Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a Litánia...

Mi a véleményetek a Litánia névről?

Figyelt kérdés
2019. máj. 17. 15:07
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
92%
Litvánia jut róla eszembe. Nem tetszik.
2019. máj. 17. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Könnyen kigúnyolható, mivel pejoratív kifekezésként használják általában ("végighallgattam egy litániát anyámtól..."). Amúgy hangzásra szép lenne, de így névként inkább vicces a jelentése miatt.
2019. máj. 17. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
48%
Nem nagy balhét jelent? Vagy valami hasonló szó. Mi ez a litánia... Valami ilyesmi.
2019. máj. 17. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
A litániát én eddig csak olyan értelemben hallottam, hogy pl hegyi beszédet jelent gúnyosan. Emiatt nem tetszik ez a név.
2019. máj. 17. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem név, ez egy vallási fogalom. Persze lehet, hogy most már név is, annyi köznévből lett már keresztnév (Málna, Bodza...), de Magyarországon annyira nem megszokott, hogy konkrét köznévi jelentése van egy keresztnévnek. Szóval nekem nem tetszene.
2019. máj. 17. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Semmi, mivel ilyen név nincs.


[link]

2019. máj. 17. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Haha, szerintem nem lehet adni, meg van konkrét jelentése. Te mit szólnál a sajtó, vagy a novella nevekhez? Bár akár szekrény is lehetne ilyen alapon.
2019. máj. 17. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem szerepel az anyakönyvezhető nevek listajaban
2019. máj. 17. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem név.


"litánia (főnév)


1. Vallási: Válaszos imaforma, könyörgő szöveg katolikusoknál és ortodox keresztényeknél; könyörgő szertartási szöveg, amelyet a pap vagy az előimádkozó és a hívek párbeszédes formában mondanak. Egy litániában a hívek először Istenhez könyörögnek, azután a szentek közbenjárását kérik Istennél.


A mise után még litániát is mondanak a hívek. A papa hangosan belekezd a litániába. Az imakönyvben többféle litánia olvasható.



2. Vallási: Könyörgő szertartás, amely során ez (1) a válaszos imaforma hangzik el a pap vagy előimádkozó vezetésével. A litániát rendszerint délután vagy este tartják.


Az idős embereknek van idejük eljárni a litániára. A mélyen vallásos asszony gyakran jár litániára.



3. Átvitt értelemben: Hosszú, unalmas beszéd, monoton módon előadott szöveg.


– A versmondás nem litánia – mondja az irodalomtanár a felelő tanulónak. A szöveg monoton felolvasása litániává vált a hallgatóság számára: sokan elszunnyadtak közben. A kamaszfiú apja kioktatását litániának találja.



Eredet [litánia < latin: litania (csoportos könyörgés az istenhez) < görög: litaneia (esedezés) < lite (ima)]"

2019. máj. 17. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Pedig a Kovács Litánia olyan szépen hangzik.
2019. máj. 18. 11:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!