Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy régen...

Miért van az, hogy régen "könnyebben" vállaltak gyerekeket a párok?

Figyelt kérdés
Arra gondolok,hogy talán nem volt ennyire dominánsan elsődleges szempont az anyagi háttér.Anyum is,meg anyósom is azt mondta nem a pénzt nézték,mert akkor ki tudja meddig várhattak volna...Ennek ellenére megoldották mindig a dolgokat,páromnak is,meg nekem is nagyon jó emlékem van a gyerekkoromról.
2014. aug. 28. 13:51
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A rendszerváltás előtt működésképtelen, de kiszámítható gazdasági környezet volt. No meg ott volt a Ratkó-korszak, amikor államilag ösztönözték a gyerekvállalást.


Egyúttal régen (pl 60-100 éve és korábban is) inkább mennyiségi, mint minőségi gyerekvállalás volt a "divat". Akkoriban az egészségügy fejletlensége miatt magasabb volt a csecsemőhalandóság (ha nem a szülésbe halt bele az anya és az újszülött), nem volt elterjedt a védekezés.

"Amit Isten adott, Isten elveszi" Szültek 10 gyereket, abból 6-8 megérte a felnőttkort. Ha nem akartak több gyereket, akkor nem éltek házaséletet.


Most már kevesebb gyereket vállalnak, de a szülők részéről már elvárás, hogy egészséges legyen, tudják taníttatni, jövőjével is tudjanak foglalkozni.

2014. aug. 28. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Szeritnem teljesen más világ volt. Akkor nem volt ennyi minden. Szerintem sokan azért sem vállalnak babát hamar mert élni akarnak, régebben nem volt ennyi szórakozási lehetőség, nem lehetett ennyi helyre elutazni. Így hamar letudták az élés dolgot. A másik, hogy mindenkinek volt munkája, nem volt munkanélküli, mert az egy másik rendszer volt. A mai világba hamar elveszítheti az állását az ember, ha meg van gyereked, akkor nehezebben találsz munkát. A huszon évesek még élni, bulizni, utazni, mozibajárni ilysemiket akarnak, rengeteg lehetőség van már, amire régen a szüleink, nagyszüleink idejébe nem volt. Tisztában vannak azzal, hogy gyerek mellett ennyire nem szabad az ember. A másik a lakás, nem olyan egyszerű lakást venni, albéretbe meg sokan nem vállalnak. Amúgy külföldön meg pont az albérlet a divat, mert olyan drágák a lakások, nálunk még az a gondolkodás van, hogy kell egy saját lakás. Aztán jön hogy túl kicsi, abba azért nem mert nem férnének el. Szóval az évek előrehaladtával az igények, életszínvonal, lehetőségek kitárultak. Szüleink idejébe teljesen természetes volt a szülökkel együtt lakni és oda szülni, ma már ezt egyre kevesebben csinálják direkt, hacsak nem véletlenül úgy alakul.
2014. aug. 28. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
2-es egyetértek nagyon. Ha csak a 80-as éveket nézem. Az emberek simán kaptak hitelt, építkezni tudtak, nem használt házakat vettek, ma ugye még azt is nehéz. Valóban, mindenkinek volt munkája, amit biztosnak lehetett venni. Nagynénémék pl. a telket bérelték a helyi önkormányzattól, amire építkeztek, de úgy, hogy a bérleti szerződés valami 100 évre szól, persze potom pénzért . Az akkor felvett hitelek törlesztője nem emelkedett egy forintot sem az évek alatt, ráadásul anyámék hitelének a felét anno az állam el is engedte. Na, mi ez már? Engem az azért bosszant, mert nagyon sokan, akik a 80-as években vagy a kommunizmus alatt építkeztek, családot alapítottak, lenézik a mai fiatalokat, hogy miért nem tudnak gyorsan mindent megcsinálni, család, ház, meg ilyenek. Ugyanakkor lenézik az embert, ha valaki már 1 hónapnál is tovább, vagy akár 1 hétnél is tovább munkanélküli. Az én szüleim nyugdíjasok, nem kapnak sokat, mert anyám 78 ezer körül, apám 120 ezer körül, mindig munkásemberek voltak, de panaszkodnak, hogy miért ilyen drága minden, mert ugye minden nap cigi apámnak, akkor elég sokszor 2 dekás meg társai, mert a 80-as években ez alap volt, na, meg persze minden nap hús, mert hát falun nőttek is fel. Most meg valahogy nem elég a pénz, de semmit nem akarnak leadni az életszínvonalukból, amit megszoktak a szocializmus alatt. Anyám szinte minden nap elkölt egy hipermarketben 5000-10000 Ft-ot, aztán 2 hét múlva nincs pénzük. Hát, én 3 gyereket tartok el kb. 300 ezerből egy hónapban, de valahogy mégis megélünk, minden megvan. Régen minden könnyebb volt, csak azért kicsit visszafoghatnák magukat a mai 50-es korosztály, mert egy szavuk nem lehet szerintem panaszkodni, ellenben a mai 20, 30 évesekkel.
2014. aug. 28. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Igen,ezeket értem,amit 2-es,3-as írtok,és így van,de ennek se lesz jó vége,hogy ennyire nem mernek az emberek gyereket vállalni...vagy nem tudom,persze mindenki maga döntse el.

Szerintem valamilyen szinten az is benne van,hogy nagyon sok mindent tukmálnak az emberre,mindenről elhitetik,hogy fontos,nélkülözhetetlen,meg kell venned.

nekünk 2 gyerekünk van,férjem karrierje most alakul,albérletben lakunk,de nem bántam meg,hogy korán szültem,és még vállalnánk egyet,de úgy nem szeretem a rosszalló tekinteteket :( tudom,nem kell velük foglalkozni,de mi nem tudtuk volna megcsinálni,hogy várunk 30-35 éves korunkig a gyerekvállalással...

2014. aug. 28. 14:32
 5/10 anonim ***** válasza:

Kérdező az emberek abban az időbe semmire nem költhettek persze hogy volt lebontva több pénzük. Ma hol kell egy Trabant minőségű kocsira 15 évet várni,igényléstől számítva?

Határon nem léphettek túl, így utazni is max Balatonra mentek,nem volt internet, számítógép, telefon, tv. Még régebben meg nem volt fogamzásgátlás,így persze hogy több gyerek volt. Abortusz is tiltva volt. Pont ezért lesz pár év múlva még több nyugdíjas mert a Ratkó gyerekek most mennek nyugdíja. Ma sem sok egyke lenne ha nem lenne lehetőség védekezni vagy abortusz nem lenne.

2014. aug. 28. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
52%

"ráadásul anyámék hitelének a felét anno az állam el is engedte. Na, mi ez már? "


Szocpol most is van, ez is valami olyasmi lehetett.

2014. aug. 28. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Nem csak szocpolt volt, hanem tényleg volt hitel elengedés. Ez úgy szólt, ha a felvett hitel felét egy összegben vissza tudtad fizetni, a másik részét elengedték. Nekem apukámék mesélték, hogy akkor szaladtak ide-oda a rokonsághoz, mindenhonnan kaptak 20-50 ezer forintot kölcsönbe, összejött a kb. 300 000 Ft és a másik felét elengedte a bank.

Más volt az életpálya. Akkor a középosztály gyereke ment szakiskolába, tanult szakmát, nyáron mehettek a gyerekek dolgozni (kertészetbe, tsz-ekbe), a szakmai gyakorlatért járt fizetés. Volt munkahely, a fiatal biztos lehetett benne, hogy amint végez az iskolával, mehet dolgozni. Egyetemre, főiskolára csak a nagyon okos vagy "elit" gyerekek mentek.

Nem volt ennyire kitárulva a világ, szó sem volt olyanról, hogy egy lány "élje ki magát". Nem volt divat az egy éjszakás kaland. A férfiak nem "csajoztak", hanem udvarolni jártak.

Komolyabban vették a párkapcsolatot, az eljegyzés nem csak egy gyűrű volt, hanem komoly házasulandó szándék. A házasságkötés sem csak egy papírnak számított.

Valahogy az emberek is másként álltak a dolgokhoz, pl. egy ház építésénél általában a haveri kör húzta fel a házat, mert a sok szakmunkás között mindig akadt valaki, aki értett az adott dologhoz. Együtt húzták fel a házat. A családi segítség természetes volt, egy anyának nem kellett rettegnie, hogy kirúgják, mert szült. Nem kellett vért izzadni, hogy a gyermek bölcsibe, oviba bejusson.

Nem mondom, hogy akkor minden tökéletes volt, mert tudjuk hogy nem, de ahogy a szüleim mesélik, jobb volt.

2014. aug. 28. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

második vagyok

Valóban más volt az értékrend régebben sokkal inkább családcentrikus volt.

A másik, ahogy elöttem írta valaki az iskola, valóban régebben szakmát tanultak, sokan mentek szakmunkásképzőbe, nem feltétlenül a diploma volt a cél. Persze tanulmányi szempotok is közrejátszottak ebben, de így lett egy szakmája amiben akár érvényesülni is tudott. Járt gyakorlatra ott kapott valami pénzt. Most meg minden diák rohan főiskolára, egyetemre és a sokadik marketingest, kommunikációst képzik, tök fölöslegesen. Így sok a munkanélküli is, mert bizonyos szakmák telítettek, nem kell annyi ember rá, így hiába a diplomájuk munkanélküliek. Ha ácsnak, autószerelőnek tanult volna akkor lehet most nem munkanélküli lenne, mert szükség van a két kezi munkásra is. Persze mindenki a gyerekét tanítattni akarja, de valahogy rá kéne ébredni, hogy fölösleges még egy munkanélküli diplomást kiképezni mikor tele vagyunk hiány szakmákkal. A másik hogy nagyra vannak a diplomával, így el sem vállal annál kevesebb munkás sok frissen végzett. Aztán meg rinyálnak.

Régebben sokkal több két kezi munkás volt, persze megvoltak a diplomások is. De annak a diplomának volt értéke, mára már inkább egy megszokott dolog, hogy még egy semmit mondó szakon végzett diák van..... aki munkanélküli, így persze a családalapítás is bőven várat magára. A másik, hogy rengetek szórakozási lehetőség van, ezeket sokan kipróbálják, aztán rendszeresítik, ezeket gyerekkel macerás lenne megoldani, így amíg a szórakozás a fontosabb nem fognak belevágni a gyerekgyártásba.

Sokkal szabadabb a mai társadalom, kinyíltak a lehetőségek, így mindenki elősször kiélvezi ezeket, aztán jöhet a kötöttség.

2014. aug. 28. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
3-as vagyok. Nem szocpol volt, anyámék még valamikor 1979-ben vagy 1978-ban vették fel a hitelt. Ezt, ha jól tudom valamikor a 90-es évek elején fizették vissza, egy összegben, vagyis ugye a felét elengedték. Az benne a röhej, hogy a törlesztő a 90-es évek elején is annyi volt, mint 1979-ben, a fizetésük meg akkor abban az időben egész jól emelkedett. Simán visszafizették, pedig 25 évre vették fel anno a hitelt, a fizetésük meg épphogy megérezte a fennmaradó hitelt 10-12 év után, pedig mind a kettő munkásember volt.
2014. aug. 28. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Mert régen ha nem szült egy nő húszas évei elején megszólta a falú hogy vény lány marad, meg lányos házba sem járhatott férfi ha nem férj volt. Így hát megházasodtak és jöttek a gyerekek. Szerintem sokkal jobb a mai világ amikor mindenki akkor szül amikor akar és akkor házasodik amikor akar.
2014. aug. 28. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!