Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Bonyolult (legalábbis nekem)...

Bonyolult (legalábbis nekem) Tgyás-Gyed kérdés?! TB-ügyintézők, légyszi!

Figyelt kérdés

A kérdésem összetett!!

6 éve van folyamatos munkaviszonyom. A bruttóm 197ezer Ft. 2012 április végén szülöm a 3. gyerekünket, a második gyerekünk (aki 2010. március 06-án született) után a GYED 2012. március 6-án jár le. Van 72 nap szabadságom.

Kérdéseim:

- mikor járok jobban a következő Tgyásnál: ha betegszabadságra majd táppénzre megyek, vagy a szabadságaimat veszem ki. Miből számolnák ki a betegszabadságot és a táppénzt? A bruttó fizetésemből vagy a 2011-es év ellátásaiból?

Ha a szabadságomból veszek ki, akkor azokat a napokat beleszámítják majd a Tgyás számításba??? (mert azt ugye nem 2011-ben kapom, viszont bérezett napnak számít).


- miből számolják ki az új babára járó Gyed-et? A minimálbérből vagy a szerződés szerinti fizetésemből???


Nagyon köszönöm a válaszokat!!


2012. febr. 1. 16:54
 1/7 anonim ***** válasza:

(Csak érdekességképpen: br. 196eFt a "legutolsó jövedelmem", második csemetém 2010-ben született, 2012. áprilisára vagyok kiírva :))


Első fontos tisztáznivaló: terheseknek nincs betegszabi, egyből táppénz van.

A következő tgyás szempontjából mindegy, hogy táppénz vagy szabi: mivel több a fizud, mint a minimálbér kétszerese, így nem oszt, nem szoroz. Mivel nincs 180 bérezett napod, ez a tgyás max. alapja.

Táppénz, tgyás és a köv. gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz, ugyanis ha nincs 180 bérezett nap, akkor minden esetben ez a max.

Táppénz: 186*0,6= 111600 Ebből 16% szjat vonnak

Tgyás: 186*0,7= 130200 ebből is csak 16% szja-t vonnak.

GYed: 186*0,7= 130200, ebből 16% szja és 10% nyugdíj kerül levonásra.

2012. febr. 1. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szerintem táppénzre menj, a szabik jók lesznek, ha majd vissza akarsz menni melózni előtte. Én arra tartalékolom.:)
2012. febr. 1. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Kedves első Válaszoló!

Te ebben azért vagy biztos, mert ez a munkád, vagy a munkáltatód mondta? Pl. a táppénz összegénél?

Az én munkáltatóm szerint a mostani max. gyedre nem leszek jogosult, mert nem rendes fizetést kaptam, hanem gyeden voltam 2011-ben.

Vagy pl. az egyik családi fórumon azt is olvastam egy tb-ügyintéző szakvéleményeként, hogyha a gyed után szabadságra megy az illető, akkor a tgyását ezekből a szabadságos napokból fogják számolni, ha az több volt 12 napnál.

Szóval kb már semmit nem értek.... :(

2012. febr. 1. 18:38
 4/7 anonim ***** válasza:

Nálam ez pontosan úgy működött, hogy a második csemete után nagyon nem értettem, hogy most mi is van, mi alapján számolnak mit, és miért annyit kapok kézhez? Így utánanéztem, beleástam magam az eb törvénybe. Szóval nem ez a szakmám, de elég jól sikerült elsajátítanom. Plusz a táppénzes rész most engem is megzavart, másképp értelmezte a munkáltatóm, mint én, meg mint egy itteni válaszoló, ezért elbattyogtam egy oep kirendeltségre.


"Az én munkáltatóm szerint a mostani max. gyedre nem leszek jogosult, mert nem rendes fizetést kaptam, hanem gyeden voltam 2011-ben."

Ez igaz is, meg nem is. Az oké, hogy nem rendes fizetést kaptál, hanem gyedet, de pont az "előny-szabály" rendelkezik erről: ha azért nincs az igénylést megelőző (és visszafelé) 180 bérezett nap, mert az illető táppénzben/tgyásban/gyedben részesült, akkor a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja. Mivel a szerződéses összeged (br. 197) nem több, mint a minimálbér kétszerese (idén 186eFt), ezért ugyanúgy a gyed maxot fogod kapni.


"Vagy pl. az egyik családi fórumon azt is olvastam egy tb-ügyintéző szakvéleményeként, hogyha a gyed után szabadságra megy az illető, akkor a tgyását ezekből a szabadságos napokból fogják számolni, ha az több volt 12 napnál."

Ez is igaz is meg nem is. Akár egy napból is számolhatnak tgyást, ha a tényleges jövedelmed (jelen példánál maradva 1 napi pénz) kevesebb, mint a minimálbér kétszeresének a 30-ad része. Ugyanis a tgyásnál az van, hogy ha nincs az igénylést megelőző évben és közvetlenül az igénylést megelőzően sem 180 bérezett nap, akkor a mindenkori minimálbér kétszerese lesz a tgyás alap, kivéve, ha a tényleges/szerződés szerinti bér után kevesebb járna.

2012. febr. 1. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ezt akár én is írhattam volna, csak márc 7 a dátum az 1. gyereknél. Több formában megfogalmaztam már a kérdést, de mindig más választ kaptam. Én az oepben is érdeklődtem, de annyira hivatalos szakszavakkal mondta el 1 percben a nő, hogy azt nem értettem meg. Nálunk sem lenne mindegy.
2012. febr. 1. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ.


Én is úgy tudtam, hogy a minimálbér kétszeresének 70%-a lehet a max. Tgyás-om ebben az esetben (ami a 130.200 Ft), ezért nem

értettem, hogy miért mondta a munkaügyis nő, hogy nem kapom meg ezt az összeget.

Mivel hasonló a szerződéses fizetésem veletek kedves Válaszolók, a kérdésem, hogy nektek most a max. gyed alapján számfejtettek januárra? Mert nekem nem, a már meglévő gyerekeink után járó 2x10.000 Ft-os gyerekkedvezménnyel együtt is összesen 95ezer vmennyit fognak utalni. Állítólag amiatt, mert a fiunk 2010. április 30.-a előtt született, így rám nem vonatkozik az emelt gyed. Érthetetlen....


Akkor eszerint ti is a táppénzt kéritek, mielőtt a tgyást megigénylitek??

2012. febr. 1. 22:40
 7/7 anonim ***** válasza:

:) Most vettem észre, hogy mit is írtam. A Ketteske nálunk 2009-es, úgyhogy én már nem gyedet kapok. A többi stimmel :)


Egyébként igen, táppénzen vagyok, a gyedet megszakítva mentem táppénzre, mert nálunk az ellátás nélküli munkanélküli nagypapa ment gyesre: családilag, anyagilag így jobban járunk.


Megmondom őszintén, fogalmam sincs, hogy miért mondták azt neked, hogy mivel ápr. előtt született a kisfiad, így nem jár neked a korrigált gyed.


Bár van egy csavar a jogszabályban:

A táppénzre, tgyásra, gyedre az eb. törvény vonatkozik (1997. évi LXXXIII. tv.)

42/D.§

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.

(4) A 48. § (2)-(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig - hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.


Igen ám, de nekünk (akiknek nincs az igénylést megelőzően 180 bérezett napjuk, mert táppénzt/tgyást/gyedet kaptunk), a 48.§ (5) bekezdése szerint van megállapítva a maximalizált összeg. És az a baj, hogy fogalmam sincs, hogy miről szól a 42./D§ (3), mert ezt 2010. V. 1-el hatálytalanították (véletlen egybeesés???) és a neten nem tudom a jogszabály korábbi verzióját megnézni.


Ugyanakkor ha nem a jogszabályt nézem, hanem az oep honlapján közzétett szösszenetet, ott szó sincs arról, hogy nekünk nem kéne felülvizsgálniuk a max. gyedet.


"A maximális összegben megállapított gyermekgondozási díjak összegét minden évben január 15-éig az

azt folyósító szerv – külön kérelem nélkül – felülvizsgálja, és a január l-jei időponttól a tárgyévre

érvényes felső határ figyelembevételével a módosított összeget folyósítja"

Tudom, egy jogszabály erősebb, de hátha itt van egy kapaszkodó.

Plusz logikailag sem állja meg a helyét:

Mindig mindegyik gyerekemmel kapott ellátás (kivéve az első táppénz/tgyás) maximalizálva volt és húzódott át következő évre. Mindig az aktuális minimálbér kétszereséhez igazították az ellátásomat.


Szóval én azt tanácsolom neked, hogy előbb a munkáltatóval próbálj egyezkedni. Ha másképp nem megy, akkor közösen hívjátok fel az oepet. Ha ez nem vezet célra, akkor kérd a munkáltatódtól írásban, hogy mi alapján számolták ki neked ezt a gyedet. Ezt csatolva írj az oepnek, hogy foglaljon állást.

2012. febr. 2. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!