Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Veszélyeztetett terhes vagyok...

Veszélyeztetett terhes vagyok és táppénzen vagyok és a munkahelyem felszámolás alatt áll hogy meddig kapok táppénzt? És mi alapján számolják ki majd a tgyást meg a gyedet? 6 évet dolgoztam a cégnél. Köszönöm előre is a segítséget.

Figyelt kérdés
2012. júl. 6. 08:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Mivel a cég f.a. van, így a te munkaviszonyoddal semmi sem történt. Most a felszámolóbiztos a "főnök", ez elég hosszú folyamat. Igazából a felszámolás nem befolyásol önmagában semmit. Tgyás és a gyed számítása:


TGYÁS


A 2010. május elsejét követően született gyermekekre tekintettel igényelt ellátás esetében a terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt (a doksi végén röviden összefoglalva, hogy mi minősül biztosítási jogviszonynak), és a biztosítás fennállása alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül. Annak jár továbbá, aki a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül, vagy a biztosítás megszűnését követően táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül.


A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. A szülési szabadság időtartamát klasszikusan a Munka Törvénykönyve szabályozza, de más biztosítási jogviszonyban állókra, így például egyéni és társas vállalkozókra, megbízási szerződéssel dolgozókra, álláskeresési támogatásban részesülőkre is ugyanúgy kell alkalmazni.


Összege változatlanul a táppénzszámítás módszertanának alapján számított átlagkereset 70%-a, felső korlátja nincs, viszont érvényesek rá a megváltozott adó-és TB szabályok, tehát a megnövelt járulékfizetés (10%) ezt a jövedelmet is érinti, viszont alacsony összeg esetén sem jár adójóváírás többé. És mivel ez nem klasszikus bér, gondolom, senki nem fogja semmilyen megfontolás alapján kompenzálni a veszteséget. A magasabb összegű (mostantól már csak a jövedelem 2.424.000 Ft feletti részét kell szuperbruttósítani) feletti TGYÁS esetében marad a szuperbruttó alapján történő SZJA adóztatás, az adójóváírás e sávban már csak egy darabig járna (de nem jár), akiknek eddig sem járt volna az adójóváírás, azok „csak” a megemelt járulék miatti fizetnivaló összegét bukják.


GYED


A GYED jogosultsági alapja nem változott, a megelőző biztosítási jogviszony hosszától függ a hossza, összege pedig az átlagkeresettől, de a TGYÁS-sal ellentétben az összege maximálva van. A gyed igényléséhez 365 napos munkaviszonnyal kell a szülés előtti időben rendelkezni. A GYED a szülés idejét megelőző, biztosított viszony idejéig, vagy maximum két évig kapható. Gyakorlatban tehát minimum egy, maximum két évig jár a GYED, mivel minimum 365 nap biztosítás kell a jogosultsághoz.


A gyed legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetve ha azt nem vették igénybe, akkor az annak megfelelő időtartam (szüléstől 168 nap) lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző két éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek második életévének betöltéséig jár.


Összege a naptári napi átlagkereset hetven százaléka, de maximum bruttó 130.200 Ft (a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a). A minimálbér-emelés miatt a bruttó összeg több, mint 2011-ben, ami azoknak kedvez, akik a minimálbér kétszeresénél magasabb átlagkeresettel rendelkeztek, tehát a maximális összegű GYED-re jogosultak. Adózási szempontból a 2012-ben bevezetett rendszer hátránya ugyanaz, mint a TGYÁS-nál, csak itt mindenkit érint, aki egész évben csak GYED-et kap, vagy GYED-del és későbbi fizetéssel együtt is a korábbi szabályok szerint adójóváírásra volt jogosult. Ezt ugyanis eltörölték, GYED-en lévőket sem fognak kompenzálni az eddig ismert jogszabályok alapján, a GYED-ből tehát 2012-ben magasabb összegű járulékot és magasabb összegű SZJA-t fognak vonni, tehát kevesebb marad belőle, amit a többségnek nem fog a valamivel magasabb plafon ellentételezni.



Írd be a googliba, hogy tgyás és gyed kalkulátor, és kiadja a pontos összeget.

2012. júl. 6. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Annyit tennék hozzá az első válaszhoz, hogy a tgyásnak is lesz maximuma, ha nincsen 180 bérezett nap - annyi lesz a maximuma, mint a gyednek.
2012. júl. 8. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!