Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Igaz, hogy aki álláskeresési...

Igaz, hogy aki álláskeresési (munkanélküli) járadék v. segély ideje alatt megy szülni az a TGYÁS-ra igen, de GYED-re már nem lesz jogosult?

Figyelt kérdés
Az OEP állítólag azzal indokolja, hogy csak biztosított személy kaphat GYED-et. Aki álláskeresési ellátásban részesül, annak az anyasági juttatások igényléséhez szüneteltetni kell azt a jogviszonyt a Muü.kp-ban. Attól fogva viszont nem biztosított többé, ergo TGYÁS még igen, de GYED már nem jár neki. Létezhet ez?!
2008. ápr. 16. 18:13
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
76%
szia pontos választ nem tudok de elvileg a gyed is jár mert a munkanélküli is biztosítási jogviszonynak számít persz csak akkor ha a szülés időpontjában még jár. szerintem de nem biztos
2008. ápr. 16. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ.

Akár a magyarorszag.hu-n, akár magán az oep.hu-n néztem körbe, mindenhol biztosítottnak látom az álláskeresésiről szülőket, de több helyről is hallottam, ill. pl. az index ezzel foglalkozó fórumán is alátámasztották (beidézett levéllel), hogy a híresztelést tisztázandó érdeklődésre, a fent már leírt választ adta az OEP. Ehhez értők azt javasolják, hogy a TGYÁS lejártával az ember próbálja meg bejelentetni magát 2-3 hónapra, hogy utána meg tudja igényelni a GYED-et, mert így meg lesz a 180 nap biztosított ideje, ami ehhez kell. Lévén, hogy a TGYÁS nem számít ebbe bele. Már csak azért sem, mert akkor már fel volt függesztve a munkakeresési ellátás (és a biztosítás).

Azért ez, durva lenne...

2008. ápr. 16. 18:29
 3/13 anonim ***** válasza:
Én azzal tudnám indokolni, hogy a gyed nem jár, hogy azt a fizetésből számítják ki, tehát nem az álláskeresési járadékból, illetve, ha abból számítanák, akkor az valószínűleg olyan kevés lenne, mint a GYES (ami viszont jár, ha biztosított vagy - tehát tb-t fizetsz).
2008. ápr. 16. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Erre a tb tud biztosat mondani, jobban jársz, ha bemész, és személyesen kérdezed meg.

De éredeklődhetsz a mükp jogászánál is, de én a tbnek hinnék. Az a biztos, úgyis ők ítélik meg.

2008. ápr. 16. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

A 2. válaszolónak:

Én úgy tudom, hogy a TGYÁS és a GYED megállításánál is azt a munkabért veszik (vették) figyelembe, amiből kiszámolták anno a munkanélküli járadékot is. Ha jól tudom, a TGYÁS-nál nincs felső határ, ott a korábbi átlagkereset 70%-át kapja a kismama, a GYED-nél a mindenkori minimálbér kétszeresét, de legfeljebb valami 80-90ezer forint most a plafon, akrámennyit is kerestél előtte.

A GYES alanyi jogon jár, az nem ua. mint a GYED, ami biztosításhoz kötött. Ezért is van az, hogy a GYES-t nem az OEP-nél, hanem az Államkincstárnál kell igényelni.


A 3. válaszolónak:

Természetesen megkérdeztem a munkaügyi központot is, ahol semmit nem tudnak erről!

Ők továbbra is azt a felvilágosítást adják az ilyen helyzetbe került ügyfélnek, hogy jár a GYED neki is, nem tudnak az ellenkezőjéről.

A TB-t viszont képtelenség telefonon elérni, előbb-utóbb kénytelen leszek egy napot személyesen rááldozni azt hiszem... :S

2008. ápr. 16. 22:41
 6/13 anonim ***** válasza:
2008. ápr. 17. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
szia elkell keseritselek a munkanélküli után nem jár gyed.megkérdeztem én is hasonlo cipöben járok.
2008. ápr. 17. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
53%

Szia!

Én küldtem a magyarorszag.hu-s cikket.

Mióta vagy munkanélküli? Mert a szülést - megelőző 2 évben legalább 180 napon át biztosítottnak kell lenni!!!!!! Szóval ha te fizetsz TB-t akkor meg kell kapnod a Gyed-et, márpedig ha te kapsz segélyt akkor abból levonják a járulékokat is, igaz? Akkor viszont szerintem nem is kérdés.

Én anno mikor álláskeresési ellátást kaptam be kellett adnom 1 papirt az OEP-hez hogy mennyi a támogatás összege és abból mennyit vonnak le nyugdíjjárulékot és TB-t. Mert kvázi ha valaki munkanélküli és be van jelentve és kap segélyt akkor az az időszak is bele tartozik majd a nyugdijba is.

Ne felejtsd el igényelni az egyszeri anyasági támogatást!

Remélem valamelyest tudtam segíteni.

2008. ápr. 17. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Munkanélküliről nem jár gyed!!!! Január 1-től változott a jogszabály, a munkanélküli nem számít biztosítotnak a gyed szempontjából, tgyás jár és gyes is, alanyi jogon, de azt a hajunkra kenhetjük, már bocsi a fogalmazásért. Én tegnap tudtam meg, szóval friss az élmény. 15-én lejár a szerződésem, utána passzív táppénzre megyek. Az OEP-nél egy nagyon kedves, segítőkész hölgy azt tanácsolta, hogy szülés előtt legalább két hónappal vetessem fel magamat valahova, bárhova munkaviszonyba, akkor is ha előtte munkanélküli voltam. A lényeg, hogy mikor tgyás-ra mész, munkaviszonyból menj, ne munkanélküliként. Persze nem egyszerű...Könyörögjek valakinek? Azt hiszem, ha egyéni vállalkozó leszel, akkor is jogosult vagy tgyásra és gyedre is.
2008. júl. 10. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Én 1 hónapja vagyok munkanélküli, előtte 18 évig dolgoztam. 12 hetes terhes vagyok, és jár a GYED, én is megkérdeztem. Mégpedig az utolsó átlagbérem szolgál alapul.
2009. szept. 27. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!