Mennyi a CSED ill. GYED alapja, ha egyéni vállalkozásból még nincs 30 napra jövedelem?

Figyelt kérdés
Feleségem jelenleg álláskeresési támogatásban részesül egészen június 13.-ig. Első gyermekünket azonban június 19.-re várjuk, így várhatóan a szülés napján nem lenne biztosítási jogviszonya - ergó nem járna neki később GYED. A terv az, hogy most bejegyezzük egyéni vállalkozónak, hogy a jogviszonya meglegyen. Függ a bejelentett bruttó jövedelem mértékétől a CSED/GYED alapja ilyen rövid (10-15 nap) "tevékenységnél"? Vagy ilyenkor a minimálbér másfélszerese az ellátás alapja?

2016. jún. 1. 18:42
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
A nav ellenőrzést és büntetést vállaljátok?
2016. jún. 1. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Honnan vettétek a minimálbér másfélszeresét?

Ha nincs 180 napi jövedelme és nincs 30 napi tényleges bére sem, akkor a szerződés szerinti bér lesz az alap.

Miért nem veszi igénybe a csedet szülés előtt 28 nappal? Így biztosan jár a csed és a gyed is. Igaz, a minimálbér lesz az alapja csednek és gyednek is.

Ergo, meg is igényelheti a csedet, akár holnaptól.

2016. jún. 1. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

ne viccelj már, minimálbér 1,5x-ese? :D oké, lehet csalni, de így? hát ti fogtok fizetni ember, ezt a nav nem nyalja be!

csedet szülés várható ideje előtt 28 nappal igénybe lehet venni. ez az egyetlen járható út, úgy a minimálbér után kapja majd.

2016. jún. 1. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
Ha nincsen 30bérezett napja, akkor a szerződés szerinti bér az alap, de maximum a minimálbér kétszerese.
2016. jún. 1. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
Előző vagyok, a legjobb ha szülés előtt igénybe veszi a csedet, 28nappal előtte már lehet. Ha nincsen biztosítás szülés időpontjában nem jár CSED, GYED. A gyermek fél éves kora után tudod legelőbb bejelenti bárhova is.
2016. jún. 1. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

mondjuk mlg ez sem igaz, mert a csednek nem feltétele, hogy szülés pillanatában legyen biztosítási jogviszony, csedhez elég ha szülés előtt 42 napon belül volt.

tehát csedre mindenképpen jogosult a feleség. ha szülés előtt, még álláskeresésiről nem igényki meg a csedet, akkor is megteheti, viszont akkor gyedre nem lesz jogosult, mert annak valóban az a feltétele, hogy szülés pillanatában legyen biztosított. viszont a gyerek fél éves korától te is mehetsz gyedre, tehát akár ez sem probléma.


viszont ezt az egyéni vállalkozás dolgot felejtsétek el. egyrészt ott kezdődik, hogy ez nem egy óra elintézni, ráadásul szülés előtti napokban lehet ereje sem lenne. aztán ugye a telephely ami nyilván a ti lakásotok átesne pár ellenőrzésen egy újszülöttel...

2016. jún. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat!

2-es, 3-as és 4-5-ös: az OEP nem enged akár 28 nappal a tervezett szülés időpontja előtt igényelni abban az esetben, ha álláskeresési támogatásban részesül az ember, ezt benti ügyintézők mondták. Én sem tudtam erről korábban. Konkrétan az egyéni vállalkozás indításának ötletét is ők adták...

A másfélszeres minimálbér a 1997. évi LXXXIII. törvényből jött. E törvény írja le a CSED-et és GYED-et e törvény alkalmazásában az 5/C § (1) bc) pontja megfogalmazza mi is az a szerződés szerinti jövedelem egyéni vállalkozók számára: "szerződés szerinti havi jövedelem: ... egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese"

Sajnos nem vagyok jogász, ezért nem vagyok biztos abban, hogy jól értelmezem az egészet, éppen ezért is kértem segítséget.

6-os: én dolgozom, és szeretnék is foglalkoztatott maradni, ezért nem szeretnék "elmenni GYED-re".

A vállalkozás főtevékenysége (Összetett adminisztratív szolgáltatás) egyébként nem igényelne semmilyen extra követelményt a telephellyel szemben. Szerintem ezt meglépjük. Ami még másik megoldás lenne az, hogy bejelenti valamilyen ismerős alkalmazottnak, de ezt nem is szeretnénk és nem is lenne hová.

Ha valakinek tudomása van olyan jogszabályról ami tiltja, hogy valaki vállalkozást alapítson pár nappal a szülés ideje előtt az kérem linkelje be, mert nekem nincs.

A kérdés számomra még mindig az, hogy jól értelmezem-e a jogszabályt és azáltal, hogy nincs valakinek legalább 30 napi jövedelme egy vállalkozásban akkor a szerződés szerinti jövedelem (vagyis a minimálbér 1,5x-e) a CSED/GYED alapja vagy nem? Vagy ez a "szerződés szerinti jövedelem" mégsem a jogszabályban megfogalmazott dolog lenne, hanem a valós, vállalkozáshoz tartozó bevallott jövedelem?

2016. jún. 2. 00:15
 8/19 A kérdező kommentje:

Talán tovább egyszerűsítve a kérdést:

Mennyi a CSED/GYED alapja, ha az egyéni vállalkozásban pl. bruttó 200.000,- Ft-al lenne bejelentve és mennyi, ha KATA-s és havi 50.000,- Ft járulékot fizet?

2016. jún. 2. 00:28
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

Hát akkor már megint egy okos OEP-es ügyintézőhöz jutottatok. Miért ne lehetne hamarabb kezdeni a CSED-et? Lehet és mint írták is már meg is tehetnétek/tehettétek volna, ugye 28 nappal a kiírt előtt. A lényeg, hogy azzal a nappal az álláskeresési támogatást le kell mondani.

A vállalkozással egyébként most csak egy baj van, mindjárt szül a feleséged. Egyrészt ugye van ennek is egy kis átfutási ideje, másrészt valóban ez igen feltűnő még egy nem gyakorlott NAV ügyintézőnek is, hogy 2-3 héttel a szülés előtt indít a várandós vállalkozást. Ha még hónapok lennének hátra azt mondanám, hogy csináljátok, de ez így ...

Szóval szerintem igényeljétek meg a csedet már most és le van tudva a dolog.

Egyébként Katás vállalkozónál (50ezres befizetésnél 81.300 az alap), ahogy írtad a sima vállalkozóként a minimálbér 1,5-ese a szerződés szerinti bér, ha meg 200ezerre jelenti be magát akkor annyi, DE ez után a járulékot be is kell fizetni és nagy valószínűséggel számíthattok ellenőrzésre, mert tényleg nagyon szűk a határidő. Én inkább maradnék a biztos minimálbéres ellátásnál és ha neked jobb a jövedelmed a csed lejárta után te igényled majd meg a gyedet a munka mellett.

2016. jún. 2. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Èn àlláskeresésiről mentem csedre, szülés előtt 28 nappal ( mg maradt bőven álláskeresési napom). Csak így nekem sajna a minimàlbér lett az alap. De jobb, mint a gyes.
2016. jún. 2. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!