Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha nem csinálunk apasági...

Ha nem csinálunk apasági nyilatkozatot, származik belőle valami hátránya a babának?

Figyelt kérdés
mármint nem kap majd meg a baba valamilyen iratot? mert én csak annyit szeretnék ha lenne a picinek apja, viszont nem szeretném ha az ő nevét kapná és nem akarok gyerektartást se kérni, csak hogy a neve ott legyen a születési anyakönyvi kivonaton vagy ez annyira nem lényeges dolog?
2013. márc. 11. 16:16
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
ha nincs apasági nyilatkozat, akkor nem fog szerepelni a születési anyakönyvi kivonaton az apa neve. Szerintem az apasági nyilatkozat tételkor kell nyilatkozni a baba vezetéknevéről.
2013. márc. 11. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Hát akkor a gyereknek lesz egy kitalált nevű apja, amit az állam ad neki!
2013. márc. 11. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem az állam adja a kitalált nevet hanem az anya apukája a nagypapa lesz beírva.
2013. márc. 11. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Nálunk sem volt apasági nyilatkozat. Kell kérni anyakönyvezéskor,hogy szerepeljen benne mint apa de a te nevedet kapja. Nálam is így van 14 éves a fiam és az én lánykori nevemen él. Minden papírja meg van.
2013. márc. 11. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 zabmester ***** válasza:
100%

Tulajdonképpen mit szeretnél? Mert ez így nem egészen tiszta.

Ha hivatalosan nincs apa, attól még minden iratot megkap a baba, ebből hátránya ilyen téren nem származhat.

Ha van teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat, az egyet jelent azzal, hogy az apa neve bekerül az anyakönyvi kivonatba, de nem kötelező, hogy a baba az ő vezetéknevét viselje, viselheti ugyanúgy a te nevedet is. Viszont onnantól kezdve, hogy az apa is meg van nevezve, mint szülő, neki is megvannak a szülői jogai (és persze kötelességei is), és bizonyos dolgokhoz szükséges lehet a beleegyezése.

Ezért javaslom, hogy gondold meg a dolgot, ha amúgy úgy néz ki, hogy nem fogtok kapcsolatot tartani az apával (meg persze, ha ő sem ragaszkodik ehhez), mert ebből még adódhatnak nehéz helyzetek. A fiamnak pl. be van jegyezve az apja az anyakönyvi kivonatba, viszont cca. négy éve nem tudok az illetőről semmit, nem lehet elérni sehogy, viszont mi például szeretnénk majd külföldre költözni, ehhez viszont szükség lenne az apja beleegyezésére. Ezt még kérni sem tudom tőle, mert nem tudom elérni.

Ellenben, ha nincs apai elismerő nyilatkozat, akkor az apa neve nem kerül be az anyakönyvi kivonatba (mert nem is kerülhet bele más módon). A gyerek három éves koráig így is maradhat, ez idő alatt amúgy ti is meglátjátok, hogy hogy állnak a dolgok, aztán eldöntitek, hogy most akkor tesz-e apai elismerő nyilatkozatot, vagy sem. Ha nem, akkor bejegyeznek egy ún. "képzelt apát", ezt a gyakorlat szerint az anya anyai nagyapjának a vezetéknevéből, plusz egy tetszőleges utónévből képzik. Ez azért van még mindig gyakorlatban, hogy a gyereket ne érhesse hátrányos megkülönböztetés, hogy "nincs" apja. (Mondjuk ezzel nem értek egyet, de ez magánvéleményem.)

Szóval a lényeg az, hogy vagy tesz apai elismerő nyilatkozatot az apa, és akkor bekerülhet a neve, de ezzel együtt jogokat, és kötelességeket is kap, vagy nem tesz apai elismerő nyilatkozatot, de akkor természetesen nem fog szerepelni a neve sehol, és jogilag nem lesz az apja a gyereknek, tehát jogilag te leszel az egyetlen szülő.

2013. márc. 12. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

nagyon szépen köszönöm a válaszaitokat.

igazából én csak annyit szeretnék hogy mint apa szerepeljen a születési anyakönyvi kivonatban de az én nevemet kapja, vagyis most úgy állunk hogy apuci szeretné ha az ő vezetéknevét kapná viszont ez még változhat nála

viszont az a helyzet hogy én elköltözök teljesen más városba ő itt marad, akkor hol kell megcsináltatni az apaságit? mert az ország két különböző pontján fogunk egy ideig lakni és még addig szeretném az apaságit megcsináltatni amíg itt vagyok

2013. márc. 13. 09:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!