Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Dolgozom, jogosult vagyok...

Dolgozom, jogosult vagyok minden ellátásra, csak azt nem tudom, hogy működnek ezek. Segítséget kérek?

Figyelt kérdés
Nos, köszönöm előre is! Idén decemberben fogok szülni, most vagyok 6 hetes. 2 és fél éve ugyanitr dolgozom. Az idei év alapján számítják a juttatásokat, vagy a tavalyi év alapján? Most a fizetésem bruttó 140.000. Idén párszor voltam már táppénzen. Tudom nagyjából a fogalmakat. De az nem világos, hogy a szülési szabi 24 hétig jár. De akkor ennyivel hosszabbodik a gyed ideje? Ha most elmegyek táppénzre kb 2-4 hétre, az beleszámít a gyedbe?
2014. ápr. 18. 07:56
 1/8 anonim ***** válasza:

Szülési szabadságot (=TGYÁS) leghamarabb a várható szülés időpontja előtt 4 héttel lehet kivenni. 168 napig jár, tehát ha korábban kiveszed, korábban lecseng.


A TGYÁS összegét úgy számolják, hogy az előző évi (esetedben 2013) átlagkereset 70%-át veszik, ebből 16% adót vonnak. A maradékot kapod meg.


A GYED hasonlóan számolódik, de ott kicsivel több a levonás, ezért valamivel kevesebb az összeg. Maximális nettó összege most 100-105 ezer körül lehet.


A gyerek két éves kora után GYES jár, 25e ft körüli összeggel.


A terhesség 91. napjától jogosult vagy családi adókedvezményre, ez egy gyereknél 10.000 Ft nettó értéken.

2014. ápr. 18. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem, a táppénz összege, nem számít bele sem a tgyás, sem a gyed összegébe.

Mindig az igénylést megelőző évből számolják ki a tgyást és a gyedet általában, de ugye vannak kivételek.

A tgyás 168 napig jár, a bruttó átlagkereset 70%. Ha idén igényled, akkor a 2013-as év bruttó átlagát veszik alapul, annak 70%-a lesz a bruttó tgyásod, ha 2013-ban volt 180 bérezett napod.

A gyed a gyerek 2 éves koráig jár a te esetedben, mindegy, hogy a tgyást előbb kezded vagy a szülés napjától, mindenképp a gyerek 2 éves koráig kapod. Mivel a gyedet 2015-ben fogod igényelni, akkor a gyed alapja a 2014-es bruttó átlagbéred 70%-a, de csak abban az esetben, ha lesz idén 180 bérezett napod. A táppénzen töltött napok nem számítanak bérezett napnak. Ha nem lesz idén 180 bérezett napod, akkor a gyed alapja a tgyás alapjával fog megegyezni a te esetedben.

Tehát, a táppénz nem számít bele az összegekbe, de a 180 bérezett nap esetében fontos, hogy mennyit vagy táppénzen. Vagyis, ha azt szeretnéd, hogy a gyed alapja az idei béred legyen, akkor mindenképp kell 180 napot dolgozz, mert a 2-4 hét táppénz, már ki is esik.

2014. ápr. 18. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm! 2013-ban volt alapbérem ami 118.000 br, na meg volt mellé műszakpótlék (éjszakai, nappali). Ilyenkor mit számolnak? Bele számolják a pluszokat is.

A másik kérdésem, hogy mivel az elso trimeszterben vagyok és nagyon rosszul érzem maga ( dolgozom most is, de nem tudom meddig lesz erőm) szeretnék elmenni kicsit táppénzre. A második trimesztert végig szeretném dolgozni, aztán a harmadikat otthon tölteni. Ha esetleg nem jönne ki a 180 napom a gyedhez, akkor a 2013-as bérem után jár a gyed, ugye? Olyan nem lesz, hogy gyed nélkül maradok?

2014. ápr. 18. 14:55
 4/8 anonim ***** válasza:

Beleszámít a túlóra, pótlékok, prémium is, ha abból vontak rendesen TB járulékot, vagyis nem feketén kaptad.

Ha nem lesz meg idén a 180 bérezett napod táppénz miatt, akkor az előző ellátás alapja lesz a gyed alapja, vagyis a te esetedben a tgyás alapja lesz a gyeded alapja. Járni fog a gyed, kivéve akkor, ha felmondanak és esetleg nem lesz munkahelyed, nem leszel biztosítva szüléskor vagy amikor igényelnéd, de erre is megvannak a szabályok.

Tehát, ha állományban maradsz, akkor járni fog a gyed is mindenképpen.

Ami még fontos, hogy a munkáltatónak írásban jelentsd be a terhességet, akkor védett vagy, nem rúghatnak ki, amennyiben határozatlan idejű a szerződésed.

2014. ápr. 18. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Annyira kedves vagy, köszi! Még egy kérdés, hogy a munkáltató jogkör gyakorlójának szeretném beadni írásban. Ám nem tudom hogyan tegyem. Bemenjek hozzá papírral a kezemben, amin rajta van, hogy terhes vagyok, tanúk stb. Na most ha ráírom, hogy átvette a nyilatkozatot xy, az úgy jó? És a főnök aláírja ott? És ha nem hajlandó? Küldjem e-mailben?
2014. ápr. 18. 18:10
 6/8 A kérdező kommentje:
A cégnek csak egy központi postafiók cime van, arra mégse küldhetem. Vagy igen? És cimezzem meg a főnököt?
2014. ápr. 18. 18:12
 7/8 anonim ***** válasza:
Én személyesen adnám át és igen, írja alá, hogy átvette! Nem teheti meg, hogy nem veszi át, azzal már munkaügyi bíróságra mehetnél. Email helyett inkább a tértivevényes levelet ajánlom még, de a legjobb a személyes, ha napi kapcsolatban vagy a főnököddel.
2014. ápr. 18. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi! Minden kérdésemre választ adtál! :)
2014. ápr. 19. 13:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!