Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Ha apuka van gyed-en ő is...

Ha apuka van gyed-en ő is dolgozhat mellette vagy ez az új törvény csak az anyákra érvényes?

Figyelt kérdés
Az érdekel,hogy ha a férjem átvenné a gyed-et akkor ő is dolgozhat e tovább mellette vagy neki itthon kéne maradni és csak én dolgozok?
2014. máj. 16. 07:38
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
89%

A gyerek 1 éves kora után igen.


De nem olyan egyszerű, mint az anya esetében.

Mi is így terveztük, de végül nem éri meg, mert csak pár hónapról van szó a mi esetünkben, és csak párezer Ft a különbség így, nem vesződünk vele.


Utánaérdeklődtem az OEP-nél, és a következőket mondták:

Az apa esetében nem rögtön van GYED folyósítás, hanem a 61. naptól. Tehát két hónapig nem kap GYED-et az apa, és az anya sem a GYED-et/GYES-t, hiszen arról le kell mondani, hogy igényelni lehessen az apa nevére a GYED-et.

Van még egy lehetőség, hogy rögtön kapjon apa GYED-et, ha fizetésnélküli szabadságra megy két hónapra (azaz GYED lesz, fizetés nem), ezt követően rendesen jár mindkettő.

Ráadásul ha az anya nem megy vissza dolgozni, akkor még a TB-t is fizetni kell maga után.


Itt írnak róla: [link]

2014. máj. 16. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
26%

Érdekes, amit az előző hozzászóló írt, nálunk megosztottuk a férjemmel a gyedet, időben (a tervezett váltás előtt 1 hónappal) írásban beadtuk mind az én lemondásomat, mind pedig az ő igényét (amihez ismételten csatoltuk az én lemondásomat is, hogy együtt kezeljék az ügyet) és teljesen folyamatosan megtörtént, nem voltr kimaradás, rendesen kaptuk az ellátást.



Természetesen az apa is dolgozhat, hiszen ő is vérszerinti szülője a gyermeknek. A jogszabály SZÜLŐt definiál ilyen esetben, nem anyát.


(időben kell elkezdeni az igénylést, írásban, tértivevényes levélben, így általában nem szokott gond lenni az ügyintézéssel)

2014. máj. 16. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat,akkor utána nézünk majd hogy hogyan érdemes,augusztus közepe vagy szeptember 1. lenne esedékes mivel júliusba lesz egy éves a gyerkőc.
2014. máj. 16. 09:10
 4/15 anonim ***** válasza:
62%
2-es válaszoló! Nálatok dolgozott az apa a GYED idején? Vagy otthon volt a kicsivel? Nekünk ezt mondták, és a linkelt oldalon is ez van... :-(
2014. máj. 16. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
20%
Igen, ez elég érdekes, hogy miért tennének különbséget apa, és anya között. Mi sokszor belefutottunk, hogy apa ment a picúrral kapcsolatos ügyeket intézni, és el akarták hajtani, hogy hol az anya, ő intézheti csak. Ő is arra hivatkozott, hogy a jogszabály szülőt ír, és neki lett igaza. Összegezve: igen, apa is elmehet gyed mellett dolgozni. Ez csak egy berögzött szokás, párom első gyermekével pl egyedül maradt, az anya lelépett a beteg 1 éves gyermeke mellől.
2014. máj. 16. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
89%

2. válaszoló vagyok.

Amikor még nálunk volt a GYED időszak (6 hós kortól 2 éves korig, amit megosztottunk a férjemmel), akkor még jogszabály KIZÁRTA mellette a kereső tevékenységet.

Így tehát nem.


JELENLEG azonban a gyermek betöltött 1. éves kora után LEHET DOLGOZNI mellette, teljesen normálisan, legálisan, tehát így ez most nagyon kedvező a családnak.


Akkor jó ez persze, ha az apa vagy az anya vagy tud távmunkában vagy rugalmas munkaidőben dolgozni- illetve nálunk a férjem befejezett egy nagyobb projectet egy cégnél, tudta, hogy mikor tud külföldön kezdeni egy másik nagy cégnél- volt jópár hónapja és erre az időre maradt a kisfiunkkal.


A szabályok kedvezőbben változtak, de a gyed igénylés menete ugyanaz maradt.


Kérdező: az egy dolog, hogy apa vagy anya marad a picivel otthon, de milyen típusú munkát végezne? (csak mert a gyereknevelés is kitesz egy főállást :), szóval nem minden élethelyet és foglalkozás teszi azt lehetővé, hogy valaki otthon a kicsire is felügyeljen (etetés, pelenkázás, séta, altatás, alapvető háztartási dolgok, mint mosás, főzés, bevásárlás, ügyintézés) és mellette kereső tevékenységet végezzen). Ezt kellene átgondolni alaposan szerintem.


Mi családi költségvetést készítettünk előtte (illetve a férjem már eleve úgy vállalt el megbízásokat, hogy szeretett volna a kisfiunkkal maradni- de ő külföldi, náluk ez általános és normális, ő ettől nem gondolta, hogy papucs lesz :)- a keresetünk kb. egyformán jó volt- átgondoltuk, hogy mit hogy szervezzünk meg, mennyi kerül a kasszába ha én maradok tovább, ha ő átveszi stb.

(azért akármilyen jó apuka is a férjem- volt egy pár dolog, ami standard az én feladatom maradt a háztartásból akkor is, amikor én dolgoztam- részben az ügyintézés, mert ugye külföldiként neki esetleg nehezebben megy, de pl. a vasalás is, illetve a mindennapi vásárlás)

Nagyon jól át kell beszélni a munkamegosztást is.


Minden jót.

2014. máj. 16. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
93%

Akkor viszont biztos, hogy érvényes ez a 60 napos kizárás. Nálatok egész más volt a helyzet, a mai törvények nem így működnek. És néha van különbség apa és anya közt, hisz TGYÁSra se mehet az apa. Itt is írják, [link]

Tehát ha az apa igényli 1 éves kora után, akkor 60 napos keresőtevékenység tiltás van. (tehát vagy fizetésnélküli szabadságon van, vagy dolgozik, de nem jár GYED arra a 60 napra).

2014. máj. 16. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
66%
Ja, és nem muszáj otthon dolgozni, a mai törvények lehetővé teszik, hogy bölcsiben legyen a gyerek, ha dolgoznak a szülők GYED mellett is. [link]
2014. máj. 16. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Igen, persze, lehet bölcsiben is, egyértelmű, nem zárja ki a jogszabály, mint ezt megelőzően, amikor még dolgozni sem lehetett mellette, de azért 1 éves korban a bölcsi azért tud meredek lenni- ezért írtam, hogy az a szerencsés, ha úgy tud valaki dolgozni, hogy közben meg tudja oldani a gyermekfelügyeletet is (akár otthonról, akár részmunkaidőben stb.)
2014. máj. 16. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
37%

Az apa esetében nem rögtön van GYED folyósítás, hanem a 61. naptól. Tehát két hónapig nem kap GYED-et az apa,


ez nem pontosan így van, nem az apára, hanem az első igénylésre vonatkozik. Sok olyan anyuka van, aki tavaly, bár járt volna a gyed, gyesen volt, hogy dolgozhasson. Ők január 1-től lemondták a gyest és igényelték a gyedet, nekik is van 60 napos várakozás. Ez nem az igénylő személyétől függ.


Akkor van tehát a várakozás, ha a gyerek egy éves kora után történik a gyed első igénylése, és az igénylő, legyen az az apa vagy az anya, dolgozik.

HA rendesen a tgys lejárta után már az apa veszi igénybe az ellátást, természetesen nem dolgozhat egy éves korig, de azonnal kezdődik a folyósítás, majd 1 éves kortól mehet párhuzamosan a munka és a pénzbeli ellátás.

2014. máj. 16. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!