Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A második baba születésénél...

A második baba születésénél hogyan kell igényelni a támogatásokat?

Figyelt kérdés

Októberig Gyeden lennék a fiammal, de júliusban születik a kislányom. Mikor kell lemondani a gyedet? Ha már megszületett a lányom, vagy előre? (bár az időpont ugye nem biztos) És a Tgyást? Egyszeri támogatást? Mindent csak a születésétől lehet elkezdeni igényelni?

ha a gyedet előre le kell mondani, akkor nem lesz folyamatos a pénz ugye? Pár hónapot kell várni?

(a munkahelyem nem kifizetőhely)


2010. febr. 4. 11:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

ha szülésig gyed-en akarsz maradni, akkor a tgyást elég 1-2 héttel szülés előtt feladni, be kell úgyis írni mikortól kéred. A gyedet is elég szülés előtt lemondani, de ott figyelj a postára adás dátumára, ha jól emlékszem van egy szabály, hogy a következő támogatás igénybevételét megelőző nap éjfélig postára kell adni.

Ha 4 héttel szülés előtt már tgyás-ra mennél, akkor akár 6 héttel korábban is elküldheted a tgyás igénylést, és 1 héttel a megjelölt nap előtt a gyed-lemondást. A lemondásban is meg kell jelölni, hogy melyik a gyed igénybevételének legutolsó napja.

Anyaságit csak akkor tudsz igényelni, ha megszületik a kicsi, mert kell hozzá a szülakvi.kiv, és a taj kártya.

2010. febr. 8. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
jaj, bocsi, utólag is lemondhatod a gyed-et, de akkor amit pluszban folyósítottak, azt vissza kell fizetned. Szóval ha megszületik a kicsi, akkor együtt küld be a tgyás igénylést, és a gyed lemondó nyilatkozatot, és majd egyszer csak szólnak, ha kell valamit visszautalni.
2010. febr. 8. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
köszi szépen!
2010. febr. 8. 11:46
 4/13 A kérdező kommentje:

és azt megkérdezhetem, hogy hogyan járnék jobban? Ha szülés előtt már tgyásra megyek 4 héttel, vagy ha csak szülésutántól kérem.

A gyedem jelenleg 80e és 83e között mozog. a tgyásom 100e körül volt

2010. febr. 8. 11:50
 5/13 anonim ***** válasza:
Mivel nem volt 180 nap aktív munkád (tehát nem fizettek neked olyan bért, amiből egészségbiztosítást vonnak) ezért a tgyás-od is maximalizált összeg lesz, a minimálbér 2x-ének 70%-a. Tehát kb. ugyanannyit kapsz kézhez mint gyed-et. Ha nem a maximum gyed-et kaptad akkor menj tgyásra 4 héttel a szülés előtt, de ha azt kaptad, akkor mindegy melyiket veszed igénybe, nem lesz több a pénzed:)
2010. febr. 8. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2010. febr. 8. 12:10
 7/13 anonim ***** válasza:
THGy val elleve jobban jársz, mivel abból nem vonnak nyugdíjjárulékot, ami 9,5%. Tehát ennyivel mindenképp több lesz. Igényeld amikortól lehet. De egyébként szerintem a szerződés szerinti munkabéred lesz az alapja. Ugyanúgy mint az elsőnél.
2010. febr. 8. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
utolsó, valóban a szerződés szerinti bére lesz az alapja, de ha megnézed a törvényt, akkor látod, hogy van a tgyásnak felső határa, ha abban az évben, ami a tgyás alapja nem volt kellő nap egészségbiztosítási járulék köteles jövedelme! És ez a felső határ az, hogy nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-át. Oké, hogy segíteni akarsz, de ne tájékoztasd félre.
2010. febr. 8. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Nincs a törvényben ilyen, az van benne, ha nincs figyelembe vehető kereset (de nála van) akkor a minimálbér kétszeresét veszik alapul. Félreértetted a törvényt. De ez nem az az eset. Hát csak tudom, hogyan kapom az ellátásokat. Én is két évig GYEDen voltam és ugyanazt az összeget kapom a másodiknál mintaz elsőnél. Tehát ugyanúgy a bérem alapján
2010. febr. 9. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Nem vitatkozni akartam, jót akarok a kérdezőnek, a törvényben benne van, nem tudom félreértelmezni, de ha nekem nem hiszel, itt egy tb szakértő értelmezése:

[link]

Ő is ugyanazt mondja, amit én, hogy ha nincs bérezett nap (ez azt jelenti, hogy egbizt-t nem vontak) akkor van maximuma a tgyásnak. Ha a jövedelem nem éri el a minimálbér 2x-ét, akkor veszik figyelembe a tényleges jövedelmet. Ha a törvényt nézed, a táppénz számítási módnál keresgélj, a tgyás-ra is ugyanaz vonatkozik. Mondjuk nekem mindegy, nem kívánok ezen vitázni.

2010. febr. 9. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!