Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Az 1. baba 2 éves koráig meg...

Az 1. baba 2 éves koráig meg kell születni a 2. -nak vagy csak 90 napos terhességnek kell fennállni ugyanazokhoz a jogosultságokhoz?

Figyelt kérdés
Tehát, hogy ugyanazt a tgyás-t, gyed-et kapjam, mint az első babánál, mikor kell születni a második babának? És ez akkor is fennáll, ha időközben megszűnik a jogviszonyom (határozott szerződés lejárta)? VAgy csak aktív jogviszony esetén?
2014. márc. 4. 10:32
 1/5 anonim ***** válasza:

Meg kell születnie addig. Ezt egy hónappal tudod húzni, méghozzá úgy, hogy a 2. tgyás folyósítását a baba születése előtt 30 nappal kéred. Nekem is így volt. Két év, két hét van a gyerekeim között.

Habár azóta sok szabály változott, nem tudom, hogy ezen a téren módosítottak -e valamit. Ja, és ugyanazt a tgyást nem kaphatod. Mert első tgyásnál a munkabéred volt az alap, amúgy meg az a különbség, ha a gyerek 2 éves koráig születik tesó, akkor a tgyás számításánál a minimálbér kétszeresét veszik alapul, ami maximum kb. 110 ezer ft nettó, ha pedig utána szülsz, akkor símán a minimálbért veszik alapul, ami jóval kevesebb.

Viszont, a tgyás és gyeded mellett, a nagyobbik tesó után is kapod a gyest, ami azért elég nagy segítség.

2014. márc. 4. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha nem szűnik meg a jogviszonyod, akkor nem muszáj megszületnie, elég, ha pocakban van, a gyed lejárta után egyből táppénz, majd ha megszületik tgyás.

Ha megszűnik a jogviszonyod, akkor aktívan nem vagy jogosult sem táppénzre, sem tgyásra, sem gyedre, kivéve a passzív tgyás, passzív gyed esete.

Az a lényeg, hogy a jogviszonyod a tgyás jogosultság idején szűnjön meg, tehát max. a szülés előtt 30 nappal. Akkor passzív tgyás és passzív gyed jár.

Szóval a határozott idő lejárta előtt (vagy maximum 30 nappal utána) jó volna szülnöd.

2014. márc. 4. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Igen, igaza van a másodiknak is, csak figyelni kell, mert táppénz alatt kirúghatnak.
2014. márc. 4. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
A helyzet az, hogy 2 hónap múlva jár le a szerződésem. Egyelőre az első gyerekemmel vagyok itthon gyed-en, jövőre lesz 2 éves és kb. ekkorra tervezzük a 2. baba megszületését, de legkésőbb 3 éves koráig. Ebben az esetben mi jár nekem a 2. baba után?
2014. márc. 4. 16:31
 5/5 anonim ***** válasza:
gyes + családi pótlék
2014. márc. 4. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!