Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » A különböző szülés utáni...

A különböző szülés utáni támogatásokat (CSED és társai) abból a bérből számolják, ami szerződés szerint a besorolási bérem, vagy az alapján, amit konkrétan adott hónapokban megkaptam?

Figyelt kérdés
Tehát a sok táppénzen levés a szülés előtti 1 évben csökkenti a majdani CSED-et? Vagy nem befolyásolja?
2016. máj. 14. 20:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Erre én is kíváncsi vagyok.
2016. máj. 14. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
A szülés előtti több hónap esetleges táppénz biztosan nem csökkenti, azt nem számítják bele. A terhesség előtti táppénzekrl nem tudok nyilatkozni, egy talán nemet mondanék. :)
2016. máj. 14. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A jogosultság kezdő időpontjától számított harmadik hónap utolsó napjától visszafelé keresnek 180 bérezett napot, és ennek a tényleges (megkapott) jövedelmét veszik alapul.


Tehát ha júniusban szülsz, akkor március 31-től visszafelé keresnek 180 bérezett napot, és azt nézik mennyi járulékalapot képező tényleges jövedelmed volt.


A táppénz nem járulékköteles jövedelem, hanem pénzbeli ellátás, így az nem számít bele! Ha szülés előtt táppénzen voltál már korábban is, akkor a táppénz elejétől keresnek 180 bérezett napot. A 180 nap keresésénél előző év január 1-ig lehet visszamenni.


És csak a jelenlegi jogviszonyodban (munkahelyeden) elért jövedelmet nézik. Ha ebben a jogviszonyban nincs meg a 180 nap, akkor 120 napot néznek, ha az sincs akkor meg minimálbér lesz az alap, mindegy sajnos ha pl korábbi melóhelyen többet keresett valaki.


Ez alkalmazotti jogviszonynál működik így, vállalkozóknál valahogy máshogy van. Azt nem tudom hogyan.

2016. máj. 14. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Ja, és ha a táppénz nem volt folyamatos korábban, akkor a táppénzes napokat, szakaszokat átugorják, azok nem számítanak bele a 180 napba, hanem a közte meg előtte lévő napok fogják kitenni a 180-at, ha kiteszik a fent leírtak alapján.
2016. máj. 14. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

a szulest megelozo harmadik honap utolso napjatol visszafele szamolnak 180 napot, es az erre az idoszakra adott tenyleges brutto bered lesz az ellatas alapja (de csak a jelen munkahrlyed szamit a szamtasnal, ahol a szules napjan is dolgozol, a korabbi munkahelyeket szamitas szempontjabol figyelmen kivul hagyhak). ha tappenzen voltal a szulest megelozoen, akkor azt figyelmen kivul hagyjak (es valamennyi tappenzes napot) es a tappenz elso napjat megelozo 180 nap jovedelmet fogjak nezni.

ha nincs 180 napi jovedelmed, de van 120 napi (mert mondjuk nem dolgozol ott olyan reg) akkor a 120 napi tenyleges jovedelmed lesz a szamtasi alap, ha nincs 120 sem, de van legalabb 30 nap, akkor a tenylegesen elert jovedelmed arra az x napra amid volt, 30 nap alatt pedig jon az hogy a szerzodes szerinti (besorolasi) ber alapjan allapitjak meg a csedet (gyed is igy van)

2016. máj. 14. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Akkor jól értem, hogy ha 2 éve dolgozom a jelenlegi helyen (tehát van bőven hova visszamenni a 180 nap összeszedéséhez), és 2 hónapos terhes vagyok, akkor azzal, hogy betegszabadságon/táppénzen maradok otthon a terhesség első 6 hónapja alatt is, amikor rosszul érzem magam, nem csökkentem a jövőbeli CSED-et?
2016. máj. 14. 21:27
 7/12 anonim ***** válasza:
És abban az esetben ha jelenlegi munkahelyemen a szülés várható időpontjában már másfèl éve dolgozom, augusztus elejére vagyok kiírva tehát ha jól értem akkor 2015. novemberétől számítják a 180 napot es ha 2016. februárban voltam 2 napot táppénzen az azt jelenti hogy az az előtti 180 napot fogják figyelembe venni?
2016. máj. 14. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező: Jól érted a TP nem csökkenti a CSED-et, de a betegszabi igen! Szóval nem mindegy a doki mivel ír ki. Veszélyeztett terhesként 9-es kódot kapsz a apíprra, ami egyből tp-t jelent, más kódoknál viszont van 15 nap betegszabi, ami járulékköteles jövedelem. Betegszabinál munkáltatódtól kapod a béred 70%-át, és ugyanúgy vonnak belőle mindet, így az beleszámít és rontja az alapot. Egyből táppénzre kell menni.


7-es: Nem értem miért 2015 novemberétől írod, hogy számolják. Ha most augusztusban szülsz akkor 2016. május 31-től keresnek 180 bérezett napot. Ha februárban 2 napot táppénzen voltál, akkor az nem számítják bele, átugorják, kivéve ha betegszabi volt és nem tp. Mert akkor beleszámít, nem ugorják át. De 2 nap valószínűleg betegszabi volt.


Akkor néznék csak 2015 novemberétől a 180 napot, ha azóta folyamatosan táppénzen lennél, de azt nem írtad.

2016. máj. 14. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Kedves 8-as köszönöm a felvilágosítást ☺ igen betegszabin voltam 2 napot, nem táppénzen, azóta meg folyamatosan dolgozom. Valamit nagyon félreértettem 😅 átolvasva mégegyszer a hozzászólásokat nem tudom miért írtam 2015. novembert.Na mindegy...az a lényeg hogy helyére kerültek a dolgok!Köszönöm ismét!Szép estét!
2016. máj. 14. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Szívesen. Egyébként az 5. válaszoló is tök jól leírta. :-)


További minden jót Nektek!

2016. máj. 14. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!