Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hozzáértők! Második gyermek...

Hozzáértők! Második gyermek után miből számítják majd a TGYÁS-t és a GYED-et?

Figyelt kérdés

2012. októberében szültem. 2012. szeptember 5-től vettem igénybe a szülési szabadságot. Jelenleg ugye GYED-en vagyok.


A kistestvérrel 2014. november 14-re vagyok kiírva.


Tervezem, hogy visszamennék néhány hónapra dolgozni. Ha mégsem bírnám,akkor érdemes lenne táppénzre mennem? Járna a táppénz mellett is a GYED?


Köszönöm a segítséget előre is!


2014. jún. 5. 18:44
 1/8 anonim ***** válasza:

Hogy a gyed + tp együtt járjon, meg kell szakítani a fizu nélküli szabidat, ezt legalább 30 nappal előbb be kell jelenteni a munkáltató részére. Ilyenkor ugye alapesetben elkezdik kiadni a felgyűlt szabidat és ezt követően tudsz csak ténylegesen munkába állni majd. De ha azt csinálod, hogy megszakítod a fizu nélküli szabit és csak mondjuk 1 nap szabit veszel ki, majd tp-re mész, akkor is együtt kapod a két ellátást. Tehát alapban nem kell visszamenned konkrétan dolgozni 1 napra sem.

Mivel novemberre vagy kiírva max gondolom októberig dolgoznál, ha most bejelented, hogy vissza akarsz menni dolgozni, akkor mondjuk július közepén tudnának visszavenni téged állományba hivatalosan, onnantól kezdve kiadják a szabidat, ami kb 1-1,5 hónap (nem tudom mennyi idős vagy volt-e bennmaradt szabid..., de kb ennyi magamból kiindulva), tehát azt jelenti, hogy augusztus végén talán már tudnál is dolgozni max 1-1,5 hónapot. Az meg nem biztos, hogy ennyi időre a munkáltató is örülni ha mennél, mert mire "visszaszoksz" már jössz is el megint.

Nálam hasonló lett volna a helyzet, csak az enyém januári gyerkőc és szeptemberben jön a második. Én megegyeztem a főnökkel, munkaügyessel, hogy ennyi időre nincs értelme visszamenni, főleg, hogy helyettesem is van, és azzal mit csinálnak egy hónapig :)kirúgják és majd egy hónap múlva megint visszaveszik, mert ha eljövök ugye megint kell valaki a helyemre. Így én vettem ki szabit, majd eljöttem tp-re.

2014. jún. 6. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Hú! Sok helyen és sok mindenkitől szerettem volna már választ kapni ezekre a kérdésekre... Nagyon köszönöm Neked, hogy ilyen részletesen leírtál mindent!

Természetesen nekem is van helyettesítőm, így én sem szeretnék sem vele,sem a munkáltatóval kicseszni, de azért keresem a kiskapukat, hogy törvényesen, de jól járjak.

Szabijaimat nem szívesen venném ki, mert jól jönnek majd, ha ténylegesen visszamennék. Ez a megoldás, hogy kiveszek 1 nap szabit és utána tp-re megyek, úgy gondolom mindenkinek jó megoldás lehet. Igazából a munkáltatómtól megvonták a finanszírozás egy részét, miszerint az állást hosszú távon helyettesítő tölti be, így arra gondoltam, hogy ha kis időre is, de ha visszavesznek, akkor ők is jól járnának, mert újra kapnák a teljes összeget...csak azt nem tudom, hogy mennyi időre kéne visszamennem, hogy ez így törvényes legyen (na de ezt majd csak megtudják mondani).

Gondolom, hogy mivel a kicsi még idén megszületik,így a TGYÁS, GYED alapja a tavalyi év napi átlagkeresetének a 70%-a lesz. Bár mondjuk itt is felmerültek bennem kérdések,mert mielőtt szülésire mentem volna, előtte tartósan helyettesítettem, ezért magasabbak lettek a juttatásaim, illetve hogy amióta itthon vagyok történt valamennyi bérrendezés, amiből elméletileg részarányosan nekem is járna valami...nem tudom, hogy ezek befolyásolnak e valamit a történetben.


Gratulálok a gyermekeidhez! Boldog babavárást és könnyű szülést kívánok Neked!

2014. jún. 6. 12:55
 3/8 A kérdező kommentje:

Bocsi a sok - esetlegesen buta - kérdésért, de azt jól tudom, hogy mivel hamarabb vettem ki a szülési szabit, így 2014. szeptember 4-ig jár majd csak a GYED a kisfiam után és utána igényelnem kell a GYES-t? (vagyis már persze előtte be kell nyújtani a papírokat, hogy ne csússzak ki az időből)


Viszont 2014. 09. 04. és a második baba megszületése között van valami más teendőm?

2014. jún. 6. 13:01
 4/8 A kérdező kommentje:

Esetleg tanácsolsz valamit, hogy mibe ne menjek bele semmiképpen a munkáltatóval (vagyis amivel én biztos nem járnék jól)? Csak mert anno ők "erőltették", hogy vegyem ki előbb a szülésit, később meg többen is mondták, hogy nem szabadott volna belemennem, mert inkább táppénzre kellett volna mennem...


Tényleg bocsi a sok kérdésért, de bevallom "vérszemet" kaptam, hogy végre találtam valakit, aki érti ezeket a dolgokat és nyíltan és érthetően leírta a kérdéseimre a választ! :)


Örömmel venném, ha tudnál válaszolni a többi kérdéseimre is, ha időd engedi!


Szép napot Neked!!! ;)

2014. jún. 6. 13:19
 5/8 anonim ***** válasza:
Szia! Semmi gond, senkinek sem utolsó mennyit fog kapni. Nekem is hasonló volt a helyzetem mint neked, mert mielőtt eljöttem kaptam majd 9 hónapig +53ezer helyettesítési pótlékot, amit most én sem kaptam volna. Én megkérdeztem egy tb tanácsadót és úgy jöttem ki a legjobban, hogy kivettem 10 nap szabit és utána 9-es kóddal tp. Mivel te is közel szülsz a gyedhez, így neked is megnézik, hogy volt-e tényleges kereseted, az mennyi volt napira bontva, mennyi a szerződés szerinti béred és annak mennyi a napi összege, illetve meg kell nézni az előző ellátásod alapját, vagyis ami utána a gyedet kaptad. És amelyik a legmagasabb azt fogod kapni. Én is az előző ellátás alapján kapom most a tp-t, mert az a legmagasabb.
2014. jún. 6. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy a tgyás, gyed alapom viszont a tényleges bérem lesz, de pont a 10 nap szabi miatt, csak 20 Ft/ nap eltérés lesz a mostani gyeden és a következő gyedem között. Ezt a tanácsadó javasolta, hogy ennyit vegyek ki, mert így tudom a legmagasabb összeget elérni, mivel tavaly aug-tól változtak a szabályok és jövő jan 1-től is lesz változás, de nekem ez miatt csak jó lesz :)
2014. jún. 6. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy szánsz rám időt! Igen hasznos dolgokat írtál le! Nem győzök hálálkodni! De tényleg!


Esetleg még annyiban tudnál segíteni, hogy hol tudnám felvenni egy ilyen tb. tanácsadóval a kapcsolatot?


Köszönöm!

2014. jún. 6. 18:20
 8/8 A kérdező kommentje:

Szia!


Nem tudom,hogy visszanézel e még ide,de még olyan jutott az eszembe, hogy ha felkeresek egy TB tanácsadót,akkor milyen papírokat,igazolásokat kellene összeszednem?


Gondolom kéne egy igazolás,hogy mi alapján számolták nekem a kisfiamra a TGYÁS-t és a GYED-et. Ezt az OEP-től és/vagy csak a munkáltatómtól tudom kikérni?


Az említett bérrendezésről kéne valakitől kapnom valamilyen igazolást, hogy mennyi és mikor illet meg?


Máshol nem dolgoztam, vagyis máshonnan nemvolt bevételem.


Neked ezeken felül kellett valamit begyűjtened vagy esetleg mindent a TB tanácsadó rendezett?


Ígérem ezek az utolsó kérdéseim :)...remélem :)


Köszi még egyszer a sok segítséget! :)

2014. jún. 7. 12:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!