Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogy kaphatnék gyedet így?

Hogy kaphatnék gyedet így?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Leírom az esetemet, ha tudtok kismamák, vagy hozzáértők segíteni, nagyon hálás lennék. Külföldön dolgoztam megszakításokkal, 1-1,5 évet. Most itthon dolgozom 3 műszakban, lassan majdnem fél éve. Most kiderült, hogy kisbabát várok, amit már úgy szerettünk volna, nyugodt szívvel, mert úgy tudtam, tudom, a külföldi munkaviszony is beleszámítódik a biztosítási időbe. De ha jövő év márciusában szülök, és mondjuk az orvos azt mondja hogy ne műszakoljak, akkor szabikkal fél évem van meg, ezután ennyit lehetek táppénzen, ami annyit jelent hogy utána marad 2 hónap függőben szülésig, amikor vagyis nem leszek biztosított, így veszélyben a gyed, tgyas! Persze megpróbálok még dolgozni, ameddig tudok, csak egy B- verziót is szeretnék a fejemben tartani, hogy mi van ha jönnek a rosszullétek... Munkanélküli is jó lenne, akkor biztosított leszek? Mivel lehetne kihúzni ezt az időt? Mondjuk az csak 1 hónap lenne úgy is. Köszönöm a válaszokat


Betty



2015. júl. 13. 12:28
 1/10 anonim ***** válasza:
78%

Egészen egyszerű. Nem mégy táppénzre, ha csak tényleg veszélyeztetett nem leszel.

A munkáltatód ugyanis köteles áttenni olyan munkakörbe (értsd: műszak nélküli vagy csak nappalos műszak), amit terhesen is képes vagy ellátni. Ez tehát nem indok a táppénzre.

2015. júl. 13. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Szia! köszi a válaszod! az a baj, hogy alapból egy nagyon hangos gyárban dolgozok, ahol most cipelős, rohangálós, álló munkát végzek. Az ülő munka sem jobb, mert ott állandó zakatolás megy. Ezért is kérdezem, ha egy mód van rá (és nem azért mert nem szeretek dolgozni), eljönnék onnan a baba érdekében mihamarabb. Határozatlan szerződés esetén is ha mondjuk fél évet dolgozok, és utána fél évet vagyok táppénzen, annak lejárta után akkor már nem leszek biztosított ugye? köszi előre is, üdv
2015. júl. 13. 12:54
 3/10 anonim ***** válasza:
Igaza van az elsőnek, a munkáltató köteles olyan munkát biztosítani, melyet el tudsz terhesen is végezni, ezzel kapcsolatban fordulj először az üzemorvoshoz. Ha nincs ilyen munka a cégnél, vagy a munkáltató nem tud ilyet biztosítani neked, akkor távolléti díjat köteles fizetni neked. Tehát otthon lehetsz teljes fizetéssel. Táppénzre semmiképpen ne menj, azzal nem jársz jól!
2015. júl. 13. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
53%

Ha fél éve itthon vagy, és márciusban szülsz, akkor tp ide vagy oda, meglesz a 365 napod itthon, ami az ellátáshoz kell. (az előzetes biztosítási időbe beleszámít a tp)

annyi, hogy nem fog a baba két éves koráig járni a gyed.

2015. júl. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Jól írják előttem.

Egy egészséges terhességgel semmiképpen nem szabad táppénzre menni.

Vagy kapsz egy olyan munkakört, amit lehet terhesen is gond nélkül végezni, vagy távolléti díjjal (tehát teljes fizetéssel) otthon fogsz csücsülni.

2015. júl. 13. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem úgy van, 4-es.


Ha a kérdező mégis táppénzre kényszerülne (és nem a munkaköre miatt, mert akkor ahogy fentebb írták távolléti díj jár, ha a munkáltató nem tud megfelelő munkakört biztosítani, mondjuk a zajos ülő munka teljesen megfelelő, ha a zaj az egészségügyi határokon belül van -> nem árt a magzatnak), akkor csak annyit lehetne táppénzen, amennyit itthon dolgozott.


Ha a terhessége elejétől kiírják, akkor nyilván 6 hónap munka, csak 6 hónap táppénzre jogosítja, azaz nem tart ki a CSED igényelhetőségének idejéig.


Ha a táppénzjogosultság lejár, és a kérdező nem megy vissza dolgozni, akkor amennyiben az orvosa továbbra is igazolja a keresőképtelenséget, akkor "igazolt, de nem fizetett távollét" státuszba kerül, ami alatt a biztosítása szünetel. Tehát hiába lesz meg a 365 nap, a szülés napján a munkahelye ellenére nem lesz biztosított, így nem jár semmi.


A munkanélküli nem megoldás, mert csak az biztosított a munkanélküli alatt, aki álláskeresési járadékban részesül, amihez szintén kell minimum 360 nap.


Kérdező!

Dolgozz, amíg tudsz! Az orvos csak javaslatot tehet, te döntöd el, hogy élsz-e a "táppénzajánlatával".

A műszakozás valóban ellenjavallt, de a zaj, nem probléma, ha nem akkora, hogy füldugó is "jár" mellé.

2015. júl. 13. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
53%

simán megkapja a kieső időre a méltányossági tp-t, majd szülés előtt egy hónappal kéri a csedet.


Mert nem indulhatunk ki abból, hogy távolléti jár, hiszen ez a legjobb eset. A legrosszabb lehetőségre kell készülnie, mert bizony válhat keresőképtelenné a távolléti alatt, és az üzemorvosnak joga van ebben az esetben azt mondani, hogy ennyi volt a távolléti, köteles tp-re vetetni magát.

2015. júl. 13. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Hú, hát csemegézek a válaszokból:) köszönöm nektek, eléggé kusza az esetem. Az tény, hogy 1-2 hónap miatt nem akarom kockáztatni a dolgokat (hogy épp a táppénz végén ne legyek biztosított) mert baba mellett igen jól jön egy kis pénz, de tény hogy szeretném ha minden rendben menjen. Erről a távolléti díjról még nem hallottam. A teszt már jól kimutatta a terhesség tényét, de 1-2 hetet még várok hogy az orvos is konkrétumokat tudjon mondani, és akkor kikérdezem a véleményét. Vagy ti egyből közölnétek a tényt a főnökkel? Van még 16 nap szabim, ha közlöm majd mondjuk hogy táppénzre mennék, akkor előtte le kell töltenem azt a 16 nap szabit amit ki is fizetnek? köszönöm ha írtok!
2015. júl. 13. 15:10
 9/10 anonim ***** válasza:

Méltányossági csed-et, gyed-et nem osztogatnak csak úgy.


Egyrészt csak pár nap hiányra szokták megadni.

Másrészt csak akkor, ha a jövedelmi helyzete a kérelmezőnek olyan szinten a béka segge alatt van, hogy megélni nem tud.

(Kb. az öregségi nyugdíjminimum kétszeresét meg nem haladó egy főre jutó jövedelemnél lehet csak érdemben pályázni rá.)

2015. júl. 13. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én csak a 12. hét után közöltem a munkáltatómmal, addig nem láttam értelmét.
2015. júl. 13. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!