Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Jogosan rúgták ki ezt a kismamát?

Jogosan rúgták ki ezt a kismamát?

Figyelt kérdés
Eltitkolta a munkahelyén h terhes.14 hetes volt amikor kiderült és azonnal kirúgták azzal az indokkal h eltitkolta.Én úgy tudom h a 12. hétig kötelessége lenne h bejelentse a terhességét de tényleg ez volt a legjobb megoldás?
2013. ápr. 9. 11:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
23%

ha a munkáltató tudomást szerez a terhességről, akkor már nem rughatja ki.

én ilyen 12.hétig be kell jelenteni, nem tudok.esetleg a munkáltatónál működő kolletkív szerződésben van ilyen...

próbaidős volt a kismama?

2013. ápr. 9. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nem tudom h próba idős volt e.Én most gyeden vagyok és csak látásból ismertem.
2013. ápr. 9. 11:39
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Csak akkor nem rúghatják ki, ha írásban bejelenti a munkáltatónak, hogy terhes, illetve határozatlan idejű a munkaszerződése és nem próbaidő alatt áll.

Ha nem jelenti be írásban, akkor nincs védve. Én sem tudok arról, hogy 12. hétig kellene bejelenteni.

2013. ápr. 9. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
22%

[link]



Talán a legfontosabb, hogy rendes felmondással nem bocsáthatják el őket. Még akkor is jogellenes a felmondás, ha utólag derül ki terhességük ténye. Határozott idejű jogviszonyra viszont ez nem érvényes.



Tehát határozott volt a szerződése vagy próbaidős volt.

Határozatlannál akkor se rughatja ki,ha csak a felmondás pillanatában közli,hogy ő terhes.

ott csak az a lényeg,hogy hamarabbi dátumal legyen papirja a terhességről.

2013. ápr. 9. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
87%

Sajnos a kismama mulasztott, hogy nem jelentette be. A védettség ugyanis csak akkor él, ha írásban bejelenti. Nem kell a 12. hétig jelenteni, nincs ilyen szabály. De védettség csak akkor van, ha bejelenti. (és ha határozatlan idejű szerződése van, mert ha csak határozott, az leejár és egyszerűen nem hosszabbítanak. Az egyébként csak egy jó hivatkozás a munkáltató nrészéről, hogy "azért, mert eltitkolta". Nem humánus eljárás, de a mai világban ne is keressünk ilyet.

Sajnálom a kismamát.

2013. ápr. 9. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Golan Trevize ***** válasza:
100%

4-es: az egy 2008-as cikk, azóta elég rendesen megváltozott az MT.


5-ös válaszoló írja jól.


Ha a kismama nem jelentette be írásban, csak kiderült, akkor nem élvez a kismama védettséget, ha a felmondás egyéb MT szabályoknak megfelel, akkor bizony jogosan mondtak fel neki.

2013. ápr. 9. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, tényleg úgy van, ahogy írták, hogy be kell jelenteni, csak akkor él a felmondási tilalom. Legjobb ezt írásban megtenni, de a törvény nem köt ki ilyet. Csak azt írja elő, hogy :

A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

a) a várandósság,

b) a szülési szabadság,

c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság,

d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint

e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap tartama alatt.

Az előző bekezdés a) és e) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta.

Más kérdés, hogy ha nem is ő jelentette be, de a főnöke tudomást szerzett róla, akkor elvileg felmondással nem rúghatta ki. De lehet, hogy próbaidős volt, vagy egyéb körülmények voltak, amiről nem tudunk és azonnali hatállyal küldték el. Vagy lehet, hogy aláírattak vele egy közös megegyezést, mert úgy felmondási védelem alatt állóval is meg lehet szüntetni a munkaviszonyt. Ha bizonytalan a kismama, érdemes felkeresni egy munkajogászt, aki tényleg ért hozzá.

2013. ápr. 9. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Golan Trevize ***** válasza:
100%
Valóban nem kötelező írásban bejelenteni, én azért szoktam mégis úgy írni, mert ebben a mai a világban csak az a biztos, ha írásban értesítem a munkáltatót, ráadásul két példányban, és az a példány nálam van, amire ráírja a munkáltató, hogy "Átvettem: XY".
2013. ápr. 9. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
És mihez kezdhet az ember ha a munkáltató a kezébe adott papírt elolvassa és nem írja alá? Én még próbaidőn vagyok, amint lejár bejelentem és egyből táppénzre is megyek, de még én se tudom hogy hogy kéne bejelenteni, az ok hogy írásban, de a tértivevényes levelet is ugyan mivel tudom bizonyítani h én mit írtam benne?
2013. ápr. 9. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Küldj egy e-mail amiben be lehet állítani, hogy dobjon vissza igazolást ha megnyitotta. Persze az is rajta múlik, hogy megnyomja az igen gombot hozzá.
2013. ápr. 9. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!