Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Kedves Hozzáértő! Ha Gyesbe...

Mumof2angels kérdése:

Kedves Hozzáértő! Ha Gyesbe szülöm a 3-ik manómat de a gyed alatt emelték a bruttómat akkor mi alapján számolják ki a köv. Tgyást és a gyedet? A második gyedem előtt megvolt a szükséges biztosított időszakom.

Figyelt kérdés

2012. okt. 10. 15:32
 1/9 anonim ***** válasza:

Ha most is él a munkaviszonyod, akkor Tgyás alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese, vagy ha a bruttó béred ennél kevesebb, akkor az az alap.


A gyed alapja vagy ugyanez, vagy a minimálbér, attól függ, hogy mennyi ideig voltál gyesen az igénylést megelőzően.

2012. okt. 12. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat
2012. okt. 12. 21:19
 3/9 A kérdező kommentje:
igen,él még a munkaviszonyom,akkor még egy kérdés:úgy tervezem,hogy 1 nap gyesem sem lesz,mert kiveszem a szabikat és táppénzre megyek,az előzővel is veszélyeztetett voltam;a táppénzt mi alapján fogják majd számolni?a gyedem ( 55700 ft ) 60%-a lesz vagy az emelt bruttóm ( 108000 ft )60%-a? ha bejelentem a terhességet 9-es kód alatt vagyok táppénzen, megszüntethetik a munkaviszonyom vagy létezik még védettség?és még valami: ha én szabin és táppénzen vagyok a nagyszülőnek megigényelhetem a gyest?
2012. okt. 12. 21:59
 4/9 anonim ***** válasza:

A táppénzt nem a gyed után számolják (egyik ellátás nem lehet alapja egy másiknak), de sajnos nem is az emelt bruttód után hanem még a korábbi bruttód után. MIvel nincs 180 bérezett napod, így a táppénz alapja a korábban kapott ellátás alapjával egyezik majd meg, vagyis az a jövedelem lesz az alapja, amiből annak idején a gyedet számolták.


Viszont ha szabira, majd táppénzre mégy, a tgyás és a gyed alapja a már megemelt bruttód lesz.


Mehet a nagyi gyesre.

2012. okt. 13. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ja és az lemaradt, hogy amennyiben igazolhatóan (legjobb írásban, annak marad nyoma) bejelented a terhességedet, onnantól él a védettséged.
2012. okt. 13. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Hálásan köszönöm a jó híreket, jó dolog,hogy így ismeretlenül is segítesz az embereken,mert ezek olyan dolgok,amiket nem árt előre tudni.Most már nyugodt szívvel állunk neki a kis családunk gyarapításának.köszönöm még egyszer!
2012. okt. 13. 13:38
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem teljesen helyes választ kaptál, ugyanis a táppénzt úgy fogják számolni 180 bérrel ellátott nap hiányában, hogy az alapja a minimálbér lesz, kivéve, ha az előző ellátás (azaz a gyed a 2. gyerkőcre)ettől magasabb összegű. Neked szerintem a jelenlegi minimálbér alapján kedvezőbb lesz a táppénz összege a gyed napi összegétől. (Eb.tv. 48. § (4) és (5) bekezdése)
2012. okt. 25. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy ha veszel ki fizetett szabadságot, akkor a tgyásod és a gyeded az alapján fogják számolni, ugyanis a tgyásnál él még az a szabály, hogyha nincs legalább 180 napnyi jövedelelm, de van a biztosítottnak tényleges jövedelme (mindegy, hogy hány napnyi)abból számolnak ellátást (Eb. tv. 42. §. A gyedre pedig a táppénz szabályok vonatkoznak, azaz nincs 180 bérrel ellátott nap, akkor a minimálbér, vagy ha az előző ellátás alapján (azaz a tgyás)kedvezőbb ellátásra vagy jogosult, akkor ez alapján számolnak (Eb. tv. 42/D §) Remélem érthető voltam.
2012. okt. 25. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Utolsónak: valóban abban igazad van, hogy ha kevesebb mint 93 ezer volt a bruttó, amiből a gyedet számolták anno, akkor most több lesz a gyed, de a második kommentet nem értem, hiszen ugyanazt írta le, mint én.
2012. okt. 25. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!