Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Miből számolják ki a GYED-et?

Miből számolják ki a GYED-et?

Figyelt kérdés
Ha mondjuk jövő januárban szülnék, de idén már hamar táppénzen lennék, akkor miből számolják majd a GYED-et? Mert olvastam hogy a szülést megelőző év számít. De ha annak nagy részén valaki táppénzen van akkor a táppénz lesz a GYED alapja vagy a bruttó jövedelem?
2014. febr. 15. 17:59
 1/10 anonim ***** válasza:
A táppénz nem számít bele, ilyenkor a szerződés szerinti bruttó béredet veszik alapul.
2014. febr. 15. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Első! Ezt honnan veszed, hogy a szerződés szerinti bérből számolják? Ez hova van leírva? Nem kötekedés, őszintén érdekel, mert én is érintett vagyok ebben. Itt a gyk-n sok válaszban olvastam már ezt, hogy akkor a szerződés szerinti bér lesz az alap, de ha rákeresek a törvényre, egyáltalán nem ezt írják.
2014. febr. 15. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy azt kell megnézni, hogy idén rendelkezel-e majd 180 napi jövedelemmel (természetesen a táppénzes napokat nem kell beleszámolni). Ha igen, akkor az idei évben megszerzett jövedelmed alapján számolják, ha nincs 180 napi jövedelmed (mivel táppénzben részesültél) akkor a GYED-et a megelőző ellátás azaz a táppénz figyelembevételével kell megállapítani, az lesz a GYED számításának alapja. De ha a táppénz napi összege kevesebb a minimálbérbér 30-ad részénél (3383,3 Ft), akkor megadják a minimálbért, tehát az lesz a GYED-ed alapja.
2014. febr. 15. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

[link]


A gyed alapjául szolgáló jövedelem megállapítása 4. pont.

2014. febr. 16. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
3-as kicsit nem jól írja a dolgokat, de az eleje igaz. Szóval, ha 2015 januárjában szülsz, akkor a 2014-es évet nézik mind a tgyás, mind a gyed összegének megállapításában. Ha 2014-ben lesz 180 bérezett napod, akkor a bruttó átlagbér 70%-a lesz a tgyás és a gyed alapja is. Ha táppénz miatt nem lesz 180 bérezett napod 2014-ben, akkor a tgyás alapja a tényleges jövedelem vagy a szerződés szerinti bér. A gyed alapja pedig a kedvezményszabály szerint az előző ellátás alapja lesz, ha nem lesz 180 bérezett nap táppénz miatt. A gyed igénylést megelőző ellátás pedig a tgyás, tehát a gyed alapja az lesz, ami a tgyás alapja volt, ha táppénzen leszel több mint 180 napot, vagyis a tényleges jövedelem/szerződés szerinti bér. Tehát a lényeg, ne izgulj, a táppénzből semmi sem fog beleszámítódni!
2014. febr. 16. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Még annyi, hogy a gyed alapja akkor lesz a minimálbér, ha az igénylő a tárgyévben több mint 180 napot gyesen van, vagy a szerződés szerinti bére a minimálbér és nincs 180 bérezett napja. Illetve, ha nincs 180 bérezett napja és a tényleges bére/szerződés szerinti bére kevesebb mint a minimálbér, akkor ugye azt veszik alapul.
2014. febr. 16. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek a válaszát :)
2014. febr. 16. 12:45
 8/10 anonim válasza:
Szóval ha nincs 180 napom,mert nagyrészt tp-zen voltam akkor sincs gond, mert a szerződés szerinti bruttom alapján kapom a tgyást és a gyedet?
2014. febr. 16. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Beleszámít a táppénz. Pont most nézettem meg a HR-es osztállyal, hogy mennyit fogok kapni. Nálam pl felfelé viszi az összeget a tavaly kapott bónusz, jutalom, mert az mind a 2013-as év bevétele részemről. Viszont mondták, hogy betegszabadsággal, táppénzzel meg csökken (pár nap volt csak, esetemben nem jelentős)..
2014. febr. 27. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Kedves utolsó! Én akkor nem bíznék a HR-es kollegáimban, mivel a táppénzen töltött időszak nem bérezett nap, így nem is számítódik bele, mivel ellátást nem lehet egy másik ellátás alapjába beleszámítani, tehát ha nincs 180 bérezett nap táppénz miatt, akkor tényleges bér vagy szerződés szerinti bér lesz az alap, ennyi. A bónusz és jutalmak akkor számítódnak bele, ha van 180 bérezett napod és tudnak napi bruttó átlagbért számolni és a bónuszból és jutalomból is levonták a járulékokat. A cafeteria szintén nem számítódik bele. Kicsit megkérdőjelezem a HR-es szaktudását. Ha nem hiszed, kérdezd meg az OEP-et.
2014. febr. 27. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!