Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » 2. baba után járó GYED és...

2. baba után járó GYED és GYES összege, ideje hogyan alakul? Alábbiakban részletezem.

Figyelt kérdés

2006. január 2-a óta dolgozom határozatlan idejű szerződéssel, előtte 2005 novemberében, decemberében ugyanezen a munkahelyen voltam, de határozott idejű szerződéssel. 2010 augusztusáig aktívan dolgoztam, majd ugyanazon év október 9-én megszületett a kisfiam. A főnökasszonyommal megbeszéltük, hogy a kicsi 3 éves kora után megyek vissza, előtte nem (nekik is könnyebb volt így helyettest kapni). Arról is beszéltünk, hogy mindenképp 2 gyermeket tervezünk, de az elég furán nézne ki, ha visszamegyek dolgozni, aztán mondjuk 1 év múlva ismét eljövök babával.

A kérdésem az lenne, hogy ha most kiderülne, hogy útban van a 2. baba, akkor hogyan alakulna a GYED, GYES, táppénz? Illetve ha netán megválna tőlem a munkáltatóm ezalatt az idő alatt, akkor milyen jövedelemre számíthatnék? Egyáltalán megválhat-e?

A segítőkész válaszokat előre is köszönöm!


26/N



2012. júl. 20. 11:51
 1/5 anonim ***** válasza:

Mivel ha most úton lenne a kisebbik, akkor mindenképpen 2012 lenne a tgyás és gyed igénylést megelőző év, így alakulna:

1.

Táppénz:

ugyanazon bér alapján számolják, mint amiből anno a gyededet számolták, mértéke 60%, levonás belőle 16% szja (ez adókedvezménnyel csökkenthető).


2.

A tgyás alapja a minimálbér kétszerese, kivéve ha a szerződés szerinti béred ennél kevesebb, mert akkor az lesz az alap.

A gyed alapja meg a kedvezményszabály alapján a korábban kapott ellátás alapjával egyezik meg = ugyanaz az alapja, ami a tgyásnak (minimálbér kétszerese, vagy a szerződéses bér, ha ennél kevesebb).

2012. júl. 20. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ja ez lemaradt, bocsi:

tgyás és gyed mértéke 70%, levonás a tgyásból 16%, gyedből 16+10%.

2012. júl. 20. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszod! Azt nem tudod véletlenül, hogy felmondhatnak-e nekem? Olyan sokfélét olvastam már erről, hogy nem vagyok vele tisztában.:S
2012. júl. 20. 13:42
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha nem mégy vissza, hanem otthon maradsz, akkor a nagyobbik 3 éves koráig él a védelem.

Ha teherbe esel, és bejelented a munkáltatónak (lehetőleg írásban), hogy jön a baba, akkor a terhességed miatt is védetté válsz.

2012. júl. 20. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2012. júl. 20. 14:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!