Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » GYED után visszamennék dolgozn...

GYED után visszamennék dolgozni. Lenne néhány kérdésem: hogyan lenne legkedvezőbb a második gyerkőcnél a számítás?

Figyelt kérdés
Szóval arra lennék kíváncsi, ha a GYED után visszamegyek dolgozni jövő augusztusban, akkor abban az évben már nem lesz 180 ledolgozott napom. Ha tervezünk második babót, akkor 2015-ben kell ennek meglennie, hogy a bérem alapján legyek jogosult a Tgyásra és a Gyed-re? Vagy akkor a szerződéses bérem alapján számolják már. Szeretnék azért 1-2 évet dolgozni, csak érdekel a dolog. És mi van akkor, ha nem bölcsis lesz a fiam, hanem anyukám veszi igénybe a Gyes-t? Ő nyugdíj mellett megteheti? Köszönöm.
2013. szept. 21. 22:33
 1/5 anonim ***** válasza:
Én úgy hallottam, hogy változtak a számítási szabályok, és április után született gyerekekre már máshogy számolnak, nem átlagbért. Szóval nézz utána mindenképp. (Én csak örültem, hogy még előtte meglesz a babám és nekem még beleszámítanak majd a jutalmak is.) Egyébként addig még akármi változhat, (sajnos) nem lehet eléggé biztosan tervezni.
2013. szept. 21. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nekem az már mindegy, hogy átlagbér vagy szerződéses bér (szinte) a lényeg, hogy mikortól nem a minimálbért veszik alapul. Igen változnak a szabályok, de én mindenképpen visszamegyek 2-3 évre dolgozni, legalábbis most így tervezem. Amikor felvettek, akkor is korrekt módon tartottam, hogy 2 évig biztosan nem megyek babázni és most is ehhez tartom magam. Legyen hosszútávú, biztos munkahelyem, kölcsönös bizalmon alapuló, mert szerencsére ilyen helyem van és imádom a szakmámat.
2013. szept. 22. 09:58
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha gyed után egyből visszamégy dolgozni, és olyan hamar megszületik a második, hogy nem lesz 180 bérezett nap, úgy a tgyásod alapja a tényleges béred lesz (mindegy hány napot dolgoztál, ha 2 napot, akkor azon a két napon kapott tényleges bér lesz az alapja) csak a felső korlátja a minimálbér kétszerese.

Ezután a gyed alapja is ez lesz.

Tehát a szerinti béred kizárólag akkor lesz alap, ha egyetlen napot sem dolgozol, vagy vagy szabin.

Ha később születik, akkor a 180 nap úgyis meg lehet, hogy augusztustól márciusig (pl). Ha 2015-ben dolgozol júliusig, és 2016- ban szülsz, akkor már a 2015-ös béred lesz az alapja, korlátozás nélkül.

Persze a jelenlegi szabályok szerint, 2015-ig még minden megváltozhat így erre azért ne építs. Jelenlegi változás egyelőre úgy néz ki annyi lesz, hogy ha munkahelyet váltasz, a korábbi munkahelyeden kapott bért akkor sem számítják be, ha nem volt a két munka között megszakítás.


Ha nem megy bölcsibe a fiad, nyugodtan lehet vele anyukád, nyugdíj mellett jár a gyes.

2013. szept. 22. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. szept. 22. 10:57
 5/5 anonim ***** válasza:

Minimálbér csak akkor lenne a gyed alapja, ha te több mint 180 napot vagy gyesen a tárgyévben. Vagyis, ha 2015-ben szülsz és még 2015-ben igényeled meg a gyedet, akkor a 2014-es évet nézik, vagyis 2014-ben nem lehetsz 180 napnál többet gyesen. De ha nagymama megy gyesre, akkor mindegy. Nyugdíjas nagyszülő mehet gyesre, de akkor a gyerek nem lehet bölcsis és a nagymama nem dolgozhat semmit.

Minden más esetben átlagbért számolnak vagy szerződés szerinti bért vesznek alapul, ha a munkaviszonyod ugyanúgy fennáll.

Változás annyi történt, ha esetleg új munkahelyre mész, akkor a régi munkahelyen szerzett jövedelmed nem veszik figyelembe a tgyás és gyed összegének a kiszámításánál.

2013. szept. 22. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!