Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mikortól nem kell fizetnem a...

Mikortól nem kell fizetnem a vállalkozói járulékokat, ha teherbe esek?

Figyelt kérdés

Főállású vállalkozó vagyok már egy éve, és csak azért nem szüntettem meg, mert egyrészt, kellett a megszakítatlan egy éves munkaviszony a babához ugyebár, másrészt szeretném, ha "normálisabb" TGYÁS-t és GYED-et kapnék, mint a 28 ezres GYES. Így már hónapok óta fizetem a horribilis összegeket a járulékok után, és érthető módon, szeretném a lehető legrövidebb ideig fizetni még.

A kérdésem az, hogy ha teherbe esnék most, meddig kellene még fenntartanom a vállalkozást? Mikor mehetnék el táppénzre vagy szülési szabadságra vagy nem is tudom, mire? Nagyon nem ismerem ezeket a dolgokat (táppénzen sem voltam soha, nem tudom, hogyan működik), úgyhogy mindenféle segítségnek örülnék :)

Köszi előre is!

26/N



2012. máj. 24. 22:43
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Akár egyből is elmehetsz táppénzre, ahogy teherbe esel csak azt ne felejtsd el, hogy a táppénz harmadát is neked kell állnod vállalkozóként. (illetve az OEP csak a táppénz 2/3-át fogja küldeni, tehát igazából fizetési kötelezettséged csak saját magad irányában lesz:D) Tehát az az időszak, amikor már nem kell fizetned semmit majd csak a szüléstől jön el (vagy a szülés várható időpontja előtt 28 nappal), amikor igényled a tgyást. (ez a szülési szabadság idejére járó ellátás)


Amúgy nem kell megszakítatlan munkaviszony, lehet benne bármennyi megszakítás csak 2 éven belül legyen 365 nap.

2012. máj. 25. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ! Nagyon nem értek ezekhez, szóval kérdezhetek még, hogy pontosan lássak? :)


"A táppénz harmadát is neked kell állnod vállalkozóként." Ez pontosan mit jelent? Most havonta kb 60E Ft-ot fizetek járulékok címén (az egészségbiztosítási és munkaerő piaci alapba, a nyugdíj biztosítási alapba, és

szociális hozzájárulási adót). Mennyit és melyiket kell majd fizetnem akkor, ha teherbe esek?

2012. máj. 25. 19:13
 3/17 anonim ***** válasza:

Ezt úgy kell értened, hogy a táppénznek csak egy részét állja az oep.

Ha pl. jogosult vagy 60 ezer forint táppénzre, akkor ebből az OEP csak 40 ezret fog neked utalni, a fennmaradó 20 ezret a munkáltató állja - vagyis jelenesetben te:)

Ez azt jelenti, hogy hiába vagy 60 ezer táppénzre jogosult, csak 40-et fogsz kapni, a maradék 20-at meg kvázi egyik zsebedből átteszed a másikba.

Vagyis valójában nincsen semmilyen fizetési kötelezettséged.

Így már érted?

2012. máj. 25. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Nagyon süsü vagyok :P, még mindig nem világos. Ez gondolom azért van így, mert sosem voltam táppénzen, azt sem tudom, pontosan az hogyan működik.

A táppénz nekem eddig úgy volt meg a fejemben, hogy pl dolgozik valaki, és keres mondjuk (ahogy a példádban is írtad) 60E-t - ezt kapja a munkáltatójától. De ha elmegy táppénzre, akkor nem kap 60-at, csak 40-et. Ez világos.

De nekem nincs munkáltatóm. Szakmásított minimálbérre vagyok bejelentve vállalkozóként (nem tudom pontosan, ez mennyi, bruttó 120 körül), és ezután fizetem az államnak minden hónapban a 60E Ft-ot járulékokban. És az csak egy dolog, hogy annyira vagyok bejelentve, nem keresek annyit, mert nincs nagyon munka...

De ha elmegyek táppénzre, honnan lesz jövedelmem? Mert nekem ugye senki nem fizet havonta pénzt (aminek csak bizonyos százalékát kapjam táppénzen), az van, amennyit megkeresek nyelvtanítással és táncoktatással. De ha elmegyek táppénzre, utána is dolgozhatok? Hát nem az a lényege a táppénznek, hogy én már nem dolgozom, de valahonnan kapok pénzt, csak nem annyit, mint normál esetben? De én honnan fogok pénzt kapni...? Ilyeneket nem értek :(

Most így végiggondolva, nekem a táppénz semmire sem jó, nem? Nem értem...

2012. máj. 25. 20:54
 5/17 A kérdező kommentje:
Na, ácsi, most végigolvastam még egyszer, amit írtál, lehet, hogy kezdem kapiskálni. Jogosult vagyok táppénzre...? Hát biztos :). És ha ez így van, akkor nekem az állam fog utalni a bejelentett jövedelmem alapján valamennyi pénzt, nekem, mint munkáltatónak pedig majd még egy kicsit kell fizetni, kipótolni ezt az OEP-es izét? Erről van szó?
2012. máj. 25. 20:57
 6/17 anonim ***** válasza:

Erről:)

Ha táppénzen vagy az OEP állja a táppénz kétharmadát, a munkáltató az egy harmadát. Vagyis te kevesebbet kapsz, mintha a nem saját munkáltatód lennél, de azért kapsz ellátást.


Ahogy írtam egy példa: 100 ezres bérnél a táppénz 60, ebből 40 et ad az OEP, a többit a munkáltató állná - vagyis jelen esetben te, de nyilván nem teszed egyik zsebedből a másikba - csak a könyvelődnek kell szólnod, hogy a könyvelésedben szerepeljen.

2012. jún. 12. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

88%-os, cuki vagy, hogy próbálod elmagyarázni már sokadjára, de esküszöm az égre, nem nagyon értem a dolgot.

Az lenne a legjobb, ha vki tök dedó nyelven, mint egy két éves hülyegyereknek próbálná meg nekem elmagyarázni, hogy pontosan ki kinek fizet mennyit, mennyibe fog nekem kerülni a táppénz meg ilyenek.

De tényleg cuki vagy! <3

2012. jún. 12. 21:02
 8/17 anonim ***** válasza:
A péda alapján, ha elmész táppénzre, 40ezret kapsz.ez a lényeg.
2012. jún. 12. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Hűűű,valóban elég nehezen érted meg.Szóval:ha elmész táppénzre az OEP fizet Neked.Eddig Te fizettél nekik,ám mivel jogosult vagy ezen ellátások igénybevételére(táppénz,TGYÁS,GYED)most ők fizetnek.Mivel vállalkozó vagy(ergo saját magad munkaadója)így azt a részt,amit a munkaadód adná hozzá(vagyis jelen esetben Te)azt Ők nem fizetik ki(tehát ennyivel kevesebbet kapsz.)A lényeg:amint táppénzre mész NEM kell semmit fizetned nekik,Ők fizetnek Neked.Ez igaz lesz a TGYÁS,GYED,GYES időtartamára is,ráadásul ezen idő alatt biztosítva is vagy!Ennyi.
2012. jún. 12. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Elmégy táppénzre. A táppénz egy ellátás, a keresőképtelen munkavállaló kapja, és az oep fizeti. Viszont alapesetben az oep nem 100%-ban rendezi a táppénzt, egy részét a munkáltatóra hárítja át.

Mivel esetedben te vagy a munkavállaló és a munkáltató egy személyben, így a táppénz egy harmadát te fizeted saját magadnak.

Így már érted?

Ha nem saját magad munkáltatója lennél, akkor kapnál te 2/3 táppénzt az oeptől, és 1/3-ot a munkáltatótól, de mivel te vagy egy személyben a munkáltató és a munkavállaló is így a táppénz fennmaradó 1/3-át saját magadnak kellene kifizetned.


Számokkal:

te, Kis Panna 60 ezer táppénzre vagy jogosult. Ebből az OEP utal 40-et, és a maradék 20-at a vállalkozásod adja neked, Kis Pannának.

Vagyis ez az összeg Kis Panna vállalkozó zsebéből Kis Panna magánszemély zsebébe kerül át.


Amit neked ténylegesen fizetned kell: a táppénz 1/3-a után 16% személyi jövedelemadó. Semmi más.

2012. jún. 12. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!