet, és tudtommal nincs bejelentett munkahelye. Kell a pénz! Milyen lehetosegeim vannak??

A válaszokat előre is köszönöm!


2012. jan. 24. 08:40
 1/6 anonim ***** válasza:

Volt apasági nyilatkozat?

Ha igen, akkor egyszerűbb a helyzet, tartás megállapításáért keresetet kell benyújtani a területileg illetékes bíróságon.

Leírod, mi a helyzet, milyen megállapodás volt, és mióta nem fizet, nem tudod elérni stb. és kéred, hogy állapítsák meg a tartást.

Ők majd megállapítják az összeget. A tartás elmulasztása bűncselekmény, így rá fognak menni, az exed meg fizetni fog.


Ha nem volt nyilatkozat, akkor kicsit bonyolultabb a helyzet, mert akkor az apaság megállapítását kell kérned, és ha megállapítják, hogy ő az apa, onnantól ugyanaz - a bíróság megállapítja a tartás összegét, és rendezi a járulékos dolgokat (pl. láthatás).

2012. jan. 24. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Kedves válaszoló! Volt gyerekelhelyezi tárgyalás, végzéssel lett megállapítva a havi 40000 ft. Az a baj, hogy akkor nem tiltattam, mert megbiztam benne...
2012. jan. 24. 08:52
 3/6 anonim ***** válasza:

Keresel ügyvédet, aki elindítja a bírósági behajtást a párod ellen.

Mikor kézbe adta az összeget, írtatok róla elismervényt, hogy az összeget átvetted? Tudod bizonyítani, hogy nem fizet?

Ha a bíróság megállapítja, hogy valóban nem kapsz tőle semmit, akkor elindítják a behajtást. Felkutatják a lakcím nyilvántartó segítségével az apukát, és megpróbálják behajtani a pénzt és a jövőben inkasszóval veszik le a bevételéből. Ha van neki.

Sajnos barátnőm ugyan így járt. A vége az lett, hogy apuka 3 éve nem fizet, munkanélküli, nincs mit behajtani rajta és most megy a pereskedés. Hogy mire, azt senki nem tudja.

2012. jan. 24. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Hát ez nagyon biztató. :(
2012. jan. 24. 10:02
 5/6 anonim ***** válasza:

Első vagyok, bocsi, nem voltam elég figyelmes:( Sajnálom.


A lényeg, hogy így akkor tartás elmulasztása miatt kell eljárást indítanod a bíróságon. Sajnos ha nincs melója, akkor bajolós lesz, de kérheted, hogy hajtsák rajta be, ilyenkor a bírósági végrehajtó addig megy, amíg valamiből pénzt nem lát - és megkapod.

Ha nincs mit behajtani, akkor van rá lehetőség, hogy az állam megelőlegezze neked a tartást, ezt akkor tudod kérni, ha semmi nem vezetett eredményre a volt pároddal szemben.

2012. jan. 24. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ja, és az első lépés, hogy feljelentést teszel a tartás elmulasztása miatt, ezt rosszul írtam, mert ez hivatalból üldözendő, te nem indíthatsz eljárást.

Szóval rendőrség, és feljelentés.

Mivel már van egy végrehajtható okiratod (a bírósági megállapítás) így semmi más dolgod nincsen.


A lényege a büntetőeljárásnak, hogy megszüntetik ellene az eljárást, ha fizet - és ez neki is jobb, mert nem kap büntetést, akár 2 évet is kaphat - a bíró nem mérlegel. Ha nem tudja bizonyítani, hogy megfizette vagy önhibáján kívül nem fizeti a tartásdíjat, akkor elítélik. Nem teljeskörű fizetés esetén nem szünteti meg a bíróság az eljárást és elítéli, mint a szart. Ez általában egy tárgyalás alatt lemegy. Mind ez azért is fontos, mert ha esetleg felfüggesztettet kap következőre már leülő lesz. Egyébként ezeket az ügyeket a rendőrség soron kívül nyomozza, mert a büntetőeljárási törvény előírja számukra.

2012. jan. 24. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!