Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Tudom sablon kérdés, de mi az...

Tudom sablon kérdés, de mi az igazság a szülés utáni ellátásokkal kapcsolatban?

Figyelt kérdés
2010 januárban született az első gyermekem, jelenleg a másodikat várom. 2012 januárig gyeden voltam, februárban gyesen, márciustól visszamentem melózni, közben kiderült hogy jön a kistesó. Ezek alapján miből számítanák ki a tgyást, gyedet? Tényleg 180 ledolgozott munkanapomnak kell lennie, hogy a jelenlegi fizum alapján kapjam az ellátásokat? És ha nem lesz meg mégse? Légyszi segítsetek, mert nem igazodom ki a hivatalos megfogalmazás alapján... Köszönöm előre is!

2012. jún. 4. 22:02
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha nincsen 180 bérezett napod, akkor megnézik, miért nem volt. Ha azért, mert az igénylést megelőző évben nagyobbrészt gyeden voltál, akkor a gyed alapja az utoljára kapott ellátás alapja lesz. (ez a tgyás lesz)


A tgyás alapja a szerződés szerinti béred, de ha volt tényleges béred (neked volt, amíg dolgoztál) akkor az az alapja.

Csak 180 bérezett nap híján a tgyásnak lesz maximuma, annyi, mint a gyednek.


Ha elmégy táppénzre, akkor is ez lesz a helyzet: fizetésed alapján számolják a tgyást, és ugyanezen jövedelem alapján számolják majd a gyedet.

2012. jún. 4. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Akkor nekem miért mondta a tb-s, hogy dolgozzam le a 180 napot?

Ezt a 180 napot még egy munkajogász is mondta, ezért nem értem...

87 ezer volt a gyedem, most is ennyi lenne akkor?

2012. jún. 4. 22:41
 3/8 anonim ***** válasza:

A 180 bérezett nap nem feltétele az ellátásnak, attól, hogy nincs, még kaphatod.

A 180 bérezett nap kizárólag az ellátás alapjára van befolyással.


Ha korrekt választ szeretnél a kérdéseidre, akkor legközelebb ne munkajogászt kérdezz, mert neki nem szakterülete az egészségbiztosítás pénzbeni ellátásai, kérdezz tb jogászt:)

2012. jún. 4. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ja és a 180 bérezett napot valóban le kell dolgoznod, ha a mostani fizetésedet szeretnéd alapul.


De mivel tavaly végig gyeden voltál, most meg gondolom táppénzen leszel, így a kedvezményszabály nálad él - í gyed alapja az utoljára kapott ellátás alapja lesz.


És ahogy írtam, a tgyás alapja meg mindenképpen a tényleges bér, csak 180 bérezett nap híján maximuma van.

A jogszabály tgyás szempontjából tök egyértelmű - ha nem volt jövedelem, akkor a szerződéses bér az alap, ha volt, akkor a tényleges. Ha volt 180 bérezett nap, akkor meg a naptári napi átlagkereset.

2012. jún. 4. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Öcsém, engem rendesen átvertek akkor...

Érdemes dolgoznom szerinted még kb. 4 és fél hónapot? Most vagyok 12 hetes.

2010-ben 134 ezer volt az alapbérem, ebből kaptam 87 ezer gyedet, most 149 ezer az alapbérem. Nem lenne jelentős az eltérés akkor, nem?

2012. jún. 4. 23:04
 6/8 A kérdező kommentje:
Dolgozom március óta. Nem gáz ha dolgoznom kell, az első terhességem alatt is dolgoztam 7 hónapig, de most azért egy gyerekkel már más a felállás. Pihennék, meg kicsit a hobbimnak is élnék, és pár ezer forintról simán lemondok ezekért. :)
2012. jún. 4. 23:09
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha március óta dolgozol, akkor már csak 83 napot kellene dolgoznod.


De a te esetedben ez egyáltalán nem fog számítani, ugyanis nálad a számítás így fog zajlani:


tgyás: tényleges bér (ha mondjuk holnaptól lemégy táppénzre): havi 149 bruttó az 97 napra (máig ennyit dolgoztál) 475 ezer kb. a naptári napi átlagkereset: 475000/97= 4895. A 70%-a: 3425FT - 30 napra a tgyás bruttó 102750. (adókedvezménnyel nettó is ennyi).


Tekintettel arra, hogy neked tavaly gyed, idén pedig a táppénz miatt nem lesz meg a 180 bérezett napod, életbe lép a kedvezményszabály, és az utoljára kapott ellátás alapja lesz a gyed alapja is - vagyis összegszerűen ugyanannyi lesz bruttóban, mint a tgyás.


Így ha nem bírod, nyugodtan menj el táppénzre.

2012. jún. 5. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Sajnos még csak 56 ledolgozott napom van, mert a gyerek non-stop beteg . Kiszámoltam, hogy okt. 31-ig kéne ténylegesen dolgoznom, ha addig nem megyek se szabira, se táppénzre, így a maradék 20 nap szabim eltartana nov. 28-ig, akkor meglenne a 180 napom... :S Dec. 20. körül meg szülök...

Hát ezen az anti- gyermekbarát melóhelyen sanszos hofy kibírom okt. 31-ig... :S

Köszönöm, hogy leírtad nekem érthetően a dolgokat!

2012. jún. 5. 18:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!