Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogyan lehet 3 gyerek esetén...

Hogyan lehet 3 gyerek esetén a legjobban kihasználni a GYED-et?

Figyelt kérdés

Tehát hogyan próbálja szervezni az ember az életét?


1. -> 2 évet dolgozni szülés előtt

2. -> szülni 3 kisgyereket, csak az elsőnél jár a GYED?


Vagy hogy? ha már van 1 kisgyerek, akkor a többinél már gondolom nem jár a GYED, csak a GYES. Vagy van más út is? Vagy az érné meg a legjobban, ha 1 év munka után 1 gyerek, utána 2 évig gyerek mellett lenni, utána újra kezdődik előlről a ciklus 3x?


Köszi a tippeket :)



2015. dec. 17. 11:45
1 2
 1/12 aHermann ***** válasza:

Szia!

A Gyed összege maximalizált és fix, ha a bruttó béred kb. 150e Ft. felett van, akkor a maximum Gyed-et kapod (ha a béred 1M akkor is). A CSED (korábbi TGYÁS) összegével tudsz játszani, ha a 2 gyerek születése között visszamész dolgozni. Minimum 180 bérezett napnak kell lennie, hogy béred szerinti CSED-et kapd.

Ha ez nincs meg, akkor a kb annyi lesz a CSED, mint a max. GYED.

A GYED extrával akár több ellátást is igénybe tudsz venni párhuzamosan. (pl. 1 éves kortól dolgozhatsz és megkapod a teljes Gyedet is)


A Gyed-hez és a Csed-hez fő szabály szerint az kell, hogy legyen meg az ellátáshoz szükséges szolgálati időd (a maximum összeghez a 2 év), és az igényléskor is legyen munkaviszonyod.


Nálunk sorban jöttek a gyerekek, előtte dolgoztam 5 évet. A legnagyobb után TGYás-t, majd GYED-et kaptam. Közben megszületett a középső, akinek a születésével újra Tgyás, majd GYED. A GYED lejárta után megigényeltem a GYES-t, és papíron visszamentem dolgozni (felhalmozott szabikat vettem ki). Majd megszületett a legkisebb aki már a GYED Extrába született, így utána újra TGyás, majd Gyed, míg a középső után kaptam a GYes-t is 3 éves koráig.

Mindig maximum Gyeden voltam/vagyok, a Tgyás összege volt kevesebb.


Lehet, hogy picit jobban jártam volna anyagilag ha táppénzen vagyok (a harmadik babánál már kedvezőbb szabályok voltak), hogy a 180 nap meglegyen, de két kisgyerekekkel meg egy nehézkes várandóssággal pont a táppénz papírok intézése hiányzott.


Gyest akkor kapsz, ha semmilyen ellátásra nem lennél jogosult, illetve a gyermek 2. éves korától kapod 3 éves koráig (ikreknél 6 éves korig)

2015. dec. 17. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Elég ha 1 évet dolgozol szülés előtt.

Ha elég gyorsan jönnek a gyerekek, mindháromra ugyanúgy kapod a csedet, gyedet.

Akár párhuzamosan is. Amíg él a munkaviszonyod.

2015. dec. 17. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
A Gyed-hez és a Csed-hez fő szabály szerint az kell, hogy legyen meg az ellátáshoz szükséges szolgálati időd (a maximum összeghez a 2 év)
2015. dec. 17. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Bocsánat, véletlenül elküldtem. Szóval:


"A Gyed-hez és a Csed-hez fő szabály szerint az kell, hogy legyen meg az ellátáshoz szükséges szolgálati időd (a maximum összeghez a 2 év)"


Ez totál nem igaz.

Az időnek semmi köze az összeghez. A szülést megelőző 2 évben kell összesen 365 nap biztosított nap, hogy JOGOSULT legyél. Ha ez megvan (és az élő munkaviszony), utána kezdik számolni az összeget.


Ami a legutolsó munkahelyen kapott tényleges jövedelem (alaphangon 180 nap, de sok eset lehet, amikor nincs ennyi, akkor máshogy kell számolni).

Ahhoz, hogy max gyedet kapj, minimum 180ezres bruttó bér kell.


Ja, és a Tgyás (most már csed) mindig magasabb a gyednél, mert abból csak SZJA-t vonnak, és az nincs maximalizálva.

2015. dec. 17. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Bocsi, nem a jövedelem lesz a csed/gyed, csak az az alapja.
2015. dec. 17. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Huh nekem ez kicsit nehézkesen megy,átgondolni,de mi kb igy tervezzük:

Van már egy lányom,aki 3 éves múlt,így mi kettőt tervezünk még jelenlegi párommal.

Én szülök,gyed egy éves koráig a picinek,utána párom veszi át a gyed extrát,én meg maradok munka nélkül itthon a picivel.Mire lejár a gyed extra páromnak,jöhetne a következő kicsi,akivel én gyesen vagyok (így tb-m van),a nagyobbik kicsivel meg párom gyesen és mellette persze ő dolgozik is.És ha a harmadik is egy lesz,ismét párom veszi át a gyed extrával a kicsit.

2015. dec. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

6. Ha 1 éves korig kapod a gyedet, akkor van munkaviszonyod. Miért mondod fel, és szülsz gyesre, holott a másik kettőre is kaphatnád a gyedet, csedet? Ráadásul egyszerre a többet.


Ja, és azt nem lehet, hogy apa a naggyal gyeden, te meg a picivel gyesen.

Egyikőtök lehet csak ellátáson egyszerre.

2015. dec. 17. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Azért,mert párom max gyedet kapna a kb 200 ezres fizetése mellé,míg én kapnék kb 50 ezer gyedet.

ÉS mert nekem még nincs meg az egy év munkaviszonyom ,de ha meglesz is majd,mire sikerül a kicsi és megszületik,a gyedem akkor is olyan kevés lesz,hogy neki éri meg inkább gyed extrával dolgozni,míg én itthon vagyok munka nélkül.

És ha egyszerre jár több gyes,akkor miért ne járhatna gyed extra mellé gyes a másik gyerekre.De a gyed extrák kihasználása a lényeg nekem,nem az hogy mellé gyes is legye igazából.

2015. dec. 17. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

De egyébként azt írtam,hogy gyesen a naggyal apuka,én meg a kicsivel gyesen.

TEhűt mire az első közös lesz 2 éves,addigra jöhet a kicsi közös,akivel én gyesen leszek,a nagyobbikkal meg apuka viszi a gyest a gyed extra után,de én úgy tudom több gyes mehet egyszerre,szóval akár én is vihetem a kicsit és a nagyobbat is gyessel.ÉS akkor ha a kicsi 1 lesz,gyesről lejövök és apuka megy tovább gyed extrára.De majd utána járunk mi hogy mehet pontosan.

2015. dec. 17. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Több gyes mehet egyszerre, de az nem hogy mindketten kaptok ellátást.szóval összevissza le kell mondanotok, újra igényelni, lemondani, újra igényelni...

Ti tudjátok, nektek hogy éri meg, meg persze majd milyen különbséggel jönnek a kicsik.


Ja, és amíg nem kapsz semmilyen ellátást, addig neked TB-t kell fizetned.

2015. dec. 17. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!