Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha a gyes alatt lesz terhes...

Ha a gyes alatt lesz terhes az anyuka a második babával, s kiveszi az összegyűlt szabikat, majd elmegy táppénzre, mi alapján fogja kapni a második baba után járó juttatásokat (tgyást, gyedet)?

Figyelt kérdés
Kb. ugyanannyit fog kapni, mint az első babánál? Vagy a szabik kivétele és a táppénz miatt kevesebb lesz az összeg? Elsősorban azok az anyukák válaszoljanak, akik ugyanebben a helyzetben voltak. Köszönöm!
2009. okt. 7. 16:15
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha elmennél táppénzre, akkor mivel nincs 180 bérezett napod a tgyás/GYED miatt, a kedvezményszabály értelmében az előző ellátás (GYED) alapját "élesztik fel", tehát az előző GYED-ed alapja lenne a táppénzed alapja, annak a 60%-át kapnád szülésig (előtte 15 napig a betegszabi, ami az említett bér 70%-a). Ha viszont rögtön táppénzre mész, akkor a betegszabi (ami bérezett napnak számít) lenne a következő tgyás/GYED alapja. Ha utánaszámolsz, így jársz a legrosszabbul , mert feltételezem a GYED előtti béred kevesebb volt, annak a 70%-ának a 70%-át kapnád 2 évig, mínusz a levonások. A munkahelyek előszeretettel javasolják ezt, és fogalmuk sincs, hogy is van ez, aztán mikor az anyuka kézhez kapja az első tgyás-t, akkor jön rá, hogy csúnyán megjárta . Táppénz mellett tényleg ne legyél GYES-en, mert akkor csak a minimálbér után számfejtenék azt. Viszont amíg a szabadságaidat töltenéd, nem kell visszamondanod, így továbbra is védve vagy és nem mondhatnak fel-ezt nyugodtan mondd meg nekik . A szabi olyan, mintha dolgoznál és dolgozni meg lehet GYES mellett. A legjobban akkor járnál, ha GYES-en maradnál, aztán akár hamarabb (a szülés várható időpontját megelőző -28. naptól) kéred a tgyás-t, ezzel kiváltasz 1 havi GYES-t, viszont előtte a GYES-t időben le kell mondani. Ha nem produkálsz bérezett napot betegszabival, vagy rendes szabival, akkor 0 bérezett nappal a GYES-be szülve az aktuális szerződésed szerinti béred lesz a következő ellátások alapja, de max. a minimálbér kétszerese (ez idén 143000Ft, jövőre emelkedhet).

Összefoglalva tehát anyagilag legrosszabb a rögtön táppénz, legjobb ha maradsz GYES-en. Ha ezt nem tudjátok megtenni, akkor lehet kompenzálni a szabadságokkal, mert arra az aktuális béred 100%-a jár, így x nap szabi plusz a 15 nap 70%-os betegszabi lenne az alap, ennek a 70%-ával számolhatsz. A lényeg, hogy kötelesek kiadni a szabadságaidat, amikor Te kéred, csak mellette maradj GYES-en és az védeni fog, utána mondd le, akkor már a táppénz véd.

2009. okt. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szia! Ha GYES mellett megy saját jogán táppénzre, az nem azért rossz, mert minimálbér után számfejtik, hanem azért, mert csak annyi napot lehet táppénzen, ahány napot dolgozott GYES mellett. Tehát szerintem GYES után egyből nem tud elmenni táppénzre, ha nem vesz ki szabit, mert akkor mi alapján kapná a táppénzt?
2009. okt. 7. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Én vagyok az első válaszoló.Ha folyamatosan biztosítva volt,akkor elmehet táppénzre.Ezt a TB-nél kérdeztem meg,mert ügyvédnél is voltam,és ott azt mondták hogy annyi napot lehetek tápon,amennyit ténylegesen dolgoztam.

Az a legrosszabb megoldás ha egyből tápra mész,mert akkor a mostani gyedet 70%át kapnád.

A legjobb megoldás ha gyesen maradsz,és mielőtt szülsz akkor tgyásra mész,mert akkor a jelenlegi fizetésed lesz az alap.

De ha nem jöttök ki anyagilag a gyes miatt,akkor gyes alatt kiveheted a szabijaidat,és ahogy lejár a szabi egyből táppénzre mész.

A munkahelyeden azt mond hogy újra munkába szeretnél állni,és akkor kötelesek kiadni a felgyülemlet szabikat.

2009. okt. 8. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Szia! Én a 2. válaszoló vagyok. Én viszont GYES mellett, GYEd után közvetlenül visszamentem dolgozni, ami 110 nap volt a szabikkal együtt. Utána elmentem táppénzre. Ámde augusztus elején kaptam levelet az OEP-től, hogy a táppénzes állománynak augusztus 5-től vége. Akkor telt le ugyanis az a 110 nap, ami a ledolgozott napok számával egyenlő. Akkor ezek szerint engem átvágtak?
2009. okt. 8. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ez a szomorú,nem tudják az embereket normálisan felvilágosítani.

Nekem is az ügyvéd egészen más dolgokat mondott mint a TBnél az ügyintéző.Azért is hiszek a TBnek inkább,mert neten irtam jó néhány forumba és ott is azt irták vissza amit a TBnél mondtak.

Akkor bekell menni az OEPhez is,meg a MÁKba is.

2009. okt. 8. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Hát engem sem tudtak rendesen felvilágosítani. Egy hónapja voltam Gyesen, amikor pozitívat teszteltem és persze megvártam még az első UH-ot és utána mentem a munkahelyemre, hogy szeretném kivenni a szabimat. A közvetlen főnökömnek megmondtam, hogy terhes vagyok, a többiek(felettesek) úgy tudták, hogy vissza akarok majd jönni dolgozni. 30 nap szabim volt, a Gyest nem mondtam vissza, mivel úgy tudtam, hogy szabi mellett lehet. Aztán ahogy letelt a szabi táppénzre vetettem magam-( nem volt nehéz mivel az első terhességemnél is veszélyeztetett voltam és a munkaköröm is olyan, hogy nem lehet terhesen csinálni)

Na itt kezdődtek a gondok: behivattak a munkaügyre, hogy a Gyes határozatot vigyem be, én meg közben elpanaszoltam, hogy még nem kaptam meg az e havi Gyest. Erre ők felhívták a MÁK-ot és kiderült, hogy be van fagyasztva a GYesem, mivel táppénzen vagyok és döntsem el, hogy most lemondom a gyest, vagy visszamegyek dolgozni. A munkaügyes banyák nem értették az egészet, de azért nekem szegezték a kérdést, hogy akkor most mit szeretnék: mondtam, hogy akkor visszamondom a GYESt, mert dolgozni, azt nem tudok( akkor már mondtam, hogy terhes vagyok). Erre a banyák azt mondták, hogy minek mondom vissza a GYest, hát nincs szükségem a pénzre?

Hát akkor már kezdtem kissé összezavarodni. Ha egyszer a MÁK megmondta, hogy nem lehetek GYES-en hosszú távú táppénz mellett, akkor ezek miről beszélnek? Na, nem is ragozom tovább. Teljes káosz van ebben a témában. Végülis lemondtam a gyest visszamenőleg, de úgy, hogy a szabim ideje alatt még kaptam. (ez sem tetszett a munkaügyeseknek, mert így állítólag kevesebb lesz a TGYás) DE én már semmit nem értek. Most táppémnzen vagyok és elég jól kapok, kb annyit mint az első gyerekkel. Pedig azóta már 60% lett a tp. Csak arra vagyok nagyon kíváncsi, hogy mennyi lesz majd a TGYás és a GYED. DE ezen már úgysem tudok változtatni.

Esetleg, ha az első és második válaszoló meg tudná tippelni nagyon megköszönném.

A kérdezőnek, meg annyit, hogy tényleg kérj szakmai segítséget, esetleg több helyről is.

2009. okt. 19. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Utolsónak! A gyest nem tudod a párod nevére átíratni? Több helyen hallottam, hogy így csinálják, hogy ne essenek el a gyestől. Gyest kaphat az apuka is, mert mellette lehet 8 órában dolgozni.
2009. okt. 19. 10:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!