Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Ha nincs meg a 180 nap, akkor...

Ha nincs meg a 180 nap, akkor is a tgyás alapja az utolsó m. hely jövedelme, a gyed-é meg a mindenkori min. Bér?

Figyelt kérdés

szóval az eg.pénztár szerint és egy könyvelő szerint is így számolnák a tgyást és gyedet.

viszont én a törvényekben csak azt találom, ha nincs meg a 180 nap, mindkét esetben a min.bér lesz a számítás alapja.


2014. febr. 12. 20:15
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
365 napnak kell lennie. Nem?
2014. febr. 12. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

igen, az a jogosultsághoz kell, az meg van. de számításnal csak 180 napot néznek, akinek több m.hely esetén egybefüggően megvan. de aki pl 3 havonta vált m.helyet, annak elvileg tgyást az utolsó m.hely jövedelméből néznek, gyedet meg a min.bér szerint.

na ez utolsót nem találom én törvényekben. törvények szerint a tgyást is min.bérből nézik annak, aki össze vissza váltogatja a munkahelyeit.

szóval miből számolják a tgyást ebben az esetben?

2014. febr. 12. 20:28
 3/12 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy ebben az esetben az utolsó munkahely, (ahonnan szülni mész) szerződés szerinti béréből számolják.
2014. febr. 12. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

az is érdekes, hogy mindenkitől ezt hallom, csak épp törvényekben látom.


de ugye a gyedet azt biztos, hogy a min.bérből fogják a fenti esetben?

2014. febr. 12. 20:47
 5/12 anonim ***** válasza:

A gyed alapja a naptári napi átlagkereset, melynek megállapítása kétféle módon történhet:


A szülőnek van 180 napi jövedelme

Ha a jogosult szülő a gyermekgondozási díj kezdő napját megelőző naptári évben, vagy a kezdőnapot közvetlenül megelőzően visszafelé számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a gyed alapját a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint állapítják meg.

A szülőnek nincs 180 napi jövedelme

Ha nem lehet a táppénzszabályok alkalmazásával megállapítani a gyermekgondozási díj összegét, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét[11] tekintik a díj alapjának.[12]

A gyermekgondozási díj összege a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70%-a.[13]


A gyermekgondozási díj összegéből az adókedvezmények figyelembevételével a személyi jövedelemadó-előleget, a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot, magán-nyugdíjpénztári tag esetén a magán-nyugdíjpénztári tagdíjat a folyósító levonja.

2014. febr. 12. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

köszi akkor ezt jól tudtam.

csak nekem az az érdekes, hogy tgyásnál is ugyanezen törvény bekezdéseire hivatkoznak...

közben meg azt állítják, hogy munkabérből nézik

2014. febr. 12. 21:13
 7/12 anonim ***** válasza:

A tgyás alapja a naptári napi átlagkereset, melynek megállapítása kétféle módon történhet:


Amennyiben van az anyának 180 napi jövedelme az ún. irányadó időszakban,[10] akkor

a tgyás alapját a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint állapítják meg.

Amennyiben az anya nem rendelkezik 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor

a terhességi-gyermekágyi segély alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének [11] harmincad része.

A terhességi-gyermekágyi segély a jövedelem napi átlagának 70%-a.


A terhességi-gyermekágyi segélyből a jogszabály szerint (adókedvezményeket figyelembe véve) számított személyi jövedelemadó-előleget a folyósító szerv levonja. A terhességi-gyermekágyi segély után egészségbiztosítási járulékot nem kell fizetni.

2014. febr. 12. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

pont így találom én is, hogy ha nincs meg az a 180 nap, akkor mindkettőt a min.bér szerint számolják.

de az egészségbizt. pénztár és a egy könyvelő meg azt állítják, hogy a tgyást márpedig a munkabérből fogják számolni.


ami azért is elgondolkodtató, mert a tgyás-t ha méltányossági alapon is kapja az ember (tehát akinek sem 365 napja, semmi jogosultsága nincs, de igényelheti, érdekes arra is ez a törvény vonatkozik, a min.béres része...


ami disszonáns azzal, hogy akinek meg ugye meg van a jogosultsága, feltételeknek megfelel, csak épp egyben nincs 180 napja, annak is így számolják...

2014. febr. 12. 21:42
 9/12 A kérdező kommentje:

és megint voltam az egészségügyi pénztárnál, most más ügyintéző volt, de ő is azon erősködik, hogy de, márpedig a tgyást az én esetemben (nincs meg 180 folyamatos nap) márpedig akkor is az utolsó munkahely szerinti jövedelemből nézik.

amit ad rendeleteket persze azokban meg csak az van, ami ide is be van másolgatva és amiket én is találok a neten, szóval, hogy tökre nem így van.

2014. febr. 13. 17:28
 10/12 A kérdező kommentje:

vagy alapja a min.bér kétszeresének 30ada, de az összege meg a munkabér 70 %-a.


ja...

2014. febr. 13. 17:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!