Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Ha a tgyas alatt szünik meg a...

Ha a tgyas alatt szünik meg a munkahelyem, akkor a tgyast és a gyedet is kapom?

Figyelt kérdés
Sziasztok! 2014 január 20.-ra vagyok kiírva szülésre de december 31.én megszünik a határozott szerződésem.Én úgy számoltam hogy december 24-től elmehetek tgyasra(28 nappal szülés elött),de mivel 31-én megszünik a munkahelyem így kapom majd tovább a tgyast és a gyedet?Ha minden igaz,én úgy olvasgattam hogy passzív gyedet kapok,amit nem tudom miben más a normálisnál.Valamint nekem jan 11-től márc 11 ig munkanélkülin voltam,itt megszakadt a munkaviszonyom 30-nál tovább,így a tgyasom alapját miből számolják ki?A 2012 évből vagy a 2013 évből,ha még most dec 24-én igényelem.Köszönöm előre is a válaszokat

2013. júl. 13. 10:47
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Ha tgyás alatt szűnik meg a munkahelyed, akkor járni fog tovább a tgyás és passzív gyedet fogsz kapni. A passzív gyed azt jelenti, hogy nem lehet tovább vinni, vagyis ha a passzív gyed alatt újból teherbe esel, a 2. babával már nem leszel jogosult gyedre.

Ha volt 30 napnál több megszakításod, akkor a megszakítás előtti jövedelmet nem veszik figyelembe. Ebben az esetben a 2013-as jövedelemből fognak átlagbért számolni, ha van 180 bérezett napod 2013-ban. Ez meglesz, ha szeptember 11-ig biztosan nem mész táppénzre, ha meg decemberig dolgozol, akkor mindenképp a 2013-as átlagbéred lesz az alap.

2013. júl. 13. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ akkor végül is így még jó lesz,igen december 24.ig szeretnék dolgozni,a 2.baba miatt nem valmi jó hír de ez van.Abban tudnál még segíteni hogy,ha ebben az időszakban márc 11től- áprilisig volt még egy 12 napos megszakításom,(ott semmit nem kaptam)az gond-e,és hogy végül is hogy számoljak összeadjam a bérezett napokat ami egy hónapban pl 20 nap és átlagoljam hónapra és annak a 70%-a.?
2013. júl. 13. 11:13
 3/9 anonim ***** válasza:
63%
én még csak annyit tennék hozza hogy elvileg ha munk.megszünése utani 42napban megszülsz akkor ugyanugy jar a gyed.csak ez a passziv.tehat februar 10ig tuti megszülsz akkor kapod majd.
2013. júl. 13. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
köszönöm
2013. júl. 13. 12:09
 5/9 anonim ***** válasza:
Én azt hallottam, hogy ezt a 30 napos szabályt már eltörölték tavaly.... Szerintem különben sétálj el egy OEP (vagyis most már az adott megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási blablabla szerve....) ügyfélszolgálathoz és ott segíteni fognak. Én telefonon kérdeztem tőlük 1-2 alkalommal és mindig nagyon segítőkészek voltak.
2013. júl. 13. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Gondoltam bemegyek az államkincstárba úgy tudom ott is megtudják mondani ezeket a dolgokat..
2013. júl. 13. 18:26
 7/9 anonim ***** válasza:
Gondolom ott is tudnak segíteni, de a TGYÁS-t és a GYED-et az Egészségbiztosítási Pénztár állapítja meg és utalja, mivel ezek egészségügyi pénzbeli ellátásoknak minősülnek. Én ezért javasoltam az OEP ügyfélszolgálatot.
2013. júl. 13. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Szia, a 42 nap, amit írtak nem jó a gyedhez. Ha a munkaviszonyod megszűnik, és 42 napon belül szülsz, akkor a tgyás jár, de a gyed nem. Ilyenkor a tgyás passzív. Ha december 24-től elmégy tgyásra (nagyon helyesen :D ) Akkor a tgyásod rendesen kapod, és ekkor lesz passzív a gyeded. Ahogy az első válaszoló írta. És a te esetedben a 12 nap még nem számít megszakításnak, mert április előtt szülsz, tehát a tgyás alapja 2012, a gyed alapja 2013 lesz.
2013. júl. 14. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
ja bocsi akkor nem jol emlékeztem biztos.nem tom mért a gyedre emlékszem 42napnak
2013. júl. 14. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!