Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Beleolvastam lányom naplójába,...

Beleolvastam lányom naplójába, kiderült pár dolog. Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Lányom nyáron lesz 13 éves, most fejezte be a 6. osztályt. Mindig is kitűnő tanuló volt, az iskolában soha nem hallottam róla rosszat, itthon sem volt baj.

Az idei tanévben viszont észrevettem pár dolgot. Sokkal kedvetlenebbül ment iskolába, ha kérdeztem, milyen volt a napja, kedvetlenül, röviden válaszolt. Az ellenőrzőben ugye alá kell íratni a jegyeket. Eddig mindig hozta, amint jegyet kapot, egyből aláírtam. Most volt, hogy 2 hétig sem láttam az ellenőrzőjét, mert mindig "ottfelejtette", "nem kapott jegyet" stb... és én nem akartam kutakodni, megbíztam benne.

Pár hónapja kezdett naplót írni. Ami furcsa volt a dologban, hogy nagyon titoban akarta tartani, mit ír -tudom, hogy ez teljesen természetes, de ő már szerintem túlzásba vitte, általában akkor kezdett írni csukott ajtónál, ha mi már lefeküdtünk (késő este), nagyon jól elzárta... A hangulata meg egyre rosszabb lett, vagyis ezt próbálta nem kimutatni, de én észrevettem rajta, hogy idegesebb.

Szerda reggel ment nagyszülőkhöz pár napra. Most este megtaláltam a naplóját. Nincs itthon, beleolvastam. Szörnyen érzem magam miatta, tudom, hogy tilos az ilyen kamaszoknál, de úgy éreztem, meg kell tennem. Kiderült, hogy márciustól kezdve két ellenőrzője volt, egy itthonra, egy "hivatalos" meg a suliba, és az igaziban volt pár rossz jegy, amit nem mert elmondani. Csak egy-két jegy, és nem változtatott semmit a bizijén (csak egy 4-ese lett most is, arról tudtunk előre), és mégsem merte elmondani. Soha nem szidnám le egy-egy rossz jegyért, a bátyja nem ennyire jó tanuló, de egyszer sem szóltuk le miatta. Ezenkívül kiderült, lányom utál suliba járni, utálja az órákat, házit alig ír, a suliban másol le mindent gyorsan, csak hogy meglegyen, és az osztályban sem érzi jól magát, sokan csúfolják (az nem derült ki, miért), és utálja az osztályát. Erről eddig nem tudtam... Na és egy súlyosabb ügy. Zeneiskolába jár zongorázni, ami fizetős. A naplójából kiderült, hogy 2 hónapja nem jár (a tanárnak megmondta, hogy abbahagyja), az órákra kapott pénzt meg eltette - nem azért csinálja, mert pénz kell neki (mindig spórolt a pénzével, sok van neki ahhoz képest, hogy még nincs is 13 éves, mert szinte nem is költ semmire), de el kellett rakni a pénzt, hogy ne vegyük észre, hogy nem jár zongorázni. Azt írja, a zongoratanárt sem szereti, és félve megy órára, mert szigorú.

Az biztos, hogy ahogy hazajön, hosszan el kell vele beszélgetnem... De attól félek, már attól bedühödik, hogy elolvastam a naplóját (ami érthető.) Nem értem, miért nem fogad a bizalmába. Soha nem bántunk vele rosszul, beszélgettünk sokat, nem szidtuk, erre kiderül, hogy rengeteg sérelmét nem meri elmondani nekem - a rossz jegyeket, hogy csúfolják, hogy nem akar zongorázni járni... És a naplójából az derül ki, hogy nem érzi magát jól se a suliban, se a sulin kívüli programokon az osztálytársaival, itthon meg csak szorong...

Hogy kezdjek hozzá a beszélgetéshez? Mit tehetnék, hogy jobban a bizalmába fogadjon?


2010. jún. 18. 23:03
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
83%
Ez elég buta húzás volt! Mikor először láttad rajta, hogy valami nem stimmel, már akkor beszélgetned kellett volna vele, nem csak kémkedés után. Most már biztos lehetsz, hogy nem fog semmit mondani, 13 éves, és te eljátszottad a bizalmát! Szerintem úgy próbálj meg vele beszélni, hogy ne tudja hogy te beleolvastál! Mert nagyon mérges lesz (és joggal).
2010. jún. 18. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Te is tudod, de azért mondom, bizony nagyon rossz dolog, hogy elolvastad a naplóját. ÉS furán hangozhat, hogy épp az őszinteségről beszélünk, és azt mondom, hogy ne mondd el, hogy elolvastad, de tényleg ne mondd el. Inkább csinálj Vele közös programokat, főzzetek, sétáljatok, dumcsizzatok. Lehet, hogy az a baja, hogy nincsenek barátai, nincs kinek elmondani a gondjait, ezért írt naplót. Lehet, hogy nem vagytok jóban, de úgy érzi, hogy annyira jóban sem, hogy ezeket elmondja. Igyekezz kialakítani egy igazi anya-lánya kapcsolatot, rengeteg közös, jókedvű programmal, és közben lehet erről-arról beszélgetni, anélkül, hogy megbántanád azzal, hogy nem bíztál Benne, és beleolvastál a naplójába.
2010. jún. 18. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Jaj istenem, de nehéz lehet... Sajnos annyira nem vagyok a témában, hogy okoskodjak. Szerintem ne mondd meg neki, hogy elolvastad a naplóját. Igaz, hogy hazudni se jó, de ebben az esetben talán a kisebbik rossz. Azt hiszem én úgy kezdenék hozzá, hogy próbálnék közös programokat csinálni, minél többet beszélgetni, és szép lassan közelebb kerülni hozzá. Végül is nem kerget a tatár, szerencsére itt a nyár, most van rá idő. A bizi úgyis jó és nincs meglepetés. Őszig azért szerintem sok türelemmel változhat a helyzet. Sok szerencsét!
2010. jún. 18. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Egyenlőre semmi esetre se mond,hogy elolvastad a naplóját! Ha hazajön akkor menjetek kirándulni ketten csajos program,kérdezgesd a suliról mond neki,hogy beszélnél a zongora tanárral! Majd kibújik a szög a zsákból!

Megjegyzem a 13 éveseknek elég nagy a képzelő erőjük és nem mindig az igazat írják a naplóba,még maguk előtt is vagánykodni akarnak!

2010. jún. 18. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Hát ha azt akarod, hogy a bizalmába fogadjon semmiképp se hozd fel a naplós dolgot. Soha többé nem fog semmit elmondani, úgy érzi majd, hogy irányítod és nem érdekel a valódi érzése. Inkább mond, hogy találkoztál a zongora tanárral és elmondta, hogy nem jársz órára, stb. A végén kérdezd, meg, hogy van-e még valami, ha elmondja jó, ha nem ne erőltesd egyenlőre. A végén nyugtasd meg, ne szidd le semmi esetre sem. Ezek után valószínűleg kicsit bizalmasabb viszonyban lesztek és talán elmondja az ellenőrzős dolgot. De ha nem kérdezz rá, hogy minden rendbe van-e az osztályban, stb. De naplós dolog ne derüljön ki, mert abból nagy harag lesz és a bizalom el fog tűnni. A csúfolódást pedig a legtöbb gyerek nem mondaná el otthon.


remélem segítettem!


18/F

2010. jún. 18. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Szerintem ne mond el neki, hogy elolvastad a naplóját, mert akkor csak még bizalmatlanabb lesz. Ülj le vele, mond neki, hogy látod rajta, hogy valami bántja, és biztosítsd, hogy bármi lehet, te akkor is szereted, és bármikor, bármilyen problémával fordulhat hozzád. Lehet, hogy nem a bizalommal van baj, csak egy 13 éves lány lehet, hogy jobban meg tudja beszélni a dolgait a barátnőjével, mint az anyukájával, és szerintem nincs vele nagyobb baj, örülj, ha csak ennyi problémád van vele.
2010. jún. 18. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Tudtam, hogy ezek lesznek a reakciók, hogy nem kellett volna beleolvasni. Tudom. Tudom, hogy ez nagyon szemét dolog volt, stb... De azt hiszem ehhez ismerni kell a lányomat. Én nem bánom most sem, hogy megtettem. Ő mindig is nagyon-nagyon visszahúzódó volt, és bár én rengeteget próbáltam vele beszélgetni, ő mindig válaszolt is mindenre, de olya igazán "bizalmi" beszélgetéseink nem voltak, mert kerülte az általa "cikinek" vélt témákat. Pl. a bátyjával fiú létére sokkal jobban tudtam beszélgetni mindig.

Lányom még azt sem vallotta be nekem 10 éves kora körül, hogy fiú tetszett neki (a maga 10 éves módján), és mikor kiderült (mert a kisfiú anyukája mondta nekem), szörnyen elégyellte magát és nem volt hajlandó róla beszélni. Ez csak egy példa, csak hogy érzékeltessem... amennyire ismerem a lányomat, BIZTOS vagyok benne, hogy a dolgok többségét NEM mondta volna el sima beszélgetéssel. És azért ez a pénzes dolog (elég sok ezer forintot rakott el...) olyan, hogy nem bánom, hogy kiderült...

2010. jún. 18. 23:23
 8/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :) Igen, azt hiszem az lesz a legjobb, ha úgy oldom meg, hogy nem említem a naplót.
2010. jún. 18. 23:25
 9/14 anonim ***** válasza:

Az a probléma, hogy ezek után (vagyis miután megoldottátok a problémát) is bele fogsz olvasni a naplójába, ha arról lesz szó hogy aggódsz érte, mintegy igazolva hogy a múltkor is jól sült el.

Nem beszólásnak szánom, hanem jótanácsnak hogy ne tedd soha többet.

2010. jún. 18. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
100%

Én megértelek, hogy belenéztél, ez azt is tükrözi, hogy érdekel a lányod, foglalkozol vele, tudni akarod, hogy mi történik vele, mert észrevetted, hogy lehet valami gáz van...

Nincs vele baj, hogy megtetted, úgy érzem én is megtenném, ha ilyen helyzetbe kerülnék (20éves vagyok, igaz, de előrelátólag, ha a lányomon látom, hogy nem stimmel valami, és nem beszél róla, aztán találnék egy naplót, tuti beleolvasnék). Persze ezt a lányodnak nem tudnád elmagyarázni, tuti kiakadna, így ne mondd neki, hogy beleolvastál, akkor tuti elvágódnál nála, ha nem is örökre, de egy jó pár időre, és most van rád a legnagyobb szüksége!

Szerintem legyél olyan, mint eddig, és ha pl. ebédeltek, vagy csak kettesben vagytok, kérdezz rá, hogy mi újság a suliban, a zongora órán, kérdezd meg az osztálytársakat, ha nem mond semmit, akkor te mondd neki, hogy úgy vetted észre, hogy valami gáz van...

Várom a végeredményt!

(Li)

2010. jún. 18. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!