Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » A következő gyermeknél jár-e...

A következő gyermeknél jár-e nekem a tgyás/gyed? Mi lesz az ellátás alapja?

Figyelt kérdés

A fiam 2011.03.20-án született. Végig járt a tgyás/gyed.

2013. 03. 21-től gyes-en vagyok.

Jelenleg várandós vagyok a második gyermekemmel.

A cégem nem fog visszavenni, ezt jelezték előre, ezért sem mentem vissza dolgozni. Ettől még a munkaviszonyom (passzívan), de élt, folyamatosan.

12. hétig nem akarom bejelenteni a várandósságot, ez kb. júliusban lenne. Onnantól, ha jól tudom, kiadják a szabadságokat (kb.31-35 nap), ha az letelik, táppénzre megyek. Addig négy hónapnyi gyes az alapom.



Aki ért hozzá, segítene? A sok információtól már teljesen összezavarodtam, fogalmam sincs, mennyi lesz az annyi.

Ha táppénzen leszek, közben valamelyik nagyszülő igényelheti a gyes-t? (Ha jól tudom, feltétel, hogy a mi lakcímünkre legyen bejelentve, ez nem gond.)


2013. jún. 5. 10:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Igen, járni fog a tgyás és gyed is. Ha írásban bejelented a munkáltatónál akár most is, hogy terhes vagy, nem rúghat ki. Arra figyelj, hogy 6 hónapnál többet ne legyél gyesen, mert akkor a minimálbér lesz az új gyeded alapja.

Ha kiveszed a szabikat, a gyest le kell mondani. Szabi lejárta után menj táppénzre, nem rúghatnak ki, lényeg, hogy írásban jelentsd be a terhességed.

Mivel nem lesz 180 bérezett napod szülés előtt, így a szerződés szerinti béred lesz a tgyás alapja, a gyed alapja pedig ugyanaz lesz, mint a tgyás alapja, vagyis a szerződés szerinti béred. Csak ne haladd meg a 6 hónap gyest!!!

A nagymama lehet gyesen, míg te táppénzen vagy, hiszen a táppénzt nem a gyermeked jogán kapod, hanem saját jogodon. Nem kell a nagymamának veletek egy lakcímre bejelentve lennie. A nagymama lehet nyugdíjas, ebben az esetben a teljes 28500 Ft gyest kapja, mivel neki már nem vonnak nyugdíjjárulékot.

Viszont a nagymama semmilyen kereső tevékenységet nem folytathat, még otthon sem, a gyerek 3 éves koráig. Ha nagymama kapja a gyest, a gyereket 3 éves koráig nem lehet bölcsődében vagy más intézményben nappali ellátásra elhelyezni!

2013. jún. 5. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Még annyi, hogy a 4 hónap gyes, illetve táppénz nem fogja befolyásolni a tgyás és gyed alapodat, hiszen ellátás alapja nem lehet másik ellátás alapja. Mindenképp a szerződés szerinti béred vagy tényleges béred lesz az alap, ha nem vész vissza dolgozni. Arra figyelj még, hogy mindenképpen biztosítva legyél a tgyás igénylésekor a munkahelyed által! Tehát írásban jelentsd be a terhességed és tudd igazolni, hogy bejelentetted, mondjuk egy saját példánnyal, amit a főnököddel lepecsételtetsz és aláíratod, hogy átvette a saját példányát, így nem rúghat ki, mert törvény által védve vagy!!
2013. jún. 5. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Jaj, nagyon szépen köszönöm a választ! :)

Gyes-en, még ha a 12. héten jelentem is be a terhességet, akkor is csak négy hónapot leszek. Remélem, nem is lesz semmi gond addig.

Mindenképpen írásban, nyomon követhető módon akartam bejelenteni a terhességet, eddig sem volt túl korrekt a cég.

Tényleg szuper volt a válasz, nagyon köszönöm még egyszer!

2013. jún. 5. 12:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!