Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Az esetemben jogosult leszek...

Az esetemben jogosult leszek a Csed-re ill táppénzre?

Figyelt kérdés

Történetem:

15 hetes kismama vagyok. Sajnálatos módon nov.02.-án ki kellett hívni a mentőt a munkahelyemre,hüvelyi vérzés, alhasi görcsök miatt. Szerencsére nem történt tragédia,ennyivel megúsztuk. Az ambuláns lapon veszélyeztetett terhesség a diagnózis.

Eredeti terv az lett volna, hogy 2022.jan.1-ig, végéig dolgozok.

Nem fogok kockáztatni,minél hamarabb beszélek az orvossal,ha van rá lehetőség vegyen fel 9-es kóddal. Első baba és nagyon sokat vártunk rá, ráadásul fizikai munkát végzek.


Szülés várható időpontja. 2022.04.29.


2021.07.01-től van bejelentett munkaviszonyom.

Előtte pedig biztosítási jogviszony: 2019.09.16-2021.02.01.

2021.02.26-2021.04.25.


Csed jogosultság feltétele tudtommal:

1. Legyen 2 éven belül 365 napom. Ez meg van.


2. A szülés pillanatában legyen bejelentett munkaviszony. Ebben csak reménykedni tudok.


3. Legyen 180/120 naptári napi bérem.

Nah, itt ez a rész nem egyértelmű.

180 napi az már tuti nem lesz meg, ha a héten felvesz az orvos táppénzre.


Másik érdekes dolog még, hogy októberben már voltam 9 napot TP-en, mert becsípődött a keresztcsont és feküdnöm kellett vele.

A 120 napba beleszámít a 9 nap Tp?


Ennek fényében véleményetek szerint lesz a Csed-re jogosultság vagy sem?

Ha lesz, akkor ezt a 4 hónapomat veszi figyelembe?


Táppénz így meddig jár, ha 2021.07.01. óta áll fenn a jogviszony? Sajnos előtte volt több, mint 2 hónap megszakítás. Így az előtte lévő időszak reménytelen.

Ez úgy működik, hogy amennyi ledolgozott napom van, annyit lehetek TP-en, azaz kb. 2022.március 1.?


Remélem, hogy tudtok segíteni!

Nagyon sokat jelentene.

Előre is köszönöm!



2021. nov. 4. 15:49
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem lesz meg. Táppénzen is annyit lehetsz, amennyit dolgoztál. Esetedben 4 hónapot, amióta bejelentett munkahelyed van.

A biztosítási jogviszony az, hogy magadnak fizetted a TB-t, az nem számít bele. Nem munkaviszony.

2021. nov. 4. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
78%
De 365 napod sem lesz meg. Hacsak nem munkanélkülin voltál előtte. De ha eddig nem volt bejelentett munkaviszonyod, akkor semmiképpen nem jár.
2021. nov. 4. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
28%

Akkor is jogosult vagy csedre, ha a munkaviszony megszűnését követő 42 napon belül szülsz. Nem számoltam ki napra pontosan, de ha mondjuk hétfőtől táppénzre vesznek, akkor bő 4 hónapig még lesz állásod. Ez mondjuk március közepe. Neccesen, de beleférhetsz a 42 napba.

Vagy, másik lehetőség, ha elmész álláskeresésire. Nem sok, de még mindig több a gyesnél.

2021. nov. 4. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

CSED számolásánál mindenképpen a jelenlegi munkahelyed bére a mérvadó.

Amíg táppénzen vagy (4 hónap) összegyűlik 8 nap szabid, legalábbis kb havi 2 nap jár leosztva. Nem tudom az ideiből van-e még bent pár napod. Ha ezeket kiveszed azzal kicsit húzhatod a munkaviszonyodat. Illetve, ha jobban lennél, addig még tudsz dolgozni is, ha úgy van.

Szülés ideje előtt 28 nappal már CSED-re tudsz menni. Nagyjából 1 hónapot kellene megoldanod, amiből ha van 10 nap szabid, akkor 2 hét meg is van oldva :)

2021. nov. 4. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Legyen 180/120 naptári napi bérem.


Ez nem feltétel, csak a számítást befolyásolja.

2021. nov. 4. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Még ha a csendet sikerül is megcsipned akkor is csak passzívan fogod kapni, tehát gyedre nem leszel jogosult, a párod tudja majd azt igénybe venni de a tb-t fizetned kell akkor utána


Nekem megszűnt a munkahelyem szülés előtt, éppen belefértem a 42 napos időbe, de így gyedre nem vagyok már jogosult

2021. nov. 8. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!