Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Van köztetek olyan, akinek a...

Van köztetek olyan, akinek a bölcsis beszoktatási idő alatt nem kellett visszamondania a GYED-et, hanem kaphatta végig, míg le nem telik?

Figyelt kérdés

Ha igen,akkor nem lett belőle baj???

Nálunk a vezető azt mondta,hogy nem kell visszamondanom a beszoktatási időre,de akiket ismerek,azoknak vissza kellet...


2013. szept. 24. 12:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Ilyen nem lehet az tövényi kötelezettség.
2013. szept. 24. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Vidéki vagyok és családi napközibe fog járni a lányom.Nekem le kellett adnom a papírokat(orvosi igazolás,anyakönyvi,mikor jár le a gyed,jelentkezési lap) és onnantól járunk beszoktatásra.Okt.30-án lejár a gyed és 31-től már mehet is.
2013. szept. 24. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Én is úgy tudom, hogy nem vagy jogosult 2 féle ellátásra (egy gyerek jogán); vagy GYED, vagy bölcsi, kettőt nem támogat az állam.

GYES-en lehetsz a beszoktatás alatt, nekem így mondták.

2013. szept. 24. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Nálunk már szülőin mondták, hogy aki gyeden van, annak vissza kell mondania, addig nem járhat a gyerek
2013. szept. 24. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos én a családból is ismerek olyat, aki (alapítványi-magán)bölcsibe adta a gyermekét, ott hitegették, hogy nem kell lemondania a GYED-ről. Az intézmény ellen vizsgálat van (jogosulatlan költségvetési támogatás igénylése miatt)- idő, hogy mikor jutnak el hozzájuk. Pedig jóhiszemű volt, a "bűne" mindössze a tudatlansága volt és az, hogy elhitte a vezető szóbeli tájékoztatását.


Amikor igényled a GYED-et, akkor ott alul az apróbetűs résznél az van, hogy 15 napod van bejelenteni a változást- valamint van jogszabály arra is, hogy egy gyermek után nem lehet két ilyen jogcímen ellátást felvenni.

Tehát vagy a bölcsőde igényli a gyermeked után a neki járó normatív állami táomgatást, vagy te kapod a gyed-et.


Ki fog derülni viszonylag hamar, mert tavaly óta az intézmények is TAJ szám alapján is jelentik a gyerekeket és a te jogosultságod is jelölve van a gyermek taj számával a rendszerben- ez tényleg összeér.


Azt tudd, hogy ezesetben nemcsak a jogosulatlanul felvett támogatást kell visszafizetni (igen, a szülőnek, mert ő kapta korábban az ellátást és ő nem tájékoztatta ezesetben sem a folyósítót, sem a bölcsődét), hanem jó kis büntetésre is számíthat, melynek mértékét ugyancsak jogszabály tartalmazza és behajtható.


Nem éri meg kockáztatni, valamint még azt is hozzátenném, hogy nem is tisztességes.

A gyed arra szolgál, hogy a szülő gondozhassa a kisgyermekét, akkor miért kellene bölcsődébe adni?

A bölcsőde pedig a dolgozó szülő gyermekét hivatott ellátni, gondozni addig, amíg a szülő dolgozik- tehát a két történtet tisztességesen nem is találkozik egymással.


A bölcsődevezető esetleg arra gondolhatott, hogy a gyed lemondására 15 napod van- talán ennyi idő alatt a gyermek beszokik- tehát a bejelentést megteheted 15 napon belül, de az adott dátumra visszamenőleg. (tehát ha a gyermek szeptember 01-én kezdi a bölcsit, akkor még 14-én is küldheted a tb-nek a levelet, de 01-től már nem kéred az ellátásodat)


Az intézményvezetőnél pontosan kérdezz rá, adott esetben kérj igazolást arról, hogy mikortól veszik igénybe a gyermeked után az állami normatív támogatást- mert esetleg olyan is lehetséges, hogy az intézmény a beszoktatás után, pl. a második héttől jelenti a gyereket (bár ezt azért furcsának találnám, az önkormányzati intézményeknél bizony minden forint számít)

Másnaptól köteles vagy lemondani.

(ha ilyen igazolás nincs vagy nem adnak ki, akkor a veled megkötött gondozási szerződésen szereplő dátum, vagyis az ellátás kezdetére megjelölt nap az irányadó és akkor onnantól számított naptól vagy köteles lemondani).


Azt is érdemes tudni, hogy a bölcsődék működéséről szóló ún. szociális tv végrehajtási rendeletében szerepel az is, hogy az intézményvezető kötelessége írásban tájékoztatni az ellátást igénybevevőt (szülőt) arról, hogy a gyermek után normatív támogatást vesznek igénybe, illetve az ő kötelessége felhívni a figyelmet a kettős finanszírozás elkerülésére. Ettől még a szülőt fogják büntetni.

(ez egyébként a gondozási szerződésekben vagy a házirendben vagy a fenntartó pl. önkormányzatnál, vagy a működési engedélyben megvan).


A fent leírtak egyetlen esetben nem érvényesek: a valóban állami normatív támogatást igénybe NEM vevő, tisztán magánellátásokban. Ilyen nagyon kevés van és nem pártízezer forint a gondozási díj, hanem jóval több, százezres mértékű.


Ha olyan helyzetbe kerültél, hogy korábban kellett volna lejelentened a változásokat (vagyis a gyerek már 15 napnál régebben bölcsis, te pedig felveszed az ellátást továbbra is), akkor menj be a tb-hez (vagy ha a munkáltatód kifizető, akkor ott is tudnak infót adni) és kérd az ellátás megszüntetését visszamenőleg- ezesetben majd a pénzt is vissza kell fizetni, viszont jóhiszeműségre lehet hivatkozni és büntetést nagy valószínűséggel nem fognak rád kiszabni.

Ha lapítasz, akkor biztosra veheted.


Az ilyenekkel operáló intézményvezetőről is megvan a véleményem és megérdemelne egy tételes vizsálatot, mert ha valakinek, hát neki KÖTELESSÉGE tudni a vonatkozó jogszabályokat, míg a szülőket esetleg félre lehet vezetni és azt is el tudom képzelni, hogy van olyan szülő, aki jóhiszeműen követ el ilyet, pont mert a vezető erről tájékoztatta.


(el tudom képzelni, hogy pár évvel ezelőtt ezt a "trükköt" ég el lehetett játszani, mostanában már kevésbé)


Remélem, tudtam segíteni. Szép napot.

2013. szept. 24. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat mindenkinek!
2013. szept. 25. 21:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!