Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogyan és milyen feltételekkel...

Hogyan és milyen feltételekkel lehet a szüléshez és a gyermekneveléshez kapcsolatos támogatásokat igényelni itthon és Ausztriában?

Figyelt kérdés
Mi szezonálisan dolgozunk párommal Ausztriában, és úgy néz ki babás vagyok. Igaz még az elején vagyunk, de szeretnénk előre felkészülni és tudni mindent. Bejelentett lakcímünk nincs, mivel mindig a szezonra jövünk ki dolgozni. Úgy olvastam odahaz nem kaphatok csak gyes-t, mivel nincs otthoni munkaviszonyom, de ahogy elnézem itt sem járna az ún. Mutterschutz, mert addigra vége a szezonnak. Valaki tudna segíteni és elmagyarázni, hogyan működik a rendszer akár itthon, akár Ausztriában? Előre is köszi a segítséget!

2013. dec. 28. 17:47
 1/10 anonim ***** válasza:
Gyes alanyi jogon jár itthon, úgyhogy azt megkapod, plusz a családi pótlékot és az egyszeri anyasági támogatást is. Mivel ezek után a párod fog kint dolgozni, igényelheti a családi pótlék különbözetet. Ezt majd csak 2015 januárjában tudjátok megigényelni a 2014-es évre visszamenőleg, és egy összegben kapjátok meg az igényléstől számított pár hónap múlva. Kint az AMS-nél kérjétek el az ehhez szükséges nyomtatványokat.
2013. dec. 31. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszi. Eseteleg még olyanban tudnál segíteni, hogy létezik-e hogy otthon szeretnék szülni, de Ausztriából kapnánk a juttatást? Meg ez lehet hülye kérdés lesz, de ha itt Ausztriában születne, akkor osztrák állampolgárként lenne anyakönyveztetve? Vagy lehetne neki magyar anyakönyve?
2013. dec. 31. 14:44
 3/10 anonim ***** válasza:
Ha nem volt munkaviszonyod és a párod kint dolgozik itthonról nem igényelhetsz gyest csak kintről és csp-t is.Olvass utána! Hiába alanyi jogon jár itthon,ha nincs munkaviszony az apa munkavégzési országa lesz a kifizető hely!! Ha dolgoztál akkor pedig évente kapjátok egyszer a különbözetet.Én most fogok szülni és a párom Ausztriában dolgozik onnan a friss infó!
2013. dec. 31. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Automatikusan magyar állampolgár lesz ha mint 2 szülő magyar,de ha kint szülsz akkor + 3 hó ügyintézés mert itthon is anyakönyvezni kell a babát! Jobban jársz ha itthon szülsz mert egyből lesznek papírok és igényelheted is a kinti gyest + családit,ha itthon nem volt munkaviszony :)
2013. dec. 31. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Azért nem értem igazán, mert kollégámáknál most van baba és azt mondta, hogy annak, hogy idekinn, Ausztriából igényelhessünk ellátást, ahhoz itt kell megszületnie. De ezek szerint akkor nem kötelező?
2014. jan. 1. 00:59
 6/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem kell kint születnie,elég ha az egyik szülő kint dolgozik,ha kint szülöd meg akkor kapsz osztrák vagy nemzetközi anyakönyvit és azt itthon is el kell fogadtatni,hogy kapjon állampolgárságot.A 2 ország egymást közt adatot egyeztet,hogy ki a kifizető állam és ki fog különbözetet fizetni.Erről kaptok határozatot majd és e szerint fizetnek,amit néznek ,hol él a baba melyik országban,ha ott van dolgozó szülő akkor az a kifizető állam.Amennyiben csak háztartásbeli vagy és apa kint dolgozik akkor kintről kapsz mindent.Olvas utána bonyolult és hosszadalmas!!! Legalább 6-7 hónap mire pénzt láttok ,szóval kitartás.Mi most adtuk be a különbözetre és elvileg nyár végén kapjuk meg!


kicsi segítség!

[link]

2014. jan. 1. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Dehogynem igényelhet gyest. Mint mondtam, alanyi jogon jár, jövedelemtől függetlenül. [link]

Tudom, mert ebben a helyzetben vagyunk.

2014. jan. 1. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Te tudod,de figyelj rá nehogy vissza fizettessék veled!Nekem a MÁK még munkáltatóit is bekért mert tartós beteg gyerek mellett kapom a gyest! És a munka miatt jár különben vissza kellett volna fizetnem 1 évnyi gyest+ családit és ez decemberi friss infó!! Hívd fel a mákot az a tuti,vagy írj emailt megválaszolják korrekten.
2014. jan. 1. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a válaszokat. Hát ez tényleg bonyolult.. Akkor ezek szerint Ausztriából csak a baba születése utáni 7. hónapban látnánk valamit az ellátásból?
2014. jan. 1. 23:46
 10/10 anonim ***** válasza:

Igen ,sajnos nagyon hosszadalmas..Itthon a Máknál is 90 nap és kivárják kint is..Kérdezz utána a Te esetedben mi a jobb!! Nagyon szeretik elkeverni a már beküldött papírokat..és akkor újra még 90 nap..szóval hosszadalmas,de megéri mert több pénzt fogsz kapni.


üdv

2014. jan. 3. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!