Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogyan járnék jobban? Gyes...

Hogyan járnék jobban? Gyes mellett 4 órában visszamenni dolgozni, vagy lemondani a gyest kivenni a felhalmozott szabadságaimat?

Figyelt kérdés
Mennem kellene dolgozni, de csak március végén lesz a gyermekem 3 éves, addig gyes-en lennék és 4 órában visszamennék dolgozni 3 hónapra, utána 8 órában. Ebben az esetben kifizetnének 2 hónap szabadságot. Vagy mondjam le most a gyest és kezdjem kivenni a szabadságaimat? Csak 4 órában tudok addig menni amíg nem ovis, azt meg lehet csinálni hogy heti 20 órában dolgozom és 20 órát szabadságon vagyok? A kafetéria szempontjából melyik megoldás a kedvezőbb? A 4 órásnak fél kafetéria jár egyáltalán vagy semmi? Bocs a sok kérdésért, csak tanácstalan vagyok.

2013. jan. 9. 11:01
 1/10 anonim ***** válasza:
Szerintem fölösleges bekavarni, maradt 4órában márciusig. Egyszerre nem lehet dolgozni meg szabin lenni is. Ezt a 2,5 hónapot már féllábon is kibírod.
2013. jan. 9. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Golan Trevize ***** válasza:

Amikor visszamész dolgozni, akkor a munkáltatód egyben kiadja a felgyülemlett szabadságaidat.

Nincs opciója pénzbeni megváltásra. Neked sem. Ez a törvény.

Erre az időszakra kérd magad 8 órába, a teljes fizetésed valószínűleg több lesz, mint a 4 órás munkaidő után járó fizetésed GYESsel.

Amikorra letelnek a szabadságaid, kérd át magad 4 órába.


Cafetériára meg nem fogunk tudni válaszolni, mert az nem "jár", hanem "adható", és a munkáltató dönti el, hogy kinek, mennyit, milyen feltételek mellett ad.

2013. jan. 9. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Ha GYES után kifizetné a szabijaidat, azt csak akkor tehetné meg ( ahogy az előző válaszoló is írta) ha megszünteti a munkaviszonyodat, majd írtok egy új szerződést- immár 4 órással. Ennek az a hátránya, hogy valszleg közös megegyezéssel zárjátok az előző munkaviszonyt, amikor is nem fog egy fitying végkielégítést sem fizetni, sőt, semmi garancia nem lesz arra, hogy az új szerződés aláírását követően ( próbaidő alatt) nem fog elbocsátani ( megteheti indoklás nélkül) illetve ha mégis "jó fej", akkor sincs garancia arra hogy a 4 órás munkaviszonyodat 3 hónap után 8 órásra módosítja.

Ez tehát az az eset, amikor kifizeti a szabadságodat ( de ezzel az előző munkaviszonyodat is meg kell szüntetnie).



Van lehetőséged arra, hogy a jelenlegi munkaszerződésedet HATÁROZOTT IDŐRE, azaz 3 hónapra MÓDOSÍTJÁTOK ( tehát nem megszüntetés / új szerződés) 4 órásra annak érdekében, hogy mellette a GYES-t igényelhesd. Hogy anyagilag így jobban jársz-e, mint a 8 órás szabadságaid kivételével, azt ki kell számolnod.

Amit még érdemes tudni, bár talán nem sokat oszt- szoroz a te esetedben, hogy amint visszamész dolgozni ( a gyermek 3 éves kora előtt is), a felmondási védelem megszűnik ( akkor is, ha a GYES-t még folyósítják).



Én is azt tartanám optimálisnak, ha kiveszed a szabikat, utána meg esetleg visszamész hamarabb dolgozni- 8 órában, vállalva, hogy az utolsó hónapra járó GYES-t nem kapod meg ( helyette a 8 órás munkabért kapnád).

2013. jan. 9. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
3-mas vagyok: a Cafeteria valóban a cég "belső ügye": kollektív szerződésben szokás erről rendelkezni, kérdezd meg erről a kollégákat vagy a főnöködet ( akivel jó a kapcsolatod), hogy 4 órásként mi jár és mi nem?
2013. jan. 9. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Golan Trevize ***** válasza:

3-as: NEM KELL megszüntetni a munkaviszonyt.

lehet módosítani is a munkaszerződést...

2013. jan. 9. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Golan Trevize ***** válasza:
bocsánat, visszavonom, hülye vagyok, teljesen félreolvastam, amit írtál.
2013. jan. 9. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat! Tudom hogy egyszerre nem lehet dolgozni és szabadságon is lenni, azért írtam, hogy 20 óra munka és 20 óra szabadság egy héten, mert ugye heti 40 óra a kötelező. Úgy gondoltam, hogy 2-3 napot dolgoznék, a többit szabadságon lennék. Igaz én kibírnám fél lábon is azt a 2,5 hónapot, csak a munkáltatóm nem. Vissza kell mennem, de még nem mehet oviba a gyerek.

Ha én törvényre hivatkozok, akkor konkrétan törvény és paragrafus számot is írok, valóban megváltozott a munka törvénykönyve, mely a gyed alatt járó szabadságokra is kitér, azonban a hatályba lépés előtt szülő nők szabadságára nem érvényes. Mivel a gyerekem három éves lesz, evidens hogy 2011 augusztusa előtt szültem. Tehát a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezése alapján a teljes szabadság kifizethető. A törvényi változás után maximum a fele fizethető ki és a felét ki kell adni.

A cafetériát illetően igazatok van, azt munkahelye válogatja, majd érdeklődöm.

2013. jan. 9. 18:38
 8/10 anonim ***** válasza:

"Ha én törvényre hivatkozok, akkor konkrétan törvény és paragrafus számot is írok"


2/3 vagyok.


A törvényi hivatkozás: 2013. január 1-től hatályos Mt. alapján "122. § (5) A szabadságot - a 125. §-ban foglaltakat kivéve - megváltani nem lehet."

és "125.§: A munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt meg kell váltani."


Abban igazad van hogy neked még a GYED teljes évére jár a szabi ( szemben a jelenleg hatályos fél éves szabállyal), de hogy az kifizethető- e a két fél megállapodása alapján, sajnos nem tudom megfelelő jogszabályi hivatkozással alátámasztani ( örülnék, ha valaki ezt megtalálná és belinkelné, mivel rám is vonatkozik ez a dolog).


Valamint 123. § (1) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni.

(3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni."

Ezt úgy értelmezem, hogy a bent maradt szabikat a visszameneteled után 60 napon belül kell hogy kiadja, ami kb 2 hónapnak felel meg, így legfeljebb "ügyes lepapírozással" tudom elképzelni a 20 óra szabi/20 óra munka dolgot, ami ugye munkaügyi ellenőrzéskor egy picit kockázatos.


Próbáld meg ezt az oldalt, itt a kérdésedre szakértő választ kapsz: [link]

2013. jan. 9. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Golan Trevize ***** válasza:

"Abban igazad van hogy neked még a GYED teljes évére jár a szabi ( szemben a jelenleg hatályos fél éves szabállyal), de hogy az kifizethető- e a két fél megállapodása alapján, sajnos nem tudom megfelelő jogszabályi hivatkozással alátámasztani ( örülnék, ha valaki ezt megtalálná és belinkelné, mivel rám is vonatkozik ez a dolog)."


Pont az általad idézett 122-es paragrafus alapján nem lehet a szabadságot pénzben megváltani. Ez alól egyetlen kivétel van, amit a 125-ös paragrafus említ, ha a munkaviszonyod megszűnésekor van még időarányosan olyan szabadságod, amit addig nem vettél ki.

2013. jan. 10. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nem tudom pontosan milyen rendeletet vagy jogszabályt olvasott fel nekem a munkaügyisünk, de abban szóról-szóra az előző kommentem szerint az szerepelt, hogy kifizethető a szabi és nem csak 50%-ban. Na mindegy. Mivel nekem 79 nap szabadságom halmozódott fel, igencsak érdekes lenne 60 napon belül kiadni azt. Úgy gondoltam végül, hogy kb. a felét kiveszem és a felét kifizettetem. A gyerek felügyeletét meg megoldom családon belül, hogy ne kelljen szerződést módosítani a 4 órás munka miatt. Köszönöm még egyszer a hozzászólásokat.
2013. jan. 10. 09:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!