Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Mikor jár pontosan a gyes-gyed...

Zsuu89 kérdése:

Mikor jár pontosan a gyes-gyed-tgyás? Az én esetem eléggé egyedi. Németországban éltem, és másfél éve nem dolgozom.

Figyelt kérdés
2015 áprilisig németorszàgban dolgoztam. 2015 május 1.-2016 május 1.-ig, németországban munkanélküli voltam, úgy, hogy kaptam a munkanélkülit, és persze a kinti TB-m is fizetve volt. 2016 május 2.-ától hazaköltöztünk, és én magam fizetem a TB-met. Így járnak nekem a támogatások? A gyes ugye igen, de a tgyás? És a gyed? Mert TB-m megszakítás nélkül van már vagy 6 éve... De munkám nincs lassan másfél éve...

#GYED #GYES #Tgysás
2016. aug. 3. 23:27
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

természetesen nem jár neked fizetéspótló juttatás (csed, gyed) hiszen nincs mit pótolni.

az, hogy fizeted magad után a tb-d, nem azt jelenti, hogy van biztosított jogviszonyod, hanem hogy biztosítottad magad ingyenes orvosi ellátásra. nem szabad összekeverni a kettőt. biztosított akkor lennél, ha lenne munkahelyed és fizetnél adót, amiből ki tudnál venni terhesség esetén.


csed és gyed jelenlegi feltétele, hogy a szülést megelőző 2 évben legyen 365 biztosított jogviszony (tehát munkaviszony) és a szülés pillanatában is meglegyen (tehát akkor is rendelkezz munkahellyel).


egyébként a külföldi munkaviszony se jó a magyar ellátásokhoz, az kint biztosított volna neked ellátást

2016. aug. 3. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Mikor szülnél?

Szülést megelőző 2 évben kell lenni 365 biztosított napnak (munkahely által, illetve az, az idő beleszámít, amire kaptál álláskeresési támogatást, de itthon, a külföldit nem tudom, annak járj utána). Viszont EGT tagállamban szerzett biztosított idő beleszámít a 2 éven belüli 365 napba, de itthon mindenképpen kell rendelkezz munkahellyel szüléskor v. csed igényléskor, hogy kaphass csedet és gyedet.

Ha nem felelsz meg a feltételeknek, akkor 3 évig gyest kapsz.

2016. aug. 4. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Az, hogy a TB-t fizeted magad után az csak természetbeni (egészségügyi) ellátásra jogosít, pénzbelire nem. A németországi munkaviszony beleszámít a csed/gyed jogosultsághoz szükséges időbe, de szüléskor magyarországi munkaviszonnyal kell rendelkezned. És a szülést megelőző 2 éven belül kell 365 nap biztosított jogviszony (munkaviszony vagy munkanélküli ellátás). Nem tudom mikorra vagy kiírva, de ha nem lesz munkaviszonyod szüléskor, akkor csak az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult.
2016. aug. 4. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nem vagyok még terhes, csak szeretnénk már párommal babát, és számolgatunk, hogy hogyan kéne időzíteni. De nagyon köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak. Kicsit hülyén is érzem magam, hogy naívan ezt megérdeztem... Bíztam benne, hogy hamarabb is jöhetne már a babóca, de akkor várunk. Szeptember 1.-étől egyébként lesz munkám óvónőként, szoval el kezd ketyegni a 365 napom...kivéve, ha a külföldi munkanélkülit beszámítják, akkor ha jól értelmezem már kevesebb nap kell még
2016. aug. 4. 23:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!