Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi lesz a táppénz/Tgyás/Gyed...

Mi lesz a táppénz/Tgyás/Gyed alapja?

Figyelt kérdés
Az első gyerkőccel vagyok itthon GYES-en (2009. áprilistól táppénz, majd decembertől Tgyás, majd fél évre rá GYED, és most december óta GYES). Most ismét terhes vagyok. Ha visszamennék a cégemhez táppénzre (gondolom, így járok a legjobban), mi lenne a táppénz alapja? Járna Tgyás? Mennyi? És utána miből számítják a GYED-et?
2012. máj. 10. 14:01
 1/6 anonim ***** válasza:

A táppénzed alapja az a jövedelme lesz, amiből a gyedet számolták anno.

Ha nem szűnik meg a munkaviszony, jár a tgyás majd a gyed, a tgyás alapja mindenképpen a szerződés szerinti béred lesz (ha kiveszel akár egy nap szabit is, akkor a szabi alatt kapott tényleges béred lesz az alapja) de csak max. 130200Ft lehet bruttóban.


A gyed alapja ugyanaz lesz, mint a tgyás alapja volt.


Ezek mind a kedvezményszabály alapján járnak majd így. Viszont ha nem mégy táppénzre, akkor a gyed alapja a gyes miatt a minimálbér lesz (kivéve ha kevesebbet kerestél)

2012. máj. 10. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Akkor mindenképp megpróbálok pár nap szabit kivenni táppénz előtt.
2012. máj. 10. 15:07
 3/6 A kérdező kommentje:

Még annyi kérdeznék, hogy továbbra sem szüntethetik meg a munkaviszonyomat terhesség/táppénz alatt, ugye? Hallottam, hogy július 1-től változik a jogszabály erre vonatkozóan, de az én esetemre nézve ez tárgytalan, ha jól tudom.

Esetleg erre is tudod a választ?

2012. máj. 10. 15:10
 4/6 anonim ***** válasza:
A jogszabály csak annyiban fog változni ezen a téren, hogy a terhesség bejelentésétől él a felmondási védelem, nem a vélelmezett fogantatás idejétől. De lévén, hogy addigra elmégy táppénzre (június közepéig mindenképp oldd meg, mert ha idén 6 hónapot meghaladóan leszel gyesen, akkor a minimálbér lesz a gyed alap), így azzal egyidejűleg a terhesség tényét is bejelentheted - de alapból sem mondhatja a munkáltató, hogy nem tudott róla, hiszen ha táppénzen vagy 9-es kóddal, akkor tudnia kell, hogy az a veszélyeztetett terhesség miatti keresőképtelenség:)
2012. máj. 10. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ja és igazából felesleges a szabi, hiszen az alapokon nemigen fog változtatni, kivéve, ha a szerződésedben kevesebb szerepel, mondjuk jutalék miatt - de azt a szabid alatt sem fizetik, így az összeg nem fog változni. NYugodtan benthagyhatod a szabikat a második baba utánra:)
2012. máj. 10. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon sokat segítettél!!!
2012. máj. 10. 21:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!