Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Gyes időszak alatt/férjem...

Gyes időszak alatt/férjem igényli meg/ ha visszavesznek állományba és elmennék táppénzre akkor előtte kivehetem a felgyülemlett szabimat?

Figyelt kérdés
2010. máj. 28. 08:42
 1/5 A kérdező kommentje:
Elfelejtettem írni hogy várandós vagyok a második babával októberre várjuk!
2010. máj. 28. 08:43
 2/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Amint visszamondod a fizetés nélküli szabit (amit a gyed, gyes időszakára kellett kérni), egyből a szabikat adják ki, addig, amíg van, vagy addig, amíg nem viszed a táppénzes papírt, hogy betegállományban vagy. A munka törvénykönyve egyértelműen rendelkezik: a tényleges munkába állás előtt kötelezően ki kell, hogy adja a bentmaradt szabikat.

2010. máj. 28. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Igen ám, de nekem kerek perec megmondták, hogy ha terhes leszek, mire lejár a gyed akkor egyből betegállományba kell menjek (veszélyeztetett munkaköröm van), a szabikat meg majd viszem tovább és a második után ha visszamegyek kiveszem! És már több anyukáttól hallotttam ezt.

Én nem találtam törvényt arra, hogy ha már terhes vagyok kötelesek kiadni a szabikat. Kérdezd meg a munkáltatódtól, hogy ők mit mondanak.

2010. máj. 28. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem, nincsen ilyen a munka törvénykönyvében, kedves második.

Az viszont benne van, hogy a munkáltató nem kérhet a terhesség megállapítására/fennállására vonatkozó vizsgálat, lelet bemutatását. Magyarul semmi közük hozzá, hogy állapotos vagy-e vagy nem! Ez alól természetesen kivétel az olyan munkakör, ahol a kismama és magzata veszélyben lenne, de ott sem a munkáltató végeztet el erre vonatkozó vizsgálatot, hanem a munkavállaló érdeke.

Egyszerűen nem kell megmondani, hogy állapotos vagy (hacsak nem olyan a munkaköröd, mint említettem).

A veszélyes munkakörrel egyébként az a helyzet ilyen esetben, mint a második válaszolónál is volt, hogy hivatalosan a munkáltatónak olyan munkakörbe kell áthelyezni a kismamát, ahol nincs veszélyben, ha ezt nem tudja megtenni (pl. nincs olyan munkakör), akkor fel kell menteni a munkavégzés alól és az állásidőre járó pénzt kell a kismamának fizetni. Igen ám, de ez jóval több, mint amit a táppénz után kéne fizetniük, ezért szokták azt mondani, hogy menjen a kismama táppénzre. Sajnos ilyen esetekben is kihasználják a munkáltatók, hogy nem mindenki ismeri a munka törvénykönyvét :(

2010. máj. 30. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a segítségeteket:)!!!
2010. máj. 30. 21:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!