Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Második baba tervezés - így...

Második baba tervezés - így mi lesz az új gyedem/gyesem alapja?

Figyelt kérdés

Idén, 2013-ban végig GYED-et kapok, kisfiam jövő év elején lesz 2 éves. Munkahelyem megvan, rendesen be voltam jelentve. Ha még GYED alatt esek teherbe, akkor mi lesz az alap a következő esetekben?


A) Nem megyek vissza dolgozni és még a GYES alatt megszületik a tesó - akkor a 2013-as naptári évet nézik, vagy az a helyes, hogy mennyi a GYED/GYES napok aránya, és a GYES ne haladja meg a 180 napot? Ha nem haladja meg, akkor a régi fizetésem az alapja, ha meghaladja, akkor a minimálbér?


B) Visszamegyek dolgozni - itt mindegy, hogy hány hónapot leszek bejelentve, az új fizetésem felszorozva lesz az alapja? Tehát ez esetben már mindegy, hogy mikor születik meg?


Köszi!


2013. okt. 17. 12:30
 1/2 Gyönyörűséges ***** válasza:

Szia, nekem gyed-be szuletik a teso, igy terveztuk es szerencsere sikerult, elso baba 2.probalkozasra jott, most 5.probalkozasra lett pozitiv tesztem, szoptattam stb...

Ha jol tudom akkor a gyes ne haladja meg azt a 180 napot, akkor a szerzodes szerinti bered lesz a gyed alapja tehat annyi penzt kapsz mint most. De szerintem letezik olyan megoldas is h gyes helyett menj tappenzre. A legpontosabb infot a teruletileg illetekes kormanyablak ad felvilagositast. En annak idejen telefonon is erdeklodtem es segitettek. Ha valamit nem jol irtam akkor ne haragudj.

2013. okt. 17. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Ha 2013-ban szülsz, akkor a tgyás alapja a szerződés szerinti béred, kivéve, ha meghaladja a minimálbér kétszeresét, akkor a minimálbér kétszerese lesz a tgyás alapja. Ha a gyed igénylés 2014-ben történik már, akkor arra kell figyelni, hogy 2013-ban ne legyél 180 napnl többet gyesen, mert akkor a minimálbér lesz a gyed alapja, de mivel jövőre lesz a gyermeked 2 éves, így ez a veszély nem áll fent. Ha a gyed igénylés esetleg 2015-re esik már, akkor kell figyelni, hogy 2014-ben ne legyél 180 napnál többet gyesen, vagy elmész terhesen táppénzre, vagy a gyed lejárta után visszamész dolgozni. Ha visszamész dolgozni és legalább 180 bérezett napod lesz, akkor újból az átlagbéred lesz a tgyás és gyed alapja.
2013. okt. 17. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!