Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogyan számolják ki a csedet,...

Hogyan számolják ki a csedet, gyedet? A mozgóbér beleszámít?

Figyelt kérdés

November 10-re vagyok kiírva. Idén kb havi bruttó 600-700.000 ft körül volt a keresetem. Augusztus végéig mindenképp szeretnék dolgozni, addig jórészt ezt a bevételt tudom is tartani, de szeptembertől már elmennék majd táppénzre.

A bérem azonban 2 részről tevődik össze, kb 300 körüli alapbérhez jön a mozgóbér az adott hónap “teljesítése” szerint. De a fizetésem az mindig egyösszegben érkezik a számlára, mint munkabér.

Jól tudom, hogy a szülést megelőző 3 hónap előtti 180 nap átlagából számítják ki az összegeket?

(Egyébként hivatalosan ez nekem 6 órás munka, az számít? Vagy csak a konkrét kereset?)


2023. máj. 18. 14:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Csak a kereset számít (1 munkahelytől) és a mozgóbér is, pótlékokkal.
2023. máj. 18. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
76%
A jutalom, pótlékok és hasonlók is beleszámítanak. Nekünk év végén, egy összegben visszamenőlegesen utalták a béremelést a korábbi hónapokra és nekem az szerencsére beleszámított. Jól meg is dobta a CSED-et és GYED-et.
2023. máj. 18. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
84%

A konkrét kereset számít, vagyis a teljes bejelentett, leadózott jövedelem, Számítani fog a mozgóbér, de akár egy-egy prémium is, ha lesz addig. Ha nagyon taktikus vagy, most egy kicsit jobban meg is nyomhatod a melót, a végefelé meg már kicsit ki is engedhetsz. :D

A CSED így több lesz, mint a mostani nettó kereseted, ellenben a GYED óriási pofon utána (én legalábbis annak életem meg magasabb jövedelemmel).

2023. máj. 18. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Sajnis nem csak rajtam múlik mennyit tudok dolgozni, de azért igyekszem, bár túlzásba se tudok nagyon esni, mert van egy határ. Nekem ez így most pont jó. Van már egy 5 éves kisfiam, ott még a csed is elég vékony volt, úgyhogy nem fog nagyon földhöz vágni a gyed, mert nézegettem hogy az mennyi lesz+ a kicsi 1 éves korábán vissza szeretnék már menni, legalább fél álládban. A nagynál is így csináltuk. Úgy már a gyed+fizetés nem olyan vészes, még magánbölcsi mellett vagy dada mellett sem. De meglàtjuk. Remélem a legjobbakat :) köszi még egyszer!

2023. máj. 18. 17:40
 5/12 anonim ***** válasza:

Azzal is tudsz játszani mikor igénylés a csed-et. Leghamarabb a kiírt dátum előtt 28 nappal lehet, legkésőbb a szülés napjától. Ha novembertől igénylés, akkor augusztus 31-től visszafelé számolnak 180 napot, ha októberben igénylés július 31-től számolnak 180 napot visszafelé.


Minden számít, ami után járulékot fizettél.

2023. máj. 18. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
5# Ez igaz, viszont ebben az esetben már azzal is érdemes számolni, hogyha előbb igényli a CSED-et, előbb lesz GYED-es is. Ilyen bevételnél mérlegelni kell, hogy a táppénz jobb, vagy a GYED és akkor még lehet azon is okoskodni, amit írtál. :)
2023. máj. 19. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Még egy “buta” kérdés, ha már ott tartunk mikortól lehet/ érdemes kérni a táppénz vagy épp a csedet majd.

Ha pl július 31-től számolják vissza a napokat, akkor ha jól számoltam, nekem február 2-től fogják figyelembe venni a keresetimet. Ilyenkor az számít, amit febrárban úgymond megkerestem? Tehát az a bér, amit majd márciusban kaptam a februári munkám alapján?

Aztán az április fizetés, a májusi, a júniusi és a júliusi (bár ugye ezt majd szintén már augusztusban kapom)


(Azért fontos ez, mert pont januárban nem nagyon volt munka, így egyedül a február az, amikor csak alapbért kaptam, ugye visszamenőleg januári munkahiány miatt-ez persze ritka mint a fehér holló-pont az a hónap volt ilyen.


De ha februártól számítják, nekem logikusan úgy tűnik, hogy akkor az arra a hónapra kapott fizetéstől, mert tudom amúgy hogy napi átlagot számítanak-csak ugye megzavar, hogy azt márciusban kapja (kb minden normál) ember.

És ezesetben, ha július 31-ig számolják, akkor az utolsó bér pedig az lesz, amit augusztusban kapok?

2023. máj. 20. 15:50
 8/12 anonim ***** válasza:
53%
Igen, azt számolják amit az adott hónapra kaptál munkabért. Tehát a februári béred az, amit március elején kaptál, a júliusi az, amit augusztus elején.
2023. máj. 21. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
45%

"Amennyiben az igénylő a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik a jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában 180 naptári napi jövedelemmel, akkor csecsemőgondozási díj naptári napi alapját ezen 180 napi jövedelem figyelembevételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén, a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni."

Ha mondjuk július 25-én szülsz, akkor visszaszámolnak 3 hónapot (június, május, április 25.) és a harmadik hó utolsó napját keresik, ami így április 30., majd innen számolnak 180 napot, ami nem tudom mikor ér véget, számold ki. :)

Szóval nem havi béreket keresnek, hanem 180 napit adnak össze és osztanak le napi alapnak.

2023. máj. 21. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
53%

#9 egy kicsi szövegértést még tanulj...


"jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától"


A jogosultság kezdónapja nem feltétlenül a szülés napja, a szülés megelőző 28 nap bármelyike lehet.


A meg előző 3. hónap utolsó napja pedig nem lehet április 25,hacsak az április nem 25 napos... Ha valaki július 25-től igenyli a csedet, akkor április 30-tól vissza felé keresik a 180 napot. De ugyanúgy április 30-tól visszafelé keresik akkor is, ha július 1-től igényli, mivel a még élő 3. hónap utolsó napja akkor is április 30.

2023. máj. 21. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!