Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » GYES-Táppénz kérdés?

GYES-Táppénz kérdés?

Figyelt kérdés

GYES-en vagyok a lányunkkal (február óta), úgy néz ki jön a kis tesó.

- Elmehetnék táppénzre a terhesség végéig, hogy elkezdtem a már a GYES-t?

- Vajon a munkáltatóm belemenne?

- Ki fizeti a táppénzt?


2012. márc. 5. 09:31
 1/10 A kérdező kommentje:
Az első 15 napot a munkáltató fizeti, vagy ez megváltozott?
2012. márc. 5. 09:35
 2/10 anonim ***** válasza:

- Igen, elmehetsz táppénzre bármikor.

- A munkáltatónak nincs mérlegelési joga, hogy elenged vagy sem. Ha viszed a táppénzes papírt, hogy keresőképtelen vagy, akkor csak tudomásul veheti. Max. kérhet felülvizsgálatot, hogy tényleg keresőképtelen vagy.

- A táppénz 30%-át kell a munkáltatódnak fizetnie állambácsinak.

- A keresőképtelenség első 15 napja az a betegszabadság. Ez a béred 70%-a, ez 15 munkanapig jár, ezt 100%-ig a munkáltató fizeti. DE: terhesség miatti keresőképtelenség miatt ez nincs, egyből a 60%-os táppénzzel kezdesz.

2012. márc. 5. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
9-es kóddal írjon ki a háziorvos akkor egyből táppénzzel indul nem betegszabival ez fontos mert a betegszabi lehúzná az átlagodat a tgyáshoz, gyedhez.Gyest előtte való nappal mond le ha van nagyi vagy 6 órában dolgozó férj odaadhatod neki, te meg elmész táppénzre, munkáltatónak 60 nappal előtte be kell jelenteni, hogy "visszamész dolgozni" mert a táppénz is az, ő döntése , hogy ezen belül mikortól engedélyezi, táppénz egyharmadát fizeti a munkáltató. Ugyanebben a helyzetben vagyok alaposan körüljártam a témát:)Mondjuk első hetekben még nem akartam beszólni, hogy táppénze fogok menni majd a 11. hét körül gondoltam.
2012. márc. 5. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Tehát akkor nekem, nem a munkáltató fizetné?
2012. márc. 5. 09:46
 5/10 A kérdező kommentje:
Hanem egyből a tb, a táppénzt?
2012. márc. 5. 09:50
 6/10 A kérdező kommentje:
Visszamenni nem tudok, mert akkor nem lennék GYES-en. Azért nem mindegy, hogy 25 ezret kapok, vagy 40 ezret.
2012. márc. 5. 09:55
 7/10 anonim ***** válasza:

Ez nem így van!

A munkáltatónak csak a tényleges munkábaállást kell 60 nappal korábban bejelenteni, ha gyesről (tgyásról/gyedről/bármilyen más ellátásról) táppénzre váltasz, akkor nem. A táppénz = keresőképtelenség. Ez nem rajtad múlik, hanem az állapotodon. Mint ahogyan ha dolgozol, sem tudod előre, hogy beteg leszel-e vagy sem, így ezt sem tudod. Abban az esetben kell előtte 60 nappal bejelenteni, ha a szabidat ki szeretnéd venni, ekkor az a menete, hogy aktív állományba helyezteted magad, kéred a szabik kiadását, majd a szabik lejárta előtt bejelented, hogy táppénzre mész.


A nagyszülői gyest csak akkor tudod elintézni, ha apának (a munkaórást megkötést kivéve) járna gyes: tehát aktív munkát végez vagy ha nem, akkor semmilyen ellátást nem kap. És csak akkor, ha egyébként a nagyszülő is megfelel a feltételeknek.


Az egésznek az a menete, hogy írsz a munkáltatódnak egy levelet, hogy X. nappal a fizetés nélküli szabidat megszakítod, tekintettel arra, hogy vesz. terhességgel az orvos táppénzre vett. Mellékelheted a MÁK-nak címzett leveledet, hogy X-1 nappal lemondod a gyest. Ha a munkáltatód tb. kifizetőhely, akkor a táppénzt ők intézik. Ha nem, akkor az OEP-től kérd a táppénzt, a MÁK gyes lemondó levelet ide mellékeld.

2012. márc. 5. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, szépen leírtad!

Nem kifizetőhely a munkáltatóm, remélem így jobban elfogadják a döntésemet, hogy neki nem kell fizetnie!

2012. márc. 5. 10:01
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem.

Te (mivel nem tb. kifizetőhely a munkáltatód) effektív az oeptől kapod a táppénzt. De ettől függetlenül az oep majd benyújtja a számlát a munkáltatódnak: a táppénzed 30%-át táppénz hozzájárulás címén elkéri tőle.

2012. márc. 5. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Hm...akkor nem lesz egy egyszerű menet. :-(
2012. márc. 5. 10:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!