Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » GYED-ről való visszatérés,...

GYED-ről való visszatérés, szabadság? Kérem aki tud, segítsen kiszámolni!

Figyelt kérdés

A kérdésem a következő: 2011. június 2-án megszületett a lányunk. Tgyás igényelve 2011. május 30-tól, az összes szabimat 2011. évre kivettem a szülést megelőzően. Anyagi okok miatt tettem így, nem akartam táppénzre menni. A GYED folyósítása 2011. november 15.-től kezdődött. A cégem szerint 9 nap szabi jár. Tényleg így van?

Köszönöm!


2013. febr. 28. 09:37
 1/10 anonim ***** válasza:
Kellene tudni hány éves vagy és mennyi gyereked van!
2013. febr. 28. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Vagyis melyik évben születtél?
2013. febr. 28. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Tavaly óta csak a gyed első félévére jár szabadság,de a 9 nap szerintem kevés.
2013. febr. 28. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom,hogy a GYÁS ra és fél év GYED-re+ a születés évtől a gyerekután járó pótszabadság.
2013. febr. 28. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
1980-ban születtem és egy gyermekem van. Köszönöm szépen hogy segíteni próbáltok. :)
2013. febr. 28. 12:32
 6/10 anonim ***** válasza:

Mivel 2011. augusztus 1-je előtt szült, így még a gyed első évére jár neki a szabi, sajnos nagyon sok munkahely tévesen számol, mert a gyed kezdetét veszik a számítás alapjául, pedig a tgyás kezdetét kell törvényileg. Tehát a Kérdező a tgyást 2011 május 30-tól kezdte, vagyis a tgyás idejére és a gyed első évére jár neki a szabi. Ezt szakértőtől kérdeztem meg.

Viszont írta a kérdező, hogy 2011-re kivette az összes szabiját.

Így elvileg 23 nap szabija van, plusz 2 nap pótszabadság 2012-re. Ha csak a gyed első félévére számolják, akkor is 14 nap a pótszabadsággal együtt.

2013. febr. 28. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó.

Köszönöm hogy leírtad amit megkérdeztél. Nekem 9 napot mondtak a munkahelyemen, nem tudom hogy ezt hogy számolták ki. Én úgy értelmeztem a törvényt, hogy mivel a gyedem nov. 15-től kezdődött, ezért már az új szabályozás érvényes rám. Igazából kéne valami kézzel fogható dolog amire hivatkozni tudok majd, hogy nem annyi szabim van amennyit ők számoltak, hanem több.

2013. febr. 28. 20:53
 8/10 anonim ***** válasza:

6-os kommentelő: hidd el, jól számolnak azok a munkahelyek, akik a GYED folyósításának ( fiz. n. szabadság) kezdetét veszik alapul a 08.01. határidő tekintetében.


Munka tv. k. alapján: 115. § (1) „A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.

(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában(…)

c) a szülési szabadság,

d) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának (…)

tartama.”


128. § „A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.”


Tehát a szülés után ( esetleg előtte 28 nappal) TGYÁS-ra jogosult, ezt követően – fizetés nélküli szabadság idejére- GYED-re / GYES-re.

Ennek a fizetés n. szabadság első 6 hónapjára jár a szabadság azoknak, akik 2011.08.01. után kezdték azt meg. Akik előtte, azoknak még 12 hónapra jár a szabi.


298. § (3) „Az e törvényhez kapcsolódó módosító és átmeneti rendelkezésekről önálló törvény rendelkezik, amellyel összhangban kell e törvény rendelkezéseit alkalmazni”:


2012. évi LXXXVI. törvény 8. § (5) „Az Mt. hatályba lépését megelőzően igénybe vett fizetés nélküli szabadságra a Munka Törvénykönyvéről szóló1992. évi XXII. törvénynek a fizetés nélküli szabadság igénybevételekor hatályos szabályait kell alkalmazni.”


Eszerint: 1992. évi XXII. törvény 130. § (2) „ A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság: (…)c) a tíz éven aluli gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első évére”


Hatályos Mt: [link]

Átmeneti rendelkezések: [link]

Jogelőd Mt: [link]


A számítás:


Mivel te 2011-re kivetted az összes szabidat, 2011-gyel nem foglalkozunk, onnan nem maradt szabid.


GYED első félévére kapsz szabit, ez 2012-ben: 2012.01.01-2012.05.15-ig tart ( 136 nap).


Egész évre 24 nap alapszabadság járna 2012-re, így 136 napra időarányosan 8,91 azaz 9 nap jár ( felfelé kell kerekíteni).


Viszont nem tudom, mi van a pótszabikkal, ami a gyermek születési évétől jár, és évente 2 nap? Nyilatkoztál erről az előző évekre? Annyival lenne több ez a 9 napod.


Most már csak remélem, hogy Mt hatálya alá tartozol és nem közalkalmazott / köztisztviselő vagy:)

2013. márc. 4. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Utolsó, érdemes ezt elolvasnod [link]


Ez egy példa, erről az oldalról:


permalink

Tisztelt Dr. Farkas Zsuzsanna!

Egy kicsit megzavarodtam az új rendszerben történő szabadság számítása kapcsán. 2011. június 10-én született a gyermekem, 2011. november 24-ig Tgyás-t kaptam, onnantól kezdve Gyed-et kapok 2013. június 09-ig. Előre láthatóan 2013. szeptemberében szeretnék visszamenni dolgozni. Rám már az új szabályok vonatkoznak? A zavaromat az okozza, hogy valahol azt olvastam, hogy ha a Gyed 2011. augusztus 1-je után kezdődik, akkor az új szabályokat kell alkalmazni, viszont az Ön cikkében pedig azt, hogy ha a fizetés nélküli szabadság (ami a Tgyás idejére is jár már) 2011. augusztus 1-je előtt kezdődött, akkor még a régi szabályok szerint kell számítani a szabadságot.

Az első verzió szerint tehát rám már az új szabályok vonatkoznak, hiszen a Gyed időtartamának kezdete esetemben 2011. november 24., míg a második verzió szerint még a régi szabályok, mivel a tgyás idejére is járó fizetés nélküli szabadság még 2011. június 10-én megkezdődött.

Szíves segítségét kérném a kérdés tisztázásában!

Üdvözlettel

Adri81

A hozzászóláshoz Regisztráció és Belépés szükséges


fmts2012, március 24 - 14:55

Kedves Adri81!permalink

Kedves Adri81!

Önre egyértelműen a régi szabályok vonatkoznak, mert a THGYÁS kezdetét kell alapul venni.

Így ez azt jelenti, hogy az Ön esetében a THGYÁS teljes ideje és a GYED első éve alatt gyűlik a szabadság.

Üdvözlettel:

Farkas Zsuzsanna

2013. márc. 5. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Előző: nem tudom ki az a Farkas Zsuzsa, de a jogszabályt ő sem überelheti ( a link hibás, de annyit látok hogy valami HR-es vagy céges jogász lehet?)


Javaslom hogy a fenti paragrafusokra hivatkozva tedd fel neki újra a kérdést ( amúgy történt már olyan hogy a céges jogász sem tudta helyesen értelmezni a jogszabályt-sajnos).


A TGYÁS nem a fizetés nélküli szabadság alatt indul, hanem a szülés után, ezért is hibás ez az indoklás, amit ő írt.


A törvény a fizetés nélküli szabadság (GYED folyósításának indulása) első 6/12 hónapjára vonatkozik.


Olyan oldalt én is be tudok linkelni, amely az én állításomat igazolja, de szerintem felesleges: elég a jogszabályt elolvasni.

2013. márc. 5. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!