Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Gyes lejárta után rögtön vagy...

Gyes lejárta után rögtön vagy szabadság után?

Figyelt kérdés
Március 20-án jár le a Gyes a kisfiammal.Most ismét babát várok/14 hónap után végre sikerült:)/.Március 21-től május 26-ig szabadságon lennék,mert a tgyás+gyed alatt felgyűlt 44 nap szabadság.Május 27-én kellene munkába állnom.Mivel a munkahelyem olyan,hogy sokszor nagyon nehéz fizikai munkát kell végeznem,ezért elszeretnék jönni táppénzre.De nem tudom,hogy rögtön a gyes lejárta után tegyem ezt meg,vagy szabadság után.Szerintetek?
2013. febr. 21. 13:29
 1/9 anonim ***** válasza:
Szerintem mindjárt a gyes után. Én is így vagyok most, annyi különbséggel, hogy én nem mentem gyesre hanem egyből a gyed után táppénz mivel én akkor már terhes voltam. 1 hónap múlva szülök. A szabadságok meg jók lesznek a második baba után.
2013. febr. 21. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
És te szóltál a munkahelyen,hogy ismét babát vársz?Vagy mentél a táppénzes papírral,és akkor adtad a munkáltató tudomására?Mert úgy tudom,hogy szabadság vagy táppénz alatt csak akkor védett egy kismama,ha előzőleg,lehetőleg írásban bejelenti,hogy ismét babát vár,a szülés várható időpontja...Ezt 1x egy munkaügyi szakember írta nekem.Egyébként te hány hetes terhes voltál,amikor lejárt a gyed?
2013. febr. 21. 13:50
 3/9 anonim ***** válasza:

Én sem venném ki a szabikat, jól jöhet az még később.

A táppénz ugyan valamivel kevesebb mint a bér, de még a minimálbéres táppénz is több, mint a GYES; én egyből táppénzre mennék.


Ha megszakítod/megszűnik a fizetés nélküli szabi(pl. ha lejár a GYES), onnantól csak akkor vagy védett a felmondás ellen, ha bejelented a várandósságodat a munkáltatónak.

Tv. ugyan nem írja elő hogy ezt írásban tedd meg, de a saját érdekedben nyilván így kellene ( én e- mailben írtam meg, de lehet pl. tértivevényes levélben is).


A várandósságodat akár már most is bejelentheted, legalább tudni fogják hogy ne számítsanak rád GYES után, másrészt meg így legalább védett leszel a f.n. szabi lejárta után is.

2013. febr. 21. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Szerintem egyből eljövök tp-re.A párom is ez javasolja.Megszakítani nem szakítom meg a gyest,mert már 20-án úgyis lejár.


Egyébként ebben az esetben hogy fogják számolni majd a gyedet?Szerettem volna,ha hamarabb sikerül a 2. baba,de sajnos kiderült,hogy pm.-alulműködésem van+PCOS+IR,és emiatt csak most sikerült.De a lényeg,hogy sikerült.Mert az a munkaügyi szakember azt írta ezzel kapcsolatban,hogy a szerződéses bérem alapján fogják számolni.112 ezer a bruttóm,tehát ennek a 70%-a?Vagyis most már 114 ezer minimálbér annak,akinek középfokú végzettsége van nem?

2013. febr. 21. 15:37
 5/9 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Én is emailt írtam, abban leírtam, hogy megint babát várok. Én a 12. hét után közöltem velük, biztos ami biztos, mert júniusban volt egy spontán vetélésem. Amikor lejárt a gyedem akkor 22 hetes terhes voltam.

2013. febr. 21. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Jah,és Kedves 3. válaszoló!Priviben megtudnád írni,hogy hogy fogalmaztad meg,amikor e-mailben bejelentetted a várandósságot?Kicsit ügyetlen vagyok az ilyen hivatalos levelek megfogalmazásában.:)Köszönöm!
2013. febr. 21. 15:42
 7/9 A kérdező kommentje:
Nekem még csak most derült ki,hogy terhes vagyok.Ma vagyok 5 hetes.De sajnos gondolnom kell már a munkahelyi dolgokra.Addig semmiképpen sem jelentem be,amíg papírt nem kapok arról,hogy bizonyított a terhesség és elvileg minden rendben.Én is gondoltam arra,hogy a 12. hétig várok,biztos,ami biztos alapon,de nekem akkor már a szabit kellene töltenem.
2013. febr. 21. 15:49
 8/9 anonim ***** válasza:

Szerintem jól mondta a szakember a GYED-et.


A GYED-nél a szabály, hogy vagy az igénylést megelőző évben( GYED-et idén fogod igényelni, tehát 2012) vagy az igénylést közvetlenül megelőzően legyen 180 (folyamatos ) bérezett napod ( neked nem lesz).

Ha nem lesz és azért nem, mert ez alatt TGYÁS/GYED/táppénz-ben részesültél, akkor a béred alapján kalkulálnak ( a garantált bérmin. idén 114 ezer bruttó).

Ha tehát GYED előtt TGYÁS + táppénz összesen min. 180 nap lesz, akkor bér alapján kapod a GYED-et ( 114000 után).


A várandósság bejelentésével kapcsolatban azt javaslom, legkésőbb az utolsó fizetés nélküli szabin töltött napon jelezd ( ha van kiskönyved, ha nincs), mert egyébként szabadság / táppénz első napján is felmondhatnak, és akkor már késő.


Nem vittem túlzásba az e- mail-es bejelentés szövegét, szívesen leírom ide is:


Tárgy: Tájékoztatás Várandósságról / név/


Tisztelt Munkáltató!

Alulírott, XY /személyes azonosító adatok/ ezúton tájékoztatom, hogy várandós vagyok. A szülés várható ideje 2013. …hó… nap.


Tisztelettel


Kelt:

(Aláírás)

2013. febr. 21. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!Mostmár minden világos!:)
2013. febr. 21. 17:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!