Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Táppénz? Mi van akkor ha...

Táppénz? Mi van akkor ha gyesem lejárt és terhes vagyok. De táppénzre nem mehetek el, mivel a gyes alatt fizetetlen szabin vagyok. A munkahelyemre meg nem tudok visszamenni, mert terhesen nem megy. Akkor a szülésig mi van?

Figyelt kérdés
amúgy munkahelyen 5,5 hónapja vagyok bejelentve.
2010. máj. 7. 17:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Vedd ki a benn maradt szabadságaidat és utána menj táppénzre szülésig.
2010. máj. 7. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Szia!

Nincs olyan, hogy azért nem mehetsz el táppénzre, mert fizetés nélküli szabin voltál a gyes miatt. A kettőnek semmi köze nincs egymáshoz.

Ha még tart a gyes időszaka, akkor azt visszamondva kell igényelni a táppénzt (illetékes szerv: oep, ha nem tb. kifizetőhely a munkáltatód). Ekkor érdemes apának megigényelnie a gyest (ha már elmúlt egy éves a gyerek, 8 órában lehet mellette dolgozni).

Ha pedig teljesen kimerítetted a gyes időszakot (ergo: három éves a gyerek), akkor vissza kell menni dolgozni, ami úgy kezdődik minden esetben, hogy a bent maradt szabadságokat ki kell venned, ezt követően elmehetsz táppénzre. Mivel nincs egy éves munkaviszonyod sem (azért megjegyzem, az, hogy fizetés nélküli szabin vagy, munkaviszonynak számít, így 5,5 hónap a munkaviszonyod?) ezért csak annyi ideig jár táppénz, amennyit dolgoztál, vagyis ha ez 5,5 hónap, akkor 5,5 hónap táppénzre vagy jogosult. Ha ez lejárt de még nem szültél meg, akkor elméletileg nem vagy jogosult semmire, illetve hivatalosan vissza kéne menned dolgozni.

Nem derült ki, mennyi idős terhes vagy, de ha korai terhes, akkor a másodikkal lehet, hogy fog már tgyás, gyed is járni. Ha igen, akkor nyertél még 28 napot, mert a tgyást a szülés várható időpontja előtt 28 nappal lehet igényelni.

2010. máj. 7. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

a szabijaimat már kivettem gyed után, de nem tudtam visszamenni a munkahelyemre.

még csak informálódók mi van ha terhes lennék, mert lehet az vagyok/leszek!

2010. máj. 7. 18:13
 4/11 anonim ***** válasza:

Akkor más a helyzet.

Mivel a biztosítási jogviszonyod nem szűnt meg, így bármikor mehetsz a szülésig táppénzre, mert több a munkaviszonyod, mint 5,5 hónap.

Abból a szempontból van jelentősége, hogy gyed-en, gyes-en voltál, hogy mekkora lesz a táppénzed összege. De ez is sok verzió lehet, attól függően, hogy mikor igényled a táppénzt.

Itt nagyon jól le van írva, hogy milyen esetben miből számolják a táppénzt:

[link]

2010. máj. 7. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

köszönöm kedves utolsó!

a 4 oldalon oda van írva, hogy mikor nem jár táppénz. ész is oda van írva, hogy fizetés nélküli szabadságnál nem jár.

azért kérdeztem rá, mert ezt olvastam!

2010. máj. 7. 19:39
 6/11 anonim ***** válasza:
Szia! Lehet én értem rosszul,de azt írod,hogy lejárt a gyesed, a fizetésnélküli szabi csak a (teljes gyes v.gyed idejére vonatkozik),ha lejárt a gyes,utána elmehetsz táppzre,mert van munkaviszonyod,csak keresőképtelen vagy.Szerintem irasd ki magad és küld el a táppénzes papírokat a munkahelyednek,majd szülés előtt 4 héttel igényeld a tgyst.
2010. máj. 7. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Bocsánat most néztem elírtam majd csak le fog járni a gyesem. csak a kisfiam itt volt az ölembe és segített az írásban.
2010. máj. 8. 08:26
 8/11 anonim ***** válasza:

Szia megint!

Jól is, meg rosszul is értelmezted a dolgokat :)

Valóban igaz, ha fizetés nélküli szabadságon vagy, akkor nem lehetsz táppénzen is, a kettő egyszerre nem megy. DE! Mennyiből tart visszamondani a fizetés nélküli szabit? Egy levél, vagyis egy mondat az egész :)

T. Cégvezető! A mai nappal a fizetés nélküli szabadságomat megszüntetem.

Ha ez megvan, már másnaptól igényelheted a táppénzt.

Arra figyelj, hogy ugyanezzel a nappal a mák-nak is írj egy levélkét, hogy a gyes-t lemondod és ennek a levélnek a másolatát kell a táppénzes lapodhoz csatolni. Ennek is az "egyszerre csak egy ellátás járhat" az oka.

Ja, és másnaptól apa kérje meg a gyest.

2010. máj. 9. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

oké!

köszönöm szépen!

2010. máj. 10. 08:06
 10/11 anonim ***** válasza:

Még valami eszembe jutott.

Nem tudom, hogy tudod-e, inkább leírom :)

Tegyük fel, hogy már ott van a ketteske a pocakodban.

Mivel nem mész vissza ténylegesen dolgozni a két gyerek között, ezért nem lesz meg a tgyás igénylésekor a megelőző évből 180 bérezett napod. Ezért ebben az esetben a tgyásnak is lesz maximuma, ami megegyezik a gyed maximummal, azaz a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a (2010-ben ez 102900 Ft). Ha azonban a szerződésed szerinti bér kevesebb, mint a minimálbér kétszerese (2010-ben 147eFt), akkor a szerződésed szerinti bérből fogják a tgyást (és a gyedet) számolni.

2010. máj. 10. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!