Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Mi a teendőm a második gyerekn...

Mi a teendőm a második gyereknél TGYÁS-t, GYED-et illetően? Bejelenteni hol kell (munkáltató, OEP, államkincstár)? Hogyan kell számolni a TGYÁS-t, GYED-et, mi a helyzet a 90. naptól eltartottnak minősülő magzattal? Jár-e utána plusz pénz?

Figyelt kérdés

Első gyermekem 2011. augusztus 5-én született.

GYED-en vagyok vele jelenleg.

Második gyermekem 2013. augusztus 24-én érkezik, ELVILEG...

Mi történik, ha nem születik meg augusztus 5-ig (ami nagyon valószínű)?!

Hozzáértők és tapasztalt Anyukák válaszát várom!!!

Köszönöm! :)



2013. jan. 8. 13:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Én ugyanígy vagyok ,pár nap elcsúszással, 90 naptól jár az adókedvezmény, a párom veszi nálunk igénybe az első gyerekre is, a munkáltatója által adott papírt kell majd kitölteni az én munkahelyemnek is pecsételni.Gyed meg már csak 1 éves korig jár sajnos jan. 1-től. Én a tgyást a helyedben már szülés előtt igényelném, amég meg nem kapod az első gyerekre a gyest.
2013. jan. 8. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 betta55 ***** válasza:
Azt honnan vetted,hogy a gyed 1 éves korig jár?
2013. jan. 8. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

A gyed max ideje nem változott, ettől függetlenül van olyan akinek tényleg 1 évig jár, de annak összefügg a biztosított napok számával.

Ha ez tényleg így lenne hogy csak 1 évig jár a gyed, ebből már országos botrány lett volna a híradókban mindenhol.

2013. jan. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Olyan jó, hogy tapasztalt Anyukák írtak eddig csak... :S
2013. jan. 8. 16:22
 5/12 anonim ***** válasza:

Miből gondolod hogy nem vagyok tapasztalt? csak mert tudom, hogy nem egy éves korig jár a gyed? :)

Az első válaszoló pedig leírta, menj el tgyásra,szülés előtt 4 héttel igénybe veheted vagy gyed után táppénzre mész ha megoldható a munkahelyeddel.

2013. jan. 8. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 betta55 ***** válasza:
A munkáltatódnak jelentsd be,ő majd inditja a tgys.-t szülést megelőzően 4 héttel.a családi adókedvezményt igénybetudud venni a 2 gyerekre,oephez kell küldened a nyomtatványt,ha te veszed igénybe és nem a párod.de ha jól számolok,akkor a 2.gyerekre februártól fog járni (91.naptòl).a gyed és a tgys alapja a szerződéses béred 70%-a.tgys-ből vonnak szja(16%).gyedből szja és nyugdíjjár.(16+10%).
2013. jan. 8. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
gyedkalkulátorba írtam be a szülés várható időpontját, és kidobta, hogy fél év tgyásra mennyit fogok kapni havonta, egy év gyedre havonta (12 hónapig ), aztán 3 éves korig a gyest! Innen veszem ,hogy egy év a gyed. Nekem is szülés előtt 5 éves folyamatos munkaviszonyom volt, most azóta gyeden vagyok és várom a köv. babát.
2013. jan. 8. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 betta55 ***** válasza:
Biztositási jogviszonynál ilyenkor nem a 365 kell megadni,hanem a másikat,hogy több ideje munkavisz.állsz.
2013. jan. 8. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Tegyük fel ( ha jól értem, ez nálad így van) hogy a második gyermeked 2013.08.05. után születik meg, és eddig az időpontig kapsz az első baba után GYED-et. Feltételezem, hogy a munkaviszonyod sem szűnt meg közben.


Attól függően hogy mekkora a jövedelmed, 2013.08.05. után mehetsz vagy TGYÁS-ra, vagy táppénzre ( ha jó jövedelmed volt, célszerű előbb táppénzre menni és csak a szülés után TGYÁS-t igényelni).


Ha a táppénzt választod, az azt jelenti hogy bejelented a munkáltatónak ( lehetőleg minél hamarabb, de célszerű kb 2 hónappal a GYED lejárta előtt ) hogy egyrészt kéred a fizetés nélküli szabadságod megszakítását 2013.08.05. után ( hacsak nem jár le amúgy is, mert mondjuk eleve így kérted), másrészt hogy várandós vagy.

Ezt célszerű írásban megtenni ( ennek van nyoma).

Szóban esetleg megbeszélheted velük, hogy arra az 1-2 hétre nem fogsz visszamenni dolgozni,hanem táppénzre mész, ne számítsanak rád.


Ha a TGYÁS-t választod, előbb szintén fiz. nélküli szabit megszünteted, TGYÁS-t szintén kérheted 2013.08.05. után az ennek megfelelő formanyomtatványon, csatolva a szükséges doksikat, és juttasd el a munkáltatóhoz.


TGYÁS-od , GYED-ed ( bruttóban) max az aktuális minimálbér 2X-esének a 70%-a

, de ha a béred ennél kevesebb, akkor legfeljebb a béred 70%-a lehet ( kb annyi lesz a következő ellátásod összege, mint amit most is kapsz, a TGYÁS-ból csak 16% SZJA-t vonnak, GYED-ből 16% SZJA és 10% nyugdíjjárulékot).


Második magzat után a 90. terhességi naptól igényelhető családi adókedvezmény ( nettóban max 10ezer ft, így ez 2 gyermek után összesen max + 20 ezer Ft -ot jelenthet havonta). Ehhez kérsz egy orvosi igazolást, és egy erre rendszeresített nyomtatvánnyal együtt küldöd a munkáltatónak.

Második gyermek után + családi pótlék is jár ( születés után Államkincstárnál igényelhető) illetve egyszeri anyasági támogatás, ha legalább 4X voltál terhesgondozáson ( kiskönyvbe ez be van írva).


/Egy anyuka, aki a második babájával várandós, és jelenleg GYED-en van, ami jövő hónapban lejár./

2013. jan. 9. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, ez nagyon kimerítő válasz volt!

Sikerült felidéznem pár dolgot, amit korábban már tudtam, de nagyon nem ártott, hogy emlékeztettél! :) Köszönöm!

Még egy kérdés:

A munkáltatónak akkor ugye legkésőbb a 91. naptól be kell jelentenek a várandósságomat?! Amikoris

2013. jan. 10. 11:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!