Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogy lehet úgy nevelni, hogy...

Hogy lehet úgy nevelni, hogy egy gyerek jóravaló, szorgalmas, céltudatos gyerek majd felnőtt legyen?

Figyelt kérdés
Tudom a kérdés kicsit furán hangzik,de sokszor gondolkodom rajta,hogy miért lehet az,hogy két teljesen normális családból származó gyerek közül az egyik szorgalmas,jó tanuló lesz,aki továbbtanul,és szépen rendezgeti élete dolgait,a másik meg egy lecsúszott aki nem tanul,nem érdekli semmi,csak a buli,alkohol,drog.Hogy lehet JÓ gyereket nevelni?
2014. jún. 3. 07:40
 1/9 zabmester ***** válasza:
Erre nincs általános recept, mivel a gyereket nem lehet "programozni", minden gyerek más, nem ugyanazt az alapanyagot kapja minden család. Maximum egy-két általános érvényű dolog van, mint pl. a szülői példa vagy a türelem. A többit magadnak kell kitapasztalnod.
2014. jún. 3. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Golan Trevize ***** válasza:
100%

A legfontosabb a jó szülői példa.

A második legfontosabb a kölcsönös bizalom, hogy a gyerek elmondhassa, hogy mi van vele, és meg is fogadja a szülői tanácsokat.

2014. jún. 3. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Én egyszer azt olvastam, mikor még nem volt gyerekem, hogy a gyereket nem mevelni kell, hanem példát mutatni. MIóta gyerekem van rájöttem ,hogy tényleg igaz :)
2014. jún. 3. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ez egy összetett dolog szerintem. Természetesen kell a szülői példa, a valós bizalmi kapcsolat, de semmi sem 100%.


Sok olyan példát tudok mondani, ahol a szülők nem törődtek a gyerekkel, gyakori volt a családban az agresszió, az alkohol negatív hatása miatt nem volt sose igazi gyerek-szülő kapcsolat, mégis szorgalmas, jóravaló diplomás ember lett.

S persze a fordítottja is igaz. Jó család, szülői odafigyelés, semmi probléma, kitűnő tanuló gyerek a gimi utolsó évében bekattan, elszúrja az érettségit, a továbbtanulási lehetőségét, vagy az a diplomás ügyvéd, akinek sok pénze, jó állása van, mégis veri a családját, pokol az életük.

Ráadásul a véleményem szerint a jó tanuló, továbbtanuló majd diplomát szerző egyén nem feltétlen egyenlő a sikeres, boldog emberrel.


Én problémás kamasz voltam, és ma már belátom, néha csak a szerencsén, vagy egy időben hozott jó döntésen múlik, kiből mi lesz, hogy egyáltalán élek, hogy nem lettem terhes 17 évesen, hogy tovább tudtam tanulni, diplomát szerezni.

A férjem teljesen átlagos, normális kamasz volt, most mégis együtt élünk, neveljük a gyerekeinket, nincs ebből probléma.

2014. jún. 3. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Példamutatás, kiszámíthatóság, következetesség illetve normál, nyugodt környezet, szeretet. Ezenkívül szerintem még fontos lenne, hogy a mai szemlélet, hogy minden nevelési könyv hülyeség, kicsit megváltozzon. Természetesen nincs olyan könyv, ami tuti lenne, meg nincs egyforma két gyerek, de ha a szülők olvasnának többféle nevelési stílusról, rendszerről (főleg olyanról, ami nincs a környezetükben) akkor vehetnének hatékony ötleteket vagy kialakíthatnák többféle irányelvből a számukra megfelelőt. Csak sajnos sokan nem nyitottak semmire, és inkább csinálják a hatástalan hülyeségüket tovább, csak hogy ne legyen másnak igaza. Szóval fontos lenne néha önmagunkat megkérdőjelezni, vagy próbálni más szemszögből megvizsgálni, hogy ne essünk túlzásokba.
2014. jún. 3. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Szerintem lehet.

Kisgyermekes édesanyaként számomra ami nagyon fontos ebben a folyamatban:

- példamutatás (én is tanulok, dolgozom, igényes vagyok a környezetemre, segítőkész a bajbajutottakkal stb. személyesen tudom közvetíteni számára azokat az értékeket, amelyekkel szerintem nagy valószínűség szerint boldogul majd- a kisgyermekkorban egyébként is a példamutatás sokkal nagyobb súlyú, mint a "tanítás")

- következetesség, rendszer: legyen egy keret, egy kapaszkodó a gyermek számára, ami állandó a kis életében. Legyen szó akár napirendről, akár a családi ünnepekről, akár a szelektíven gyűjtött papírról- és igen, erőt kell magunkon is venni- "sajnos" akkor is szét kell válogatni a papírt, amikor már hulla fáradtak vagyunk, nem lehet elintézni egy "most ne mááár"-ral

- türelem: szülőként is megérteni, megérni arra, hogy a gyermekünk a kitűzött célt nem 1-2-3 nap alatt éri el, hanem ez egy folyamat, ami általában lassan halad (lehet, hogy 100 napig kell együtt mondókázni, mire egyedül fogja mondani vagy 2 hétig kell együtt összepakolni a játékokat, mire a 3. héten egyedül is megteszi stb.)

- együtt töltött idő, közös élmény, játék, beszélgetés: minden nap legyen ideje a beszélgetésnek, a kérdezésnek, a mesének, a közös társasozásnak, legyen időnként kirándulás, valami közös élmény (és ez NEM elsősorban pénzkérdés, mert a biciklizés, séta, gyermekkönyvtár stb. ingyen van)

- értsenek egyet a szülők a nevelési elvekben és következetesen képviseljék- ha eltérő nézeteik vannak, azt ne a gyerek előtt harcolják meg és álljanak ki a közös döntések mellett

- fontos a környezet megválasztása, már amennyire lehetséges- hogy kikkel barátkozik, hová jár óvodába, iskolába, sportolni, szórakozni stb. a gyermekünk. Igen erre van a legkevesebb ráhatásunk és ez a leginkább anyagiak kérdése is, de MINDIG van választási lehetőség- a szülő felelőssége szerintem az is, hogy igényes, normális környezethez, társakhoz, oktatáshoz, szórakozáshoz stb. segítse a gyermekét, amíg kicsi és ezáltal felébressze benne az értékes, igényes, jó dolgok iránti vágyat.

- szeretet kifejezése, kimutatása- a gyermekünk önbizalmának erősítése, sikereiben együtt örülés, bátorítás, támogatás (jó dolgok erősítése, rosszabbakban segítséget adni): igenis kell a piciknek a sok ölelés, puszi, a nagyobbaknak a jó beszélgetés, megerősítés


Azt tartom mindig szem előtt, amit az én szüleim is képviseltek: nagyon sok szeretettel kell gyermeket nevelni, igenis kellenek az áldozatok (türelemben, anyagiakban stb.) ahhoz, hogy több legyen, jobb legyen, mint jómagam. Azt a szeretetet, figyelmet és törődést, amit én kaptam a szüleimtől, nekem is kötelességem továbbadni a gyermekeimnek.


...ilyesmik. Jó dolog ám ez :)

2014. jún. 3. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 ivilicious ***** válasza:
Fele annyi pénzt költs rá, és dupla annyi időt. Amúgy meg amilyen mentalitásban nevelitek, olyan lesz, nem attól lesz jó,hogy ráerőltettek mindent...engem nagyon sokszor megdicsérnek milyen jó ember vagyok, és köszönjem a szüleimnek, ők neveltek így. Az én szüleim 17-18 évesek voltak, mikor jöttem, 3 műszakban dolgoztak/nak (ápolónő és pék kombó) ,már 8-9 évesen vigyáztam az öcsémre, semmi nem volt rám erőltetve, 9 nyelven beszélek önszorgalomból, és full 5ös volt az érettségim is, emellett szétbuliztam az agyam a gimi utolsó 2 évében...még is mindig tisztelettudó voltam a szüleimmel..ja,és 15 éves koromtól dolgoztam...szerintem mentalitás, és gének.
2014. jún. 3. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 ivilicious ***** válasza:
ja,és olyanok a szüleim, mintha a legjobb barátaim lennének ! jó fejek, viccesek is..:)
2014. jún. 3. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom, minket ugyanúgy neveltek a szüleink, mégis 3/2 gyerek lett csak normális :)


Esetleg annyi, hogy bátyám nagyon elkényeztetett volt kiskorában a nagyszülők által (egyetlen fiú unoka), nővérem emiatt elhanyagoltabb lett. Ő egy becsületes, dolgos nő, tesóm meg szeret sunnyogni, hazudni, és munkát kerülni.


Én kései gyerek vagyok, engem is elkapattak, de nem annyira mint bátyám, illetve nekem a legnagyobb példaképem nővérem volt így én átmenet vagyok a tökéletes, meg a tökéletlen tesóim között :)

Kicsit lustácska, de alapjáraton jóindulatú egyenes ember.


Amit javaslok: vond be a takarításba a gyereket. Mai napig nem tudom a rendet megtartani.

Legyen egy példaképe (nekem nővérem volt) neki mondjuk legyél te, vagy az apja.

Ne kényeztesd el.

Ne hagyd hogy a nagymamák elkényeztessék.

Szabj határokat... nekünk nem volt határ szabva, tesómon nagyon meg is látszik. Szerencsére mi magunk jó határt állítottunk fel magunknak, de tesómnak ez nem ment.

2014. jún. 3. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!