Mikor lehet igényelni a csed-et? Úgy értem, be lehet adni előre a papírt, vagy csak legkorábban azon a napon amikortól igénylem?

Figyelt kérdés

Tételezzük fel, hogy dec. 10-re vagyok kiírva, de dec. 1-től kérném. Ilyen esetben odaállíthatok a munkáltatómhoz a papírral mondjuk november utolsó napjaiban? Ha igen, és mondjuk beadom az igénylést, de megszületik véletlenül a baba dec. 1 előtt, akkor mi van? (Csak mert ugyebár legkésőbb a születése napjától lehet igényelni. Vagy akárhogy is, de lesz idő szólni, hogy módosítanám a dátumot? Egyáltalán mikor folyósítanák az első havit, ha a munkahelyem kifizetőhely?

Bocsi a sok kérdésért. Ha más nem lesz megkérdezem a munkahelyemen, csak mivel 1 ember foglalkozik ezekkel a dolgokkal, elégge elfoglalt.

Köszönöm


2021. nov. 17. 14:39
 1/8 anonim ***** válasza:

Követem mert ugyanez a kérdésem :)

Én tényleg december 10-re vagyok kiírva, és az én munkáltatom is kifizetőhely. November elsejétől vagyok tappenzen itthon.

Viszont két napja elment a nyákdugó, szóval bármi lehet bármikor.

Engem az is érdekelne, hogyha mondjuk holnap után megszülök, akkor visszamenőlegesen kérhetem az aznaptól?

Intézni hogy kell ezt? Telefonon lehet? Vagy érdemesebb volna még addig?

2021. nov. 17. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Visszamenőleg mindenképp kérheted attól a naptól ahogy megszületik :) Nekem küldtek egy papírt, amit ki kell majd töltenem. Azt gondolom azt kell postazni nekik, vagy személyesen elvinni. Ennyit tudok :)
2021. nov. 17. 15:50
 3/8 anonim ***** válasza:
Nekem szules előtt egy hónappal lett elkezdve a csed igénylés. Annyi, hogy ahhoz kell a kiskonyvnek az az oldala ahol a szülés várható időpontja van. Meg az utolsó táppénzes papírt akkor úgy kell kérni, hogy ne legyen benne megszakítás.
2021. nov. 17. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Szülés előtt 28 nappal már igenyelheted kedves első válaszoló te már simán megigenyelheted.
2021. nov. 17. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Én is benne voltam/vagyok ebben, számomra ez a kép kezd összeállni (dec 6-ra vagyok kiírva egyébként):

- ugye 28 nappal kiírt dátum előbb lehet kérni leghamarabb a CSEDet

- ha táppénzen vagy, akkor kell egy táppénz lezáró igazolás a dokitól. Na most ezt előre nem adják ki (mondta nekem a házidokim asszisztense 2 hete). Tehát én úgy értettem hogy kérhetném őket, hogy holnap pld. szüntessék meg a táppénzem, és akkor 11.19-től igényelhetném a CSEDet a munkáltatótól. Ugye a munkáltató kéri ezt az orvosi igazolást, meg a kiskönyv megadott oldalait, amin az adataid, meg a szülés várható ideje van, meg persze a CSED-GYED igénylőlapot.

Na ebben az esetben ugye elvileg nincs olyan hogy hamarabb születik meg mint ahogy megigényelted, mert nem előre adod le az igényt hanem folyamatában (fenti példa alapján 11.19-én).


- ha munkából mész egyből dolgozni, akkor csak a kiskönyv kell, hogy igazold a szülés várható idejét. Ebben az esetben, ha mondjuk van jó sok szabid és azt kiveszed, na az lehet érdekes, ha ott hamarabb jön a baba. De én olyanokat hallottam inkább hogy 36. héttől egyből szülési szabadságra kérték magukat, ha volt szabi, azt inkább előtte vették ki.

Ez az esetet (ha még 36-37-38. héten is szabin lennél) szerintem meg lehet a munkáltatóval beszélni.


Viszont újabban hallottam egy furcsaságot, ami engem eltántorított a szülés előtti CSED igényléstől:

nekem alapvetően nem éri meg szülés előtt igényelni, mert a táppénzem magasabb, mint a max GYED (bár jövőre ugye magasabb lesz a max GYED is).

Viszont évvége meg minden miatt gondoltam megigénylem kb. 38. héttől mégis, ne legyen nagy bevételkiesés, tudjuk le ezt is, stb.


Több helyről hallottam hogy néhol azt csinálják most, hogy vagy el se kezdik utalni a CSEDet amíg le nem adja a kismama a születési anyakönyvi kivonatot, vagy elkezdik utalni, de ahogy megszületik a gyerek, X nap van az iratok (taj, anyakönyvi) pótlására, különben megszűnik a folyósítás, és utána újra be kell adni az igényt elbírálásra...

Nem tűnik túl egységesnek ez a gyakorlat (egyébként a Baba-mama pénzügy nevű FB csoportban sokat beszélnek erről), de engem eltántorított ez a bonyolított ügyintézés. Akkor már inkább bevárom az iratokat, és max januárban vagy legrosszabb esetben februárban kapok nagyobb utalást.

2021. nov. 17. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
5-ös vagyok, bocsi amit írtam a folyósításról, az tuti hogy az Államkincsátors kifizetésekre igaz (az én munkahelyem nem kifizetőhely). Nem vagyok benne 100%ig biztos, hogy a munkahelyi kifizetőhelyekre is ez vonatkozik-e, de el tudom képzelni, ha problémázik az államkincstár, akkor a munkáltató is hárítani fog. De ezt már sajnos velük kell megbeszélni. :(
2021. nov. 17. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :) Alapvetően én is azt terveztem, hogy a szülésig táppénzen leszek, mert az magasabb mint a gyed összege. Most gondoltam már azon a pár napon nem fogok szerencsétlenkedni, leadom az igényt szülés előtt, de akkor lehet hogy mégis inkább kimaxolom a táppénzt és megvárom az anyakönyvi kivonatot. Talán az lesz a legegyszerűbb.
2021. nov. 17. 17:57
 8/8 anonim ***** válasza:
A munkahelyed kifizető? Mert en lenyilatkoztam 28 nappal előrébbről az utolsó munkanapon és a kollegak betették egy mappaba. En meg rájuk csörögtem, mikor aktuális lett hogy ugye bekuldtek. Nyilván hivatal esetén ez nem játszik.
2021. nov. 17. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!