Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Anyukák! Ha jövő február...

Anyukák! Ha jövő február (2015. febr) második felére már Gyest kapok, akkor az azt jelenti, hogy a második gyereknek 2015-ben célszerű megszületnie, hogy az előző évet nézzék?

Figyelt kérdés
Nem igazán tudom,hogy ha 2016. év elején születne meg, akkor mit tudok tenni,hogy ne kapjak nagyon kevés összeget?

2014. aug. 11. 20:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha a 2 gyerek születése között nem mennél vissza dolgozni, nem lenne meg a 180 bérezett napod, vagyis a tgyás alapja a szerződés szerinti béred lesz.

A gyed alapja szintén a szerződés szerinti béred lesz, de ha több mint 180 napot vagy gyesen, akkor a gyed alapja a minimálbér. De ezt el lehet kerülni pl. úgy, hogy mikor terhes leszel, akkor kiveszed a felhalmozott szabikat, majd annak lejárta után táppénzre mész, így a szerződés szerinti bér lesz a gyed alapja is. Ha nincs 180 bérezett napod, akkor egy évet sem vesznek, nem számolnak átlagot, a szüléskor érvényben lévő szerződés szerinti bér lesz az alap.

2014. aug. 11. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ha decemberbe pl. terhes leszek,akkor nem kell majd gyest igényelnem? Csak szólok a cégnél hogy terhes vagyok,megszakítom a 3 éves fizetés nélkülit, és kiveszem a szabijaimat és táppénzre jövök? Muszáj a szabikat kivenni? Miért jó az? Kötelesek táppénzre venni? Vagy hogy jelentsem be, hogy mit szeretnék?
2014. aug. 11. 23:12
 3/3 anonim ***** válasza:
Ha terhes leszel, igen bejelented írásban a cégnek (bár elvileg nem kötelező írásban,de célszerűbb). Innentől védett vagy nem rúghat ki. Megírod, hogy meg szeretnéd szakítani xy naptól a fizetés nélküli szabidat és kivennél a felgyűlt szabikból (az a te, ill. orvosod döntése, hogy mennyit, nekem pl az volt a legjobb, hogy 10 napot vettem ki) és utána táppénzre mész a szülésig (más ha nem akarsz dolgozni, vagy nem tudsz, vagy épp mondjuk mint nálam kb 1 hónapra tudtam volna visszamenni, aminek sok értelme nem lett volna - helyettesítés, aztán újból másik ember keresése a helyemre... - ) Közben megigényled a gyest is, mert ilyen esetben jár együtt a kettő. Ilyen esetekben jelen szabályozás szerint (ami ugye jövőre megint változik majd) összevetik az előző ellátásod alapját, a szerződés szerinti béred napi átlagát, illetve a bérezett napjaidnak napi átlagát (szabadság is annak számít) és a kedvezőbbet kapod. Nekem a kevés szabadság és ennek osztószáma miatt az utóbbi a legkedvezőbb (több, mint a szerződés szerinti bér, ill. előző ellátás alapja) így azt kapom. De mint írtam ez jelenleg van így, januártól állítólag megint változtatni akarnak majd valamit.
2014. aug. 12. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!