Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Újszülöttel költözünk vissza...

Újszülöttel költözünk vissza Magyarországra két év franciaországi tartózkodás után. Mit hogyan kell igényelni?

Figyelt kérdés
Itt kint nem volt munkánk, tanultunk. Az első babánk itt fog születni, májusra várjuk. Szeptemberben szeretnénk hazaköltözni. Mire számíthatunk, milyen juttatások járnak ilyen helyzetben? Hol és milyen papírokkal kell megigényelni bármelyik segélyt?

2013. dec. 2. 14:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
17%

ha nem dolgoztatok, Gyes- gyed-et nem kaphattok

bejelntkeztek a munkaügyi központba álláskeresőként, ha munkát kerestek, és egy év után jár majk kb havi 23000

Az önkormányzatnál esetleg a baba miatt kaphatsz valami kis segélyt, de sokra ne számíts, ha nem színes a bőröd

2013. dec. 2. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
50%
Tudom nem ide tartozik, de jól meggondoltátok?! Ide? Vissza? Gyesen kívül semmire nem számíthatsz (az netto 22 ezer), esetleg családi pótlékra leszel még jogosult, az 12.500 Ft.
2013. dec. 2. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Ezek szerint a helyi illetékes önkormányzathoz kell fordulnunk majd? Esetleg tudjátok, milyen igazolásokat, papírokat kell vinni?


(OFF: Muszáj hazamennünk, itt nem kapunk munkát, hiába van itteni végzettségünk, diploma, több nyelvtudás, akármi. Szóval nem könnyű itt sem. Ráadásul itt "egyedül lennénk" a babára, otthon legalább segítenek az ismerősök, család, barátok... ON)

2013. dec. 2. 15:02
 4/11 anonim ***** válasza:
70%
Az Államkincstár oldaláról le tudjátok tölteni a gyes igénylőt, meg a csp igénylőlapot, azon fel van tüntetve, miket kell csatolni hozzá.
2013. dec. 2. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Az első kicsit hülyeségeket írt. Ha még nem volt munkátok, akkor Gyermeknevelési segélyt, vagyis GYEST kaphatsz, az alanyi jogon jár. Ennek nettó összege 25.650 Ft havonta. Illetve kapsz családi pótlékot, ami 1 gyerekre 12 ezer körül van havonta. Esetleg az önkormányzatnál tudsz majd gyermekvédelmi segélyt kérni, ez szociális alapon megy, ha megkapjátok, akkor évente kétszer adnak Erzsébet-utalványt, kb. 6 ezer forintot.

Aki a gyest kapja, annak a TB-t nem kell fizetnie, mert a gyesen lévőnek alanyi jogon jár az ingyenes orvosi ellátás.

Ha hazaköltöztök, a területileg illetékes védőnőhöz is el kell majd menj, gyermekorvost szabadon lehet választani.

A gyest és a családi pótlékot a Magyar Államkincstárban kell majd igényelni, minden megyeszékhelyen van belőle kirendeltség.

2013. dec. 2. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Bocs az offért,de ott nem kapnátok több támogatást a babára mint itthon??Mi most készülünk külföldre,mert itthon két fizubol nem tudunk megélni,és nem azért mert akkora igényeink vannak....
2013. dec. 2. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletezést, pontoztam! ;)


OFF: Lehet, hogy otthon két fizuból is nehéz megélni, de legalább van munkátok. Itt sajnos szinte lehetetlen munkát szerezni. Nekem van diplomám, férjem is most végez, óvódától-felnőttoktatásig több területen is van végzettségünk, tapasztalatunk, én négy, ő három nyelven beszél (a magyarral együtt). Tehát nem rajtunk múlik, de sajnos ha van francia, aki hasonlóan alkalmas a pozícióra (esetleg még pocsékabbul beszél angolul és a saját nyelvén is helytelenül ír), akkor is őt veszik fel inkább. A munka tv. könyve igyekszik kiiktatni az elfogultságot, de a gyakorlatban ez lehetetlen. Mindig megindokolják, miért találtak helyetted valakit, aki "alkalmasabb". :/


Nem tudom, melyik országba készültök, de érdemes meggondolni. Mindenhol egyre nehezebben viselik az idegeneket, nagy az ellenállás. Még akikre "barátokként" gondolok itt kint, azok sem lelkesednek érte, hogy letelepedjünk. Nem feltétlen rosszindulatból, de senki nem segít munkát találni, fontosabb nekik, hogy a saját népük jól éljen - amit azért megértek.

2013. dec. 3. 10:25
 8/11 anonim ***** válasza:
Megértelek igy...az meg hogy van munkánk:-kereskedelem,ami nálunk azt jelenti hogy reggel fél 7re visszük a gyereket oviba,párom 8 körül ér haza,én meg este 10re.Még szerencse hogy vannak mamák akik segitenek.hétvége nincs sokszor,a fizu nulla,mert kettőnké nincs 250 sem...ha lenne mégegy gyerek,akkor kettőt nem lehetne olyan könnyen a mamákra bizni,vagy más melo kéne nekem,ami itt kihalásos alapon megy,igy esélytelen,ezért is nincs még teso:(((
2013. dec. 3. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Az anyasági támogatást senki sem említette még. Az 64000 forint egyszeri juttatás. Normál esetben csak az jogosult rá, aki Magyarországon járt minimum 4szer terhestanácsadásra. DE, van arra lehetőség, hogy az is igényelje, aki hitelt érdemlően igazolni tudja, hogy a terhesség alatt legalább 5 hónapon keresztül folyamatosan külföldön tartózkodott. Egy ilyen igazolást mindenképpen szerezzetek be, mielőtt hazajöttök, ehhez azért előtte telefonon hívd fel az Államkincstárt, és kérdezd meg tőlük, hogy honnan és milyen igazolást kérjél. Ami még fontos, hogy a szülést követően csak 6 hónapon belül lehet megigényelni, de ha szeptemberben már itthon lesztek, és májusban születik, akkor még bele fogtok férni.


Ezen kívül a gyest és családi pótlékot fogod tudni megigényelni. Illetve a párod minél hamarabb keressen majd munkát itthon.


Szerintem addig is érdemes az államkincstár oldalát böngészni, hogy tisztában legyél a dolgokkal és igényléssel. Ha hazajöttök keress egy egy gyerekorvost, és jelentkezz be a területileg illetékes védőnőhöz, esetleg ők is segítenek majd az ellátások igénylésében. Illetve az oltások miatt fontos még ez, mert nem biztos, hogy egyforma az oltási rend a két országban, lehet hogy valamit majd pótolni kell a babánál.


Szerintem azért Franciaországban is érdemes utána kérdezni, hogy ott abban a 4 hónapban nem jár-e valami segély, mert munka és segítség nélkül is meg kell élni addig valahogy a babával.

2013. dec. 4. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!


Nagyon köszönöm a kiegészítést! Az Államkincstár honlapját már én is nézegettem, szerintem írok nekik egy emailt még nyár elején, hogy minden papírunk meglegyen, mire megyünk.

Egyébként itt is kapunk támogatást, ezeket már érkezésünkkor elintéztük, s a terhesség kezdete óta csak gyarapodnak. (Hála isten!)


Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat!

2013. dec. 4. 18:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!