Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Maximális GYED-et kapók, ti...

Maximális GYED-et kapók, ti 2014 januárra már az új,2014-es minimálbér alapján számolt összeget kaptátok?

Figyelt kérdés
Maximális GYED-et kapok, ami ugye a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a. Elvileg, ha a minimálbér nő, akkor a max. GYED összege is, mégis most januárra ugyanakkora összeget kaptam mint tavaly is. Nem értem, amikor tavaly év elején emelkedett a minimálbér, akkor ezt az emelést automatikusan megkaptam, most viszont nem. Mielőtt reklamálok a munkáltatómnál, gondoltam rákérdezek ti magasabb összeget kaptatok-e mint decemberben, hátha volt valamilyen jogszabálymódosítás amiről nem tudok, és most külön kérni kell a nagyobb összeget, vagy bevezették, hogy idéntől csak az új GYED-eseknek jár az emelés, vagy nem tudom... (Mielőtt valaki felhozná, az új minimálbér kétszeresének 70%-ánál is jóval magasabb a szerződés szerinti bérem 70%-a, szóval nem ezért nem kaptam többet.) Ha jól számoltam, havi 3-4000 forinttal kellene többet kapni mint tavaly.
2014. febr. 3. 12:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Én még nem kaptam meg a januári GYED-et, valószínűleg holnap lesz a számlámon, de elvileg úgy kellene lennie, ahogy írod.
2014. febr. 3. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Szerintem is úgy kellene... :-) Majd beírod, hogy többet kaptál-e? Tényleg nem akarom a munkáltatót sem zaklatni, hátha valami elkerülte az én figyelmemet is, és idén már esetleg nem emelik a "régi" GYED-esek pénzét...bár a családbarát politika jegyében ez furcsa lenne...
2014. febr. 3. 12:38
 3/13 anonim ***** válasza:

Én megkaptam ma a januári gyedet, és magasabb mint amit januárban kaptam.


(De azt ugye tudod, hogy a gyedet anno nem a szerződés szerinti béredből számolták? Ha ez előtt a baba előtt nem volt 180 bérezett napod, akkor neked nem fog emelkedni a gyeded :) )

2014. febr. 3. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Pont, hogy a szerződés szerintiből számolták most, azért mert nem volt meg a 180 napom (tavaly márc. 4-én járt le az elsővel a GYED, május 6-ig sima szabadságon voltam, és onnan TGYÁS majd októbertől GYED). Ha meglett volna a 180 bérezett nap akkor az előző évi átlagkeresetből számolnák (ami nem feltétlenül egyenlő a szerződés szerinti bérrel, mert beleszámít jutalom, betegszabi is, lehet több is és kevesebb is a szerződés szerintinél). Így viszont a szerződés szerinti bér az alap (mint ahogy a TGYÁS-hoz is az volt most másodiknál, csak már az is maximalizálva volt a min.bér kétszeresének 70%-ában), ami bruttó 282 ezer forint, tehát a minimálbér kétszeresénél jóval magasabb, így a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-át kell kapnom, és elvileg a minimálbér emelése esetén emelkednie kell. Mert a GYED alapja az továbbra is a 282 ezer ft, csak a kifizethető összeg van maximálva, nem pedig az alapja, és ez a maximum (vagyis a kifizethető összeg) emelkedik.
2014. febr. 3. 14:59
 5/13 anonim ***** válasza:
a jogszabályok alapján neked nem emelhetik a gyed összegét, mert nem valódi (legalább 180 napnyi bérezett) jövedelemből állapították meg a gyedet. Tavaly vélhetően azért kaptad még meg, mert az első gyerkőc után megállapított gyedet valódi bérből állapították meg, tehát vonatkozott rád a gyed maximum miatti emelés.
2014. febr. 3. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

1-es vagyok.

Én is ugyanannyit kaptam, mint előző hónapban. Majd utána fogok nézni, mert nekem ez az első baba után járó GYED-em, 8 évig dolgoztam folyamatosan a terhesség előtt és közel 300 eFt volt a fizetésem, tehát úgy gondoltam, hogy emelkedni fog.

2014. febr. 4. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

5-ös, tudnál konkrét jogszabályhelyet mondani, ahol ez le van írva? Mert én nem találtam erre semmit, egy helyen szerepel olyan megfogalmazás, hogy "a GYED kezdőnapján érvényes minimálbér" a GYED alapja, mégpedig akkor, ha nincs meg a 180 bérezett nap, de nem azért nincs meg, mert az illető az irányadó időszakban TGYÁS-ban, GYED-ben vagy táppénzben részesült (ezek ugye a kivételek, ahol a szerződés szerinti bér az alap, de maximalizálva van a minimálbér kétszeresének 70%-ában, ide tartozom én is), hanem egyéb okból (pl. GYES-t kapott, vagy nem volt jogviszonya). Egyéb helyen én nem találok ilyen kitételt, hogy a GYED kezdőnapján érvényes minimálbér lenne az irányadó a GYED teljes időtartama alatt.


1-es, neked biztos, hogy járna, úgyhogy nyugodtan reklamálj. Mint írtam én tavaly januárban automatikusan megkaptam, nem kellett semmit intézni ezzel kapcsolatban. Én még kutatok, de baromi igazságtalanságnak tartanám, ha csupán azért nem kaphatnám meg azt a plusz 3-4 ezer forintot, mert a két gyerek közt nem volt meg a 180 bérezett napom...mikor az első gyerek előtt majdnem 10 évet ledolgoztam, végig bejelentve, fizetve a rengeteg TB-járulékot...nem azért vállaltam kis korkülönbséggel a 2. gyereket, mert nem akarok dolgozni és a gyerekek utáni ellátásokból akarok élni, hanem mert nekik is jó így, meg pont hogy a munkából is csak egyszer esek így ki. Igazságtalan lenne, ha ennyi befizetett járulékkal nem kaphatnám meg, akinek meg megvan a két gyerek közt a 180 nap, de összesen dolgozott egész életében eddig mondjuk 1,5 évet, az meg megkaphatja...

2014. febr. 5. 08:42
 8/13 A kérdező kommentje:

[link]

No, itt benne van minden...sok minden változott tavaly így elég nehéz kibogarászni, mert én pont abba a kategóriába esem, akinek május 11. előtt született a gyermeke, de július 15. után vált GYED-re jogosulttá, így esetemben a GYED alapja a korábban folyósított ellátás alapjával egyezik meg. Maximuma pedig a MINDENKORI minimálbér kétszeresének 70%-a. Tehát emelendő.



Egy korlátozást találtam még az előző kommentben említetteken kívül: "A 2013. július 15‐ét megelőzően megállapított gyed esetén a megállapításkor hatályos szabályok alapján megállapított összeggel jár a gyed a jogosultság fennállásának teljes időtartama alatt." Nekem október 21-től jár a GYED, szóval én nem tartozom ez alá, tehát nekem emelni kellene.


Azért linkeltem/írtam be ezeket ilyen hosszan, hátha másnak is van/lesz hasonló kérdése.

2014. febr. 5. 09:00
 9/13 anonim ***** válasza:

Szerintem keveritek a dolgokat. A gyermekgondozási díj leglényegesebb változásai 2010. április 30-a után következtek be. Ekkor úgy változott a szabály, hogy a gyed napi összegét teljes egészében a táppénz szabályok alapján kell megállapítani. Én igen, ha hiszitek ha nem 2011-től csak és kizárólag annak lehet emelni a gyed összegét, akinek legalább 180 napnyi bérből állapították meg az ellátást. A hitetlenkedőknek a jogszabályi hely a következő: A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló LXXXIII. törvény 42/D § (2) bekezdése rendelkezik arról, hogy hogyan kell megállapítani a gyed napi összegét. (azaz a gyed napi összegét a T. 48. § (2)-(5) bekezdése alapján kell megállapítani- azaz a táppénzszabályok szerint.) a 42/D § (3) bekezdése pedig kimondja, hogy a T. 48 (2) és (3) bekezdése alapján megállapított gyed összegét minden év január 15-ig felül kell vizsgálni.

És itt a lényeg: A T. 48 § (2) bekezdése mondja azt, hogy a megelőző évi jövedelemből számolnak ellátást, ha volt 180 bérezett nap, a (3) bekezdés pedig azt, hogy ha az ellátást megelőzően van 180 bérezett nap,akkor abból számolnak ellátást.

Tehát itt zárja ki azokat a gyed emeléséből,akiknek nagyon magas ugyan a szerződés szerinti bérük, de pl. két gyerkőc gyorsan született egymás után,és úgynevezett előnyszabályt alkalmazva (T. 48. § (5) bekezdés) állapították meg az előző ellátásból az újabb ellátást. Remélem értitek,amit leírtam.

2014. febr. 5. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy a 2013. 07. 15-één bekövetkezett jogszabályváltozás arra vonatkozik, hogy akik a szülést megelőző év első napjától a szülést megelőző nap közötti intervallumban munkahelyet váltott, annak ki kell a régi szabály szerint is számolni az ellátását, illetve az új szabály szerint is, (azaz csak az utolsó foglalkoztatónál elért jövedelemből lehet ellátást számolni)és a kedvezőbb alapján kell folyósítani az ellátást.
2014. febr. 5. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!