Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Érdemes TGYÁS-t igenyelni?...

Érdemes TGYÁS-t igenyelni? Hogyan számolják?

Figyelt kérdés

Eddig nem akartam bonyolítani a dolgot, mert azt hittem, az én esetemben mindegy, hogy TGYÁS-t vagy GYED-et kapok, mert ugyanaz az összeg lesz. Úgy tudtam, annyi a különbség, hogy a GYED maximalizálva van (majd 100.000 a max.), s annak kell TGYÁS-t igényelnie, akinek magasabb a jövedelme.


A lényeg, hogy most több helyen olvastam, hogy más módon számítják majd.


Az én helyzetem a következő: 2009. okt. 1-jére vagyok kiírva. 2009. május 1-től táppénzen vagyok.


Ezek szerint, ha igénylem a TGYÁS-t, akkor azt 6 hónapig a 2008-as bérem után fogom kapni? S utána a GYED-et már a 2009-es után? Mert ugye az a táppénz miatt kevesebb lesz.


És mikor, hol igényelhetem?


Köszönöm a segítségeteket előre is!


2009. jún. 25. 15:50
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem a TGYÁS több, mert abból csak szja előleget vonnak. A GYED-ből meg nyugdíjjárulékot is vonnak.
2009. jún. 25. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Amikor én igényeltem, akkor tudtommal nem lehetett választani, hogy TGYÁS-t, vagy GYED-et kérek, előbb a TGYÁS-t folyósítják fél évig, majd kérni kellett a GYED-et. Most megnéztem, továbbra is fél évig jár a TGYÁS, de én úgy értelmeztem, hogy akár választani is lehet. Viszont az összege az előző évi fizetés 70%-a, így neked 2008-as bér után számolják, hiszen 2009-ben szülsz. A GYED-et viszont a 2009-es után, hiszen azt 2010-ben fogod igényelni, és szintén a megelőző év számít. Tehát mindenképpen megéri a TGYÁS-t igánybe venni, ha választani lehet, mert az magasabb összeg lesz.

De én bemennék a területi OEP-hez, nekem is ott segítettek, még szülés előtt.

Itt olvashatsz a TGYÁS-ról és a GYED-ről:

[link]

[link]

2009. jún. 25. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ és a linket!

Okosabb lettem:-)

Akkor igényelni fogom a TGYÁS-t.

2009. jún. 25. 16:09
 4/5 anonim ***** válasza:
Elméletig lehetne választani a két ellátás között, de ha valaki jogosult akkor biztos, hogy a tgyás összege magasabb mint a gyedé. (Kivéve ha valaki 4 órában csak a fél minimálbérért bejelentve akkor tgyás illetve gyed is kevesebb mint gyes)A gyeded alapja az idei átlagkereseted lesz így. Az összege a táppénz miatt nem lesz kevesebb. Ha nem lesz az idén 180 bérezett napod akkor a gyed alapja a minimálbér kétszeresének 30-ad része, illetve ha a szerződés szerinti béred ennél (143.000,. Ft) kevesebb akkor a tényleges bér.
2009. jún. 25. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

2008-ban még csak 120.000-131.000 között kerestem (3 hónapig 140.000).

2009-ben viszont 140.000.

Akkor is megéri? A táppénz előtt nincs meg a 180 nap (jan.-ápr.)

Ja, s ezek brutto bérek

2009. jún. 25. 16:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!