Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Tgyás és Gyed változás! Van...

Tgyás és Gyed változás! Van itt olyan, aki ért ehhez? Adatok lent!

Figyelt kérdés

Gyed alatt született a második babám. Ez esetben mi a második gyereknél a Tgyás és a Gyed számítás alapja? Azt mondja a tb szakérő, hogy NEM A SZERZŐDÉS SZERINTI BÉREM, valami változás miatt. Igaz ez?

Első gyerek 2011.09.06-án született.

Második gyerek 2013.04.03-én született. (GYED ALATT)

GYED-et vettem igénybe az első gyerek után: 2013.09.02-ig (így érte meg legjobban).

Szeptember 1-én megemelték a fizetésemet (tanár vagyok), kaptam új szerződést is.

Szeptember hónapban: 09.06-ig első gyerek után igényeltem még a GYED-et, 10 napra a Tgyást (ennyi volt még a 168 napból) és a maradék időre a második gyerek utáni GYED-et kértem. Sokkal kevesebbet kaptam, mint gondoltam. Én azt gondoltam, hogy GYED alatt szülés esetén a második gyereknél a szerződés szerinti bér lesz az ellátás alapja és változott ez júliusban, de az nem érintheti a 2014.05.11 előtt született babákat. Akkor most mi van mégis? Segítsen, aki ért hozzá! Köszönöm.



2013. okt. 3. 11:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Rád még abszolút a régi szabályozás érvényes.


A tgyásod alapja a szerződés szerinti béred kell legyen, míg a gyeded alapja ugyanez a kedvezményszabály miatt.

2013. okt. 3. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ja annyi még, hogy a szeptemberben megemelt fizetésed semminek nem lesz alapja, mert mind a tgyás, mind a gyed alapjának meghatározásakor a szülés időpontja az irányadó. A tgyásé alapból, a gyedé meg azért, mert aa gyed alapja ugyanaz, mint a tgyásé. Tehát a szeptember előtti szerződés szerinti béred az alap.
2013. okt. 3. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Még a bérszámfejtőm mondta fél éve, ha változik a szerződés szerinti bér, akkor ilyenkor a GYED/ TGYÁS felülvizsgálatát lehet kérni. Ez sem igaz?

Köszönöm a válaszokat: tudtok törvényi hivatkozást mellékelni?

2013. okt. 3. 11:52
 4/5 A kérdező kommentje:
Tudsz törvényi hivatkozást mellékelni? Hogy egész pontos legyek. :)
2013. okt. 3. 11:54
 5/5 anonim ***** válasza:

"Még a bérszámfejtőm mondta fél éve, ha változik a szerződés szerinti bér, akkor ilyenkor a GYED/ TGYÁS felülvizsgálatát lehet kérni. Ez sem igaz?"


Nem ez így nem igaz. A szerződéses bér változása a már megállapított ellátások összegére semmilyen hatással nincs. Felülvizsgálat akkor van (hivatalból, nem kérni kell) ha a minimálbér változása miatt a felső korlát emelkedik, és a megemelkedett maximum alapján több járna. De mindig az a jövedelem az irányadó, amit igényléskor megállapítanak. Gondolj bele - ez logikus is, hiszen az ellátásokat az alapján kapod, hogy milyen mértékben fizettél eb járulékot - egy későbbi, egyelőre csak papíron szereplő jövedelememelkedés nem alapoz meg semmit, hiszen az után nem fizettél semmilyen járulékot.


A tgyás alapja:

eb törvény (1997. évi LXXXIII. törvény) 42. §

(1) A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70%-a.

(2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani. (ez a bekezdés kimondja, hogy (48. § (1)

(2)A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3)Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [48/A. § (1) bekezdés] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.


(3)A (2) bekezdésben nem említett biztosított terhességi-gyermekágyi segélyének naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.



Tehát ha volt ha volt 180 bérezett nap, akkor a táppénzszabályok az irányadóak, ha nem volt akkor a szerződéses bér a tgyás alapja, de van maxmimuma, annyi mint a gyednek.



A gyed alapja ugyanebben a törvényben van meghatározva, ha volt 180 bérezett nap, de bemásolom, hogy mi vonatkozik a te esetedre:

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani.


Nálad ez a tgyás, tehát értelemszerűen a tgyás alapja lesz a gyed alapja is.

2013. okt. 3. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!